Akvizícia
Microsoft súhlasil s kúpou poskytovateľa kybernetickej bezpečnosti RiskIQ, uviedli dnes obe firmy. K dohode prichádza v čase, kedy podniky i jednotlivci zaznamenávajú narastajúci počet online útokov, pričom akvizícia by mala Microsoft stáť viac ako 500 miliónov dolárov v hotovosti.
Spoločnosť RiskIQ so sídlom v San Franciscu, bola založená v roku 2009 a vyvíja cloudový softvér, ktorý svojim zákazníkom pomáha sledovať ich zraniteľnosť voči digitálnym hrozbám. Zároveň im pomáha pochopiť kde a ako môžu kybernetické útoky ohroziť ich komplexné korporátne siete a zariadenia. Táto služba sa stala počas pandémie ešte dôležitejšou, keďže podniky presúvajú čoraz väčší podiel svojej práce do online sféry. Medzi najväčších zákazníkov RiskIQ patria firmy Facebook, BMW, American Express či U.S. Postal Service.
Akvizícia pomôže rozšíriť portfólio bezpečnostných služieb, ktoré technologický gigant ponúka. Microsoft pridáva do svojich produktov Windows a Azure bezpečnostné funkcie na ochranu jednotlivých strojov a detekciu útokov na siete. Nejde pritom o prvú kúpu spoločnosti na rozšírenie svojich bezpečnostných kapacít. Minulý mesiac výrobca softvéru kúpil podnik ReFirm Labs, ktorý vyvíja technológiu na zabezpečenie zariadení IoT (internetu vecí).
„Situácia v oblasti hrozieb nikdy nebola zložitejšia ani náročnejšia a bezpečnosť nikdy nebola pre našich zákazníkov kritickejšia,“ uviedol šéf Microsoftu, Satya Nadella v apríli na konferenčnom hovore s analytikmi. „To vedie k zvýšenému dopytu po našich end-to-end možnostiach v oblasti identity, bezpečnosti, dodržiavania predpisov a správy.“
Množiace sa kybernetické útoky
Kyberbezpečnosť patrí momentálne medzi najhorúcejšie trhové odvetvia, keďže digitálne útoky sa stávajú čoraz sofistikovanejšie a častejšie. V máji bol po kybernetickom útoku dočasne odstavený plynovod spoločnosti Colonial Pipeline s dĺžkou 5 500 míľ, ktorý má zásadný význam pre energetickú infraštruktúru východného pobrežia v USA, čo malo na niektorých miestach za následok nedostatok benzínu.
O mesiac neskôr spracovateľ mäsa JBS uviedol, že bol zasiahnutý kybernetickým útokom, ktorý poslal časť jeho spracovania hovädzieho a bravčového mäsa do režimu offline, čo bola prestávka, ktorá sa odrazila v dodávateľskom reťazci pre potraviny.
Nemocnice a komunálne služby v USA sa tiež stali taktiež obeťami nedávnych kybernetických útokov a zdôrazňujú hrozbu, ktorú môžu predstavovať pre verejnú bezpečnosť. V decembri minulého roka zas bol hlavnou témou útok na softvérovú spoločnosť SolarWinds a únik citlivých dát.
V prípade, že máte záujem investovať do rýchlo rastúceho odvetvia kybernetickej bezpečnosti, odporúčame si prečítať náš článok 3 najlepšie kyberbezpečnostné ETF fondy na trhu.
Akcie Microsoft
Akcie Microsoft patria medzi najlepšie v technologickom sektore v doterajšom priebehu roku 2021, keď vzrástli už o +24,68% a prekonali ako tretia firma na svete trhovú hodnotu 2 biliónov dolárov. Aktuálne sa akcie spoločnosti obchodujú za 37,7 násobok ročného zisku (P/E) a ponúkajú ročný dividendový výnos 0,81%.
Firmu v tomto čase pokrýva 37 analytikov, pričom až 31 z nich ma určený pre jej akcie rating BUY. Rozpätie ich cenového cieľu je od $256 do $340 a priemerný cenový cieľ je na úrovni $296,25, čo je o +6,8% vyššie ako je súčasná cena akcií na trhu. Pozornosť investorov sa bude v najbližšom čase upínať na 27. júla, kedy Microsoft zverejní svoje kvartálne výsledky.
Prečítaj si tiež:
Máte akcie Microsoft? Týchto 5 firiem vlastníte tiež a možno ste o tom nevedeli
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania