Nový dlh

Ešte nedávno sa oslavoval úspech Richarda Bransona a jeho podniku Virgin Galactic, ktorý ako prvý dokázal do vesmíru vyniesť ľudí, ktorí nie sú profesionálni kozmonauti. Tento míľnik možno považovať aj za štart vesmírneho turizmu. Britský podnikateľ a päť členov posádky prekročili vesmírny prah a vyšplhali sa 86 km nad zemský povrch. Na vrchole 15-minútovej cesty kozmickej lode VSS Unity po oddelení od štartovacieho lietadla sa členovia posádky odpojili od sedadiel, zažili beztiažový stav a dívali sa na Zem či do vesmírneho priestoru z tuctu okien v kabíne.

Od tohto momentu nestihlo ani uplynúť mnoho času a nálada medzi investormi sa viditeľne zhoršila. Akcie Virgin Galactic včera klesli na najnižšiu cenovú úroveň za posledné 2 roky po tom, čo spoločnosť oznámila, že plánuje vydať ďalší dlh, aby podporila svoje podnikanie v oblasti vesmírneho cestovného ruchu. Predstavitelia firmy informovali, že Virgin Galactic pripravuje súkromnú ponuku konvertibilných dlhopisov v hodnote 425 miliónov dolárov so splatnosťou v roku 2027.

Manažment plánuje použiť výnosy z týchto dlhopisov na financovanie prevádzkového kapitálu, na všeobecné a administratívne záležitosti a na investície do rozvoja svojej flotily kozmických lodí pre plánované veľkoobjemové komerčné služby. To zahŕňa taktiež modernizáciu vesmírnej lode Virgin VSS Unity a materskej lode VMS Eve, ako aj vývoj a testovanie flotily novej generácie.

Akcie Virgin Galactic


Akcie Virgin Galactic v reakcii klesli o -18,92 % na cenu $10,03, čo predstavuje najnižšiu úroveň od 18. decembra 2019, keď uzavreli obchodovanie na hodnote $9,56. Od svojho februárového historického maxima klesli akcie spoločnosti už o -83 %.

Čo na to analytici?

Spolu s optimizmom investorov sa ohľadom pioniera v oblasti vesmírneho turizmu začal vytrácať aj optimizmus analytikov. Najnovšie sa k firme vyjadril analytik Canaccord Genuity, Austin Moeller, ktorý poznamenal, že Virgin Galactic dodržala svoj cieľ odštartovať vesmírny turizmus v poslednom štvrťroku 2021. Moeller zároveň ponechal svoje odporúčanie BUY pre akcie Virgin Galactic, avšak znížil svoj cenový cieľ zo $44 na $36 dolárov.

„Stále veríme v obchodný model Virgin Galactic“, ktorý predstavuje „sľubný“ adresovateľný trh s najmenej 1,3 miliómi miliardárov a „má platformu vesmírnej lode, ktorá už preukázala schopnosť prepraviť ľudí do vesmíru,“ povedal Moeller. „Hoci sa očakáva, že škálovanie vesmírnej lode a flotily materských lodí bude relatívne kapitálovo náročné, spoločnosť zostáva veľmi dobre kapitalizovaná… Veľká časť práce, ktorá podnik čaká pri rozširovaní flotily je evolučná, nie revolučná.“

Austin Moeller však patrí medzi najoptimistickejších analytikov, ktorí pokrývajú akcie Virgin Galactic. K 13. januáru totiž len traja ďalší analytici hodnotili vesmírnu firmu ratingom BUY alebo OUTPEFORM, pričom piati jej stanovili hodnotenie HOLD a traja UNDERPFORM. Ich priemerný cenový cieľ je k včerajšiemu dňu na úrovni $22, čo je o +119,3 % viac ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Toto sú vesmírne akcie, ktorými sa môžeš podieľať na raste celého odvetvia

xtb
xtb
Predchádzajúci článokVýrobca EV batérií QuantumScape expanduje na nový obrovský trh
Ďalší článokObchod roka? Unilever sa snaží transformovať portfólio kúpou spotrebiteľského segmentu GSK
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno