Tesla Semi

Elon Musk informoval, že Tesla plánuje dodať svoj prvý plne elektrický náves globálnemu producentovi potravín a nápojov PepsiCo v decembri, približne päť rokov po tom, čo firma vozidlo predstavila. Musk zopakoval, že kamión bude schopný prejsť 500 míľ (804 km) na jedno nabitie, čiže tak ako sa plánovalo. Podľa pôvodných plánov mal model Tesla Semi debutovať na trhu už v roku 2019. Začiatkom roku 2021 sa však Musk vyjadril, že Tesla nemá dostatok batériových článkov na to, aby dávalo zmysel začať s výrobou nákladného auta.

Ak Tesla splní najnovší časový cieľ svojho generálneho riaditeľa, náves by bol prvým novým modelom, ktorý spoločnosť dáva do rúk zákazníkov od začiatku roku 2020. Toto oznámenie prišlo niekoľko hodín po tom, ako sudca z Delaware odložil súdny proces proti miliardárovi kvôli nekončiacej ságe ohľadom kúpy Twitteru do 28. októbra.

Plánovaná dodávka návesu spoločnosti Tesla by sa mala uskutočniť po tom, čo prezident Biden v auguste podpísal právne predpisy, ktoré okrem iných stimulov vytvorili nový daňový stimul pre komerčné elektrické vozidlá. Tesla okrem existujúcich vozidiel a spomínaného ťahača Tesla Semi pracuje aj na dlho očakávanom elektrickom pick-upe Cybertruck s nezvyčajným dizajnom. Ten by mal uzrieť svetlo sveta v roku 2023 aj s vylepšenou verziou športového modelu Roadster.

Tesla po nedávnom zverejnení počtu dodaných vozidiel zákazníkom, ktoré sklamalo investorov, tlačí na splnenie celoročných cieľov v oblasti dodávok. V súčasnosti sa snaží naplno zabehnúť nové závody v Texase a v Berlíne, ale aj zotaviť sa z odstávky továrne v Šanghaji.

Cieľom najhodnotnejšej automobilky sveta je zvyšovať počet dodaných vozidiel v priemere o 50 % ročne. Na dosiahnutie tohto cieľa v roku 2022 by spoločnosť potrebovala dodať takmer pol milióna vozidiel v posledných troch mesiacoch roka, čo je približne o 44 % viac ako rekordný počet, ktorý odovzdala v treťom štvrťroku.

Akcie Tesla


Akcie Tesla v priebehu tohto roka poklesli o -32,4 % na $238,13. Aktuálne sa akcie firmy pri tejto cene obchodujú za 85,7 násobok zisku na akciu (P/E); 116,8 násobok voľného cash flowu (P/FCF) a 50,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokČo môže držať trhy najbližšie týždne pri zemi?
Ďalší článokAkciové portfólio Tomáša Vranku: Spolieham sa na Warrena Buffetta a jeho schopnosť alokovať kapitál
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno