Bitcoin v prepade – Trhy s kryptomenami sa prudko prepadli po to, ako čínska vláda zintenzívnila zákrok proti finančným inštitúciám s digitálnymi aktívami. Bitcoin klesol v stredu o viac ako 12 000 dolárov, o takmer 30%. Ďalšie kryptomeny pochodili ešte horšie ako BTC, napríklad také ethereum, stratil až takmer 40% svojej hodnoty. Podľa údajov bybt.com sa v poklese zlikvidovalo viac ako 8 miliárd dolárov v pozíciách. Treba však podotknúť, že kryptomeny už znovu zmazali časť svojich strát.

Bitcoin v prepade – Čínske regulačné orgány

Prudké poklesy prišli po tom, čo Čínska ľudová banka varovala finančné inštitúcie pred akceptovaním kryptomien ako platieb alebo ponúkaním súvisiacich služieb a produktov, čo zosilnilo obavy investorov, že regulačné orgány môžu sprísniť dohľad nad voľnou triedou aktív.

Podmienky na trhu s kryptomenami boli v stredu vysoko volatilné a cena bitocinu (BTC) sa pohybovala v širokej cenovej hladine. Dve najväčšie burzy kryptomien, Binance a Coinbase zaznamenali technické problémy na svojich platformách, po tom čo sa používatelia snažili rýchlo predať svoje podiely. Výpredaj bol aj pri ďalších kryptomenách vrátane už známeho „kryptonového vtipu“ dogecoin, ktorý klesol o 40%.

Virtuálna mena „nie je skutočnou menou“ a „ nemala a nesmie sa používať na trhu ako mena“, uvádza sa v spoločnom vyhlásení vydanom v utorok neskoro na účet WeChat v Čínskej ľudovej banke, v združeniach bankového a internetového priemyslu. Nedávny nárast cien označil ako „špekuláciu“.

Je však tiež pravdepodobné, že účinky budú ďalekosiahlejšie ako len v Číne, pretože tá poslala signál, že krajiny by mohli proti virtuálnym menám zasiahnuť. Mnoho ďalších regulačných orgánov – vrátane Veľkej Británie – navrhlo, aby sa bližšie zaoberali ich využívaním a obchodovaním, a preto by čínsky zákrok mohol byť prvým z množstva možných problémov pre virtuálne meny.

Bitcoin v poklese o takmer 30 %
Čína a kryptomeny. Zdroj: Glassnode

Bitcoin v prepade – Čo s kryptomenami ?

Americké cenné papiere odkázané na obchodovanie s kryptomenami sa tiež prepadli. Coinbase, burza, poklesla o 12 percent a Microstrategy, softvérová spoločnosť, ktorá zmenila investora na bitcoiny, poklesla o 15 percent.

V USA regulačné orgány uľahčili drobným investorom nákup kryptomien a povolili kótovanie kryptomien na verejných trhoch. Veľké americké finančné inštitúcie, ako napríklad Goldman Sachs a JPMorgan, skúmajú ponuku investícií do digitálnych mien pre klientov spravujúcich bohatstvo.

Európska centrálna banka vo svojom poslednom preskúmaní finančnej stability uviedla, že volatilita cien bitcoinov spôsobila, že je riskantná, a zároveň označila svoju „prehnanú uhlíkovú stopu a potenciálne použitie na nezákonné účely, ako napríklad terorizmus“.

Cena bitcoinu za posledných 12 mesiacov prudko stúpla o 300 %, a to aj napriek nedávnemu výpredaju. ECB poznamenala, že prudký rast cien bitcoinov zastihol predchádzajúce finančné bubliny ako „mánia tulipánov“ a bublina v južnom mori v 16. a 17. storočí.
„Nečudoval by som sa, keby ďalšie regulačné orgány a tvorcovia politík v nasledujúcich týždňoch postupovali rovnako v Číne, keď varujú investorov pred rizikami špekulatívneho obchodovania alebo volatility kryptotrhov,“ uviedol Henri Arslanian, globálny šéf kryptomeny poradenská spoločnosť PwC.

Nedávna volatilita cien kryptomien vyvolala u niektorých inštitucionálnych investorov pochybnosti o ich hodnote, zatiaľ čo spoločnosti UBS Wealth Management a Pimco vyjadrili výhrady k potenciálu digitálnych mien ako triedy aktív.

Kryptomeny však majú veľkú škálu fanúšikov po celom svete vrátane zvučných mien, ktoré majú odlišný názor. Elon Musk, výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla a otvorený nadšenec kryptomeny, minulý týždeň zvrátil smer prijímania bitcoinov ako platby za elektromobily spoločnosti z ekologických dôvodov, čím sa zostrili obavy o dlhodobú budúcnosť triedy aktív. Musk v stredu tweetom naznačil, že Tesla dlhodobo drží bitcoiny a svoju pozíciu nebude predávať.

Cathie Wood, zakladateľka spoločnosti Ark Invest, manažérky fondov, ktorá intenzívne investovala do spoločností spojených s kryptomenami, tiež vyslovila svoju podporu bitcoinom. „Ako pri všetkých aktívach aj pri kryptomenách musia prísť určité korekcie ceny,“ povedala pre Bloomberg Television.

Bitcoin v poklese o 30%
Elon Musk and Catie Wood. Zdroj: Fool

Bitcoin v prepade, Bitcoin v prepade, Bitcoin v prepade, Bitcoin v prepade, Bitcoin v prepade

Pozri tiež:

Analýzy kryptomien a akcií.
Novinky zo sveta kryptomien a akcií
Ako zdaniť zisk s kryptomien
Ako zdaniť zisk s akcií a ETF.

xtb
xtb
Predchádzajúci článokTwilio kupuje aplikáciu na odosielanie správ Zipwhip za 850 miliónov
Ďalší článokČínsky gigant JD pokračuje v rýchlom raste, počet používateľov sa blíži k 500 mil.
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno