Partnerstvo s UPS

Spoločnosť Jumia Technologies, ktorá prevádzkuje na africkom kontinente jeden z najväčších elektronických obchodov uzatvorila dôležité partnerstvo s firmou United Parcel Services. Na základe dohody bude UPS využívať distribučnú sieť panafrickej firmy s cieľom expandovať na kontinente. Akcie Jumia v reakcii prudko stúpli a ukončili včerajšie obchodovanie vyššie o +24,68 % na cene $11,82, čo predstavuje najväčší nárast za približne 20 mesiacov.

UPS sa snaží zvýšiť svoju prítomnosť v Afrike a využiť tak očakávaný „boom“ v tamojšom maloobchodnom online priestore, informoval Renzo Bravo, vedúci stratégie pre indický subkontinent, Stredný Východ a Afriku. „Veríme, že Afrika má potenciál dosiahnuť do roku 2025 hodnotu online obchodu okolo 180 miliárd dolárov,“ povedal Bravo. „To umožní rast a obchod nielen v celej Afrike, ale aj z kontinentu do sveta a zo sveta do Afriky.“

Dohoda zároveň umožní berlínskej firme využívať sieť UPS v 220 krajinách na doručovanie balíkov, uviedla senior viceprezidentka pre logistiku Apoorva Kumar. Spolupráca sa začne v Nigérii, Maroku a Keni s cieľom pridať ďalšie krajiny. „Vďaka podnikaniu v oblasti logistiky sa nám na kontinente podarilo vybudovať flotilu a doručovaciu sieť, ktorá má určitú hodnotu pre medzinárodného kuriérskeho giganta, akým je UPS,“ povedal Kumar.

UPS a Jumia naďalej diskutujú o ďalších spoločných plánoch, ako je zavedenie zberných staníc.

Jumia Technologies

Jumiu založili v roku 2012 francúzski podnikatelia Sacha Poignonnec a Jeremy Hodara a v súčasnosti má približne 8 miliónov zákazníkov. V roku 2021 zaznamenala 40 % medziročný nárast objednávok a ich celkový počet dosiahol 11,3 milióna, pričom tržby stúpli o 25,8 % na 62 miliónov dolárov. Firma svojim zákazníkom taktiež ponúka platobné riešenia prostredníctvom služby JumiaPay, pričom celkový počet transakcií sa zvýšil o 25,5 % na 3,9 milióna. Dosiaľ Jumia nie je zisková.

Cieľom skupiny je prevziať vedúcu úlohu v elektronickom obchode na kontinente, ktorý je čoraz viac prepojený, aj keď naďalej čelí problémom v podobe nízkej penetrácie internetu medzi obyvateľmi a zlého mapovania.

Akcie Jumia Technologies


Akcie Jumia Technologies patrili medzi „pandemické zlatíčka“, keď po vypuknutí pandémie a stým súvisiaceho vyššieho dopytu po online nakupovaní, stúpli až na svoju maximálnu úroveň $69,89, čo značí rast o viac ako 3 000 %. Odvtedy však nabrali strmý pád a len za posledných 12 mesiacov klesli o -68,90 % na $11,82, pričom v tejto cene je už započítaný včerajší skok nahor. Akcie podniku sa aktuálne obchodujú za 6,6 násobok tržieb na akciu (P/S). Akcie Jumia Technologies

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokE. Musk kúpil 9,2% podiel vo firme Twitter a stáva sa jej najväčším akcionárom
Ďalší článokAMD kupuje cloudový startup Pensando za $1,9 mld.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno