Vstup na burzu v Hong Kongu

Akcie Weibo včera debutovali vo svojej sekundárnej ponuke v Hong Kongu, pričom obchodovanie uzavreli nižšie o -7,2% pod úrovňou ich emisnej ceny. Ide tak o ďalšiu čínsku spoločnosť kótovanú v USA, ktorá ponúkla svoje akcie v Hong Kongu. K tomuto kroku sa v poslednom čase odhodláva čoraz viac tamojších firiem kvôli rastúcemu tlaku čínskej komunistickej vlády. Jednou z ďalších spoločností, ktorú čaká IPO v Hong Kongu je DiDi Global, keďže tú donútili čínske regulačné orgány delistovať svoje akcie z burzy NYSE.

Weibo prostredníctvom svojho vstupu na hlavnú ázijskú burzu predalo 11 miliónov za 272,8 HK$, čím získalo 385 miliónov dolárov. Tieto prostriedky plánuje vedenie podniku použiť na rozširovane svojej používateľskej základne, väčšie zapojenie súčasných používateľov a na zlepšovanie svojho výskumu a vývoja s cieľom zlepšiť používateľskú skúsenosť a možnosti speňaženia. Firma bude taktiež zvažovať strategické spojenectvá, investície a akvizície.

Krok spoločnosti uviesť svoje akcie na akciový trh v Hong Kongu možno najmä vnímať ako preventívne opatrenie, aby v prípade zvýšeného tlaku, mohlo Weibo opustiť americkú burzu.

Weibo

Weibo je všeobecne známe aj ako čínsky Twitter. V USA na burze Nasdaq debutovalo v apríli 2014, kedy príjmy podniku dosahovali 334 miliónov dolárov, čistá strata predstavovala -$0,35 na akciu a počet používateľov dosahoval 176 miliónov. Odvtedy ubehlo 7 rokov a príjmy sa rozrástli na 1,69 miliardy dolárov, zisk na $1,38 na akciu a počet používateľov na 573 miliónov.

V posledných 3 rokoch sa však rast firmy výrazne spomalil a v spojení s rastúcimi čínskymi reguláciami a napätými vzťahmi medzi USA a Čínou to spôsobilo, že akcie Weibo sa prudko prepadli. Od najvyššej hodnoty dokonca až o 76% a pesimizmus investorov pretrváva aj naďalej a to napriek tomu, že spoločnosť postupne opäť zrýchľuje. V tomto roku po vykázaní 3 kvartálov sa očakáva, že výnosy dosiahnu rast medziročne o 20% na 2,26 miliardy dolárov a upravený zisk (non-GAAP) $3,07 na akciu.

Akcie Weibo


Akcie Weibo zaostávajú za širším trhom aj v priebehu tohto roka, keď poklesli o -18,32%, zatiaľ čo index S&P 500 stúpol o +22,25%. Aktuálne sa tak firma obchoduje za 22,6 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 10,8 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 9,8 násobok EV/EBITDA.

Hodnota týchto ukazovateľov vzhľadom na potenciál, ale aj súčasný rast firmy plne zobrazuje sentiment investorov. Analytici sú však ohľadom jej akcií pomerne optimistickí, keď k 2. decembru 14 z 23 analytikov im stanovil rating BUY alebo OUTPEFORM. Priemerný cenový cieľ týchto analytikov je na úrovni $58,5, čo je o +74,7% viac ako je momentálna cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJReuters
Predchádzajúci článokTOP 10: Najočakávanejšie IPO roka 2022
Ďalší článokBrazílsky Nubank, za ktorým stojí aj Buffetov Berkshire vstúpil na burzu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno