Vstup na burzu

Jednou z najvýznamnejších udalostí, ktorá včera vyvolala v investičnom svete ohlasy, bol debut spoločnosti Nubank, resp. oficiálne Nu Holdings na akciovom trhu. Akcie Nubank sa počas IPO predali za $9 a obchodovať s nimi sa začalo na voľnom trhu na cene $11,25 za kus. Nakoniec svoj prvý deň obchodovania uzavreli o +14,78% nad úrovňou IPO ceny na hodnote $10,33.

Nubank, medzi ktorého podporovateľov patrí aj spoločnosť Warrena Buffeta Berkshire Hathaway, predal v stredu 289 miliónov akcií za spomínaných $9 vďaka čomu získal cez počiatočnú verejnú ponuku akcií 2,6 miliardy dolárov. Stal sa tak najcennejším finančným podnikom Latinskej Ameriky, keď získala trhovú kapitalizáciu takmer 48 miliárd dolárov. Po zohľadnení zamestnaneckých opcií na akcie a obmedzených akciových jednotiek má Nubank úplne zriedenú hodnotu viac ako 50 miliárd dolárov.

Akcie Nubalink sa obchodujú na burze NYSE pod symbolom NU a ich ponuku viedli banky Morgan Stanley, Goldman Sachs a Citigroup.

Podiel Berkshire Hathaway

Príležitosť nakúpiť akcie Nubalink počas IPO využil aj Buffet, ktorý skrz Berkshire získal 10% podiel v podniku. Prvá investícia firmy do Nubanku pritom smerovala už v júni a to vo výške 500 miliónov dolárov.

Jedným z hlavných akcionárov brazílskej spoločnosti je aj fond Sequiota Capital, ktorého súčasný podiel má hodnotu 8,2 miliardy dolárov. Ďalšími významnými akcionármi sú Tencent, DST Global, Tiger Global a po novom aj SoftBank. Práve japonský konglomerát odhaduje, že za za 5 rokov by Nubalink mohol získať 100 až 150 miliónov zákazníkov a mať hodnotu až 300 miliárd dolárov, uviedol Paulo Passoni, výkonný riaditeľ fondu Latin America Fund SoftBank, v stredu vo webovom vysielaní.

Nubank

Nubank predstavuje najväčšiu samostatnú digitálnu banku na svete, ktorá svojim zákazníkom ponúka digitálny účet, platobné karty bez poplatkov, osobné pôžičky, životné poistenie a investovanie. Služby firmy sú momentálne dostupné v Brazílii, Mexiku, Kolumbii a v Argentíne, kde ich využíva 48 miliónov ľudí. Jednotku na tamojších trhov pritom predstavuje spoločnosť MercadoLibre, ktorej sme sa venovali v našej analýze.

Spoločnosť uviedla, že za deväťmesačné obdobie, ktoré sa skončilo 30. septembra, zaznamenala stratu 99 miliónov dolárov z príjmov vo výške 1,06 miliardy dolárov. Výnosy z úrokov predstavovali 607 miliónov dolárov, pričom poplatky a provízie tvorili zvyšok.

Vedenie firmy v prospektoch podaných regulačným orgánom tiež informovala, že investori by si mali byť vedomí, že v najbližšej dobe nemožno očakávať tvorbu ziskov, keďže plánuje expanziu na trhoch, kde pôsobí. Práve na tieto účely využije výnosy z IPO, pričom Nubalnk by mal aj naďalej pokračovať v akvizíciách.

„Myslíme si, že existuje príležitosť začať konsolidovať trh fintech v krajinách, v ktorých pôsobíme,“ povedal Velez.

Brazíliu, podobne ako veľkú časť Latinskej Ameriky, trápia drahé finančné služby, ktoré sú dostupné len pre obmedzenú časť populácie. Na trhu sužovanom byrokratickými prekážkami dominujú storočné banky. Napriek tomu vysoké percento zo 700 miliónov obyvateľov regiónu vlastní mobilné telefóny, čo z neho robí atraktívny cieľ pre digitálne banky.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Weibo v Hong Kongskom debute klesli o 7%
Ďalší článokNovartis očakáva konzistentný rast čakajúc na hromade hotovosti
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno