Akvizícia

Výrobca čipov Advanced Micro Devices (AMD), ktorému sme sa bližšie venovali v našom článku Akcie AMD vs. akcie Nvidia spred roka, včera oznámil kúpu spoločnosti Pensando za 1,9 miliardy dolárov. Cieľom kúpy je získať čipy a softvér používaný na smerovanie informácií vo vnútri počítačových systémov, čím sa rozšíri ponuka spoločnosti v rámci dátových centier. Akvizícia by sa mala uzavrieť v 2. štvrťroku a mala by byť financovaná v hotovosti.

Spoločnosť Pensando, založená v roku 2017 bývalými riaditeľmi Cisco, vyrába produkty, ktoré urýchľujú sieťové, bezpečnostné, úložné a ďalšie služby pre cloudové, podnikové a okrajové aplikácie. Medzi jej zákazníkov patria Goldman Sachs Group, Microsoft Azure, Hewlett Enterprise, IBM a cloudová jednotka Oracle. Príjmy spoločnosti boli v minulom roku zhruba na úrovni 110 miliónov dolárov.

Spoločnosť AMD pod vedením generálnej riaditeľky Lisy Su vzkriesila svoje podnikanie v oblasti čipov pre dátové centrá, kde je hlavným rivalom spoločnosti Intel v poskytovaní mikroprocesorov, ktoré prevádzkujú podnikové siete a internet. Podniku sa v posledných štvrťrokoch darí zvyšovať svoj podiel, čo ženie vpred aj príjmy, ktoré sa medziročne v rámci tohto segmentu zdvojnásobujú. Su sa však snaží pridávať aj nové možnosti ako: programovateľné čipy, grafické časti a teraz čipy na spracovanie dátových paketov s cieľom uspokojiť rastúci dopyt a rozšíriť ponuku.

amd

„Vybudovanie špičkového dátového centra s najlepším výkonom, bezpečnosťou, flexibilitou a najnižšími celkovými nákladmi na vlastníctvo si vyžaduje širokú škálu výpočtových motorov,“ uviedol Su vo vyhlásení. „Tím Pensando prináša expertízu svetovej triedy a osvedčené inovácie na úrovni čipov, softvéru a platforiem, ktoré rozširujú našu schopnosť ponúkať špičkové riešenia pre našich cloudových, podnikových a okrajových zákazníkov.“

Analytici sa už stihli ohľadom akvizície vyjadriť, že je síce na základe fundamentov pomerne drahá, avšak dáva zmysel obzvlášť po predchádzajúcej veľkej akvizícií firmy Xillinx za takmer 50 miliárd dolárov.

Tržby spoločnosti AMD v roku 2021 stúpli o 65,6 % na 16,2 miliardy dolárov, pričom zisk vzrástol na 2,73 miliardy dolárov. Tento rast bol ťahaný predovšetkým zvyšujúcim sa dopytom po výpočtových čipoch pre dátové centrá. Viac o výsledkoch firmy za rok 2021 možno nájsť v našom článku.

V prvom štvrťroku 2022 manažment očakáva, že tržby dosiahnu rozpätie 4,9 až 5,1 miliardy dolárov, čo značí medziročný nárast o 45 % a upravenú hrubú ziskovú maržu (non-GAAP) na úrovni 50,5 %. Analytici kalkulovali s príjmami vo výške iba 4,35 miliardy dolárov. Za celý rok 2022 by mali príjmy stúpnuť v porovnaní s rokom 2021 o 31 % na 21,5 miliardy dolárov, pričom analytici predpokladali, že príjmy budú na hranici zhruba 19,3 miliardy dolárov. Hrubá zisková marža by mala dosiahnuť hodnotu 51 %.

Akcie AMD


Akcie AMD za posledných 12 mesiacov stúpli o +36,31 % na $110,53, čím jednoznačne prekonávajú výkon širšieho trhu. Za posledných 5 rokov akcie AMD dokonca vzrástli o takmer 3 000 %. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 42,8 násobok zisku na akciu (P/E), 34,3 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 32,4 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokAkcie Jumia Technologies vystrelili o 25% vďaka významnej dohode s UPS
Ďalší článokAkcie Udemy vs. Coursera: ktoré sú lepšie?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno