PayPal

PayPal, o ktorom sme nedávno informovali v samostatnom článku, že vďaka akvizícií platformy GoPay sa stane prvou 100%-ne zahraničnou spoločnosťou na čínskom platobnom trhu, prevádzkuje jednu z najznámejších platforiem digitálnych platieb na svete. Tá umožňuje obchodníkom a spotrebiteľom uskutočňovať digitálne a mobilné platby. Akcie Paypal

Platformu Paypal tvoria služby ako Paypal Credit, Braintree, Venmo, Xoom, iZettle či Hyperwallet. Spoločnosť generuje príjmy najmä prostredníctvom účtovania poplatkov za uskutočnené transakcie a pôsobí na vysoko konkurenčnom platobnom trhu, kde súperí s väčšími spoločnosťami, ale aj s mnohými menšími potenciálnymi startupmi. Toto odvetvie sa v posledných dvoch dekádach rýchlo mení a vyvíja, pričom sa taktiež zintenzívňuje dohľad regulačných orgánov nad finančnými technológiami. Paypal konkuruje napr. takým gigantom ako sú Visa, Mastercard, Alphabet (Google), JP Morgan, Square či Stripe.

Akcie Paypal – Zdroj: Pypal 10K Form


Rast spoločnosti

Ako sme spomínali Paypal zarába najmä na transakčných poplatkoch, ktoré tvoria až 93% jeho príjmov, zvyšných 7% tvoria služby s pridanou hodnotou. Za posledných niekoľko rokov dokáže spoločnosť rásť rýchlym tempom a to naprieč všetkými dôležitými metrikami, ktoré sú zobrazené na grafe nižšie. To sa odzrkadľuje aj na ukazovateli EPS, ktoré sa medzi rokmi 2015 a 2019 viac ako zdvojnásobilo a aktuálne je na úrovni 2,07.

Výborné výsledky z posledných rokov Pypal potvrdzuje naďalej. V novembri firma zverejnila opäť výborné výsledky za 3. kvartál roku 2020, v ktorom vyprodukovala čistý zisk na úrovni 1 miliardy pri výnosoch 5,5 mld. dolárov. Čistý zisk sa medziročne zvýšil o 121%, zatiaľ čo rast výnosov zrýchlil na 24,7%. Extrémny nárast čistého zisku podporili najmä prevádzkové náklady, ktoré rástli pomalšie ako výnosy spoločnosti a zisky zo strategických investícií v predošlom štvťroku.

Celkový počet aktívnych účtov k 31. septembru bol 361 miliónov, čo predstavuje medziročný nárast o 22% a celkový objem platieb stúpol na 4 mld. a ich hodnota vzrástla o 38% na 247 mld. dolárov. Priemerný účet uskutočnil 40,1 transakcií.

Transakčné výnosy

Majoritný zdroj príjmov spoločnosti účtuje obchodníkom a zákazníkom transakčné poplatky za každú transakciu na svojej platobnej platforme. Výška poplatku závisí od aktivity alebo TPV. Poplatky sa tiež účtujú za menové konverzie, medzinárodné transakcie či prevody finančných prostriedkov z účtov Paypal alebo Venmo na debetné karty alebo bankové účty. Tento segment vygeneroval v mesiacoch júl až august podniku príjmy vo výške 5,1 mld. (+28,3% medziročne) a predstavuje spomínaných 93% celkových výnosov.

VAS – Value added services

Služby s pridanou hodnotou generujú Paypalu výnosy prostredníctvom partnerstiev, rôznych poplatkov (subscription, refferal, či gateaway fees) a ďalších ponúkaných služieb najmä obchodníkom. Firma tiež zarába na úrokoch a poplatkoch na svojom úverovom portfóliu. Celkové výnosy za tento segment dosiahli v poslednom kvartáli úroveň 383 mil. dolárov čo je o 9,5% viac ako za rovnaké obdobie minulého roka a na celkových výnosoch sa podieľali 7%-mi percentami.


Akcie Paypal sa tešia veľkej obľube investorov a zaznamenávajú výborný rast, keď oproti minulému roku sa vyšvihli o viac ako 100%. Ďalším zdrojom rastu by mohol byť fakt, že spoločnosť 21.10.2020 oznámila spustenie novej služby, ktorá bude umožňovať používateľom nakupovať, držať a predávať kryptomeny priamo na svojom účte Paypal. Manažment taktiež oznámil, že umožní možnosť platby prostredníctvom kryptomien u mnohých obchodníkoch.

xtb
xtb
ZDROJInvestopedia
Predchádzajúci článokKtoré spoločnosti zverejnia kvartálne výsledky v tomto mesiaci a čo od nich čakať?
Ďalší článokBezpečnosť kryptomien, aké sú najbezpečnejšie spôsoby ukladania digitálnych mien?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno