Koncom roka 2020 zaznamenali populárne kryptomeny ako Bitcoin ďalší výrazný nárast a prekonali svoje maximá z roku 2017. So skutočnosťou, že Bitcoin zažíva ďalší nárast sa tiež zvýšil počet hackerských udalostí. V súčasnosti existuje mnoho SCAMov – podvodov v oblasti krytomien. Vzhľadom na to, že mnoho investorov je v tomto systéme nových a možno nevie ako zabezpečiť svoje investície, prinášame pár spôsobov ako si môžete zvýšiť bezpečnosť kryptomien. Bližšie o BTC v roku 2021 si môžeš prečítať TU.

Rovnako ako držíme hotovosť alebo karty vo fyzických peňaženkách, Bitcoiny a iné kryptomeny si môžeme ukladať do digitálnych peňaženiek. Digitálne peňaženky môžu byť hardwarové alebo webové. Aká je však bezpečnosť kryptomien uložených v ktorýchkoľvek z týchto digitálnych peňaženiek? Odpoveď na to závisí od toho, ako používateľ spravuje svoju peňaženku. Každá peňaženka obsahuje sadu súkromných kľúčov, bez ktorých sa vlastník kryptomien k ním nedostane.

V súčasnosti existuje viac spôsobov na ukladanie kryptomien:

  • Online peňaženky – Hot Wallet
  • Offline peňaženky (Hardvérové) – Cold Wallet
Hot Wallet vs Cold Wallet clanok 2 1
https://blog.coingate.com/

Hot Wallet

Online peňaženky takzvané Hot Wallet, sú peňaženky, ktoré fungujú na zariadeniach s pripojením na internet, ako sú počítače, telefóny alebo tablety. To môže vytvoriť zraniteľnosť, pretože peňaženky generujú súkromné kľúče k vašim coinom a tým môže byť vaša bezpečnosť kryptomien ohrozená. Je dôležité si uvedomiť, online peňaženky sú správcovské účty poskytované burzou. V prípade že by došlo k udalosti, pri ktorej dôjde k hacknutiu burzy alebo zneužitiu vášho účtu, vaše kryptomeny by boli stratené. Tento druh peňaženiek sa odporúča pre každodenných používateľov kryptomien, ktorí obchodujú na burzách. Najznámejšie výmenné crypto burzy sú Binance, Kraken, Gemini a ďalšie. Online peňaženky môžeme ďalej klasifikovať ako:

Výhody:

  • Najjednoduchší spôsob ukladania malého množstva kryptomien
  • Rýchlosť a jednoduchosť platieb
  • Niektoré Hot Wallet umožňujú prístup k finančným prostriedkom na viacerých zariadeniach

Nevýhody:

  • Nižšia miera bezpečnosti

Cold Wallet

Ďalším typom peňaženky s najbezpečnejšou možnosťou uloženia sú Hardvérové peňaženky, takzvané Cold Wallet. Hardvérová peňaženka je zvyčajne zariadenie USB, ktoré bezpečne ukladá súkromné ​​kľúče používateľa. Niekedy sa označujú ako offline peňaženky a to z dôvodu, že nie sú pripojené k internetu, čo zvyšuje bezpečnosť kryptomien. Tieto peňaženky uchovávajú adresu používateľa a súkromný kľúč v niečom, čo nie je pripojené k internetu a zvyčajne sa dodávajú so softvérom, ktorý pracuje paralelne, aby si používateľ mohol pozrieť ich portfólio bez toho, aby bol jeho súkromný kľúč ohrozený. Cold Wallet môžeme ďalej klasifikovať ako:

  • Hardvérové ​​peňaženky, napríklad TrezorSafePal.
  • Papierové peňaženky.

Jedným z najlepších spôsobov, ktorý zvyšuje bezpečnosť kryptomien je  papierová peňaženka. Papierová peňaženka (Paper Wallet) je studená peňaženka, ktorú môžete vygenerovať z určitých webových stránok. Potom vyprodukuje  verejné  aj súkromné ​​kľúče, ktoré si vytlačíte na kúsok papiera. Prístup k kryptomene na týchto adresách je možný, iba ak máte tento kúsok papiera. Mnoho ľudí laminuje tieto papierové peňaženky a ukladá ich v bezpečnostných schránkach v banke alebo dokonca v trezore doma.

Výhody:

  • Najjednoduchší spôsob, ako bezpečne uložiť kryptomeny
  • Jednoduché zálohovanie a zabezpečenie
  • Menšia rezerva pre chyby, nastavenie je jednoduché aj pre menej technických použivateľov

Nevýhody:

  • Nie sú zadarmo
  • Pre nových používateľov môžu byť náročnejšie na pochopenie

Ďalšie novinky si môžete prečítať TU.

etoro
ZDROJFinanceYahoo, Investopedia, Wealthfront
Predchádzajúci článokAnalýza akcie Paypal: Ako vlastne spoločnosť zarába peniaze?
Ďalší článokAkcie Facebook vs. Google. Ktoré sa oplatí kúpiť viac začiatkom roka 2021?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno