Softvér Mesh

Microsoft predstavil softvérový nástroj Mesh, ktorý ľudom uľahčuje či zlacňuje prístup k virtuálnej realite a zároveň ďalším tvorcom umožňuje budovať digitálne a holografické svety. Používatelia môžu používať tento softvér na zariadeniach za rôzne ceny a od rôznych výrobcov. Prístup k nemu majú napr. HoloLens od Microsoftu, Oculus od Facebooku či ďalšie špecializované súpravy virtuálnej reality pre mobilné telefóny a počítače.

Mesh bude tiež umožňovať viacerým zákazníkom vidieť rovnaké hologramy z rôznych miest, čo otvára potenciál udalostiam ako sú koncerty či firemné stretnutia, ktorých sa 1 človek zúčastňuje osobne a ostatní prostredníctvom hologramu. Pravdepodobne každému napadne myšlienka ako veľmi by sa toto zariadenie dalo využiť v dnešnej pandemickej dobe.

„Môžete byť kdekoľvek ako hologram alebo avatar a to nielen Vy. Teraz už nemáš len seba, ale všetkých svojich spolupracovníkov alebo priateľov a môžete robiť veci spolu, nielen so skutočnými predmetmi, ale aj s hologramami“, uviedol Satya Nadella, generálny riaditeľ Microsoftu.

Microsoft Mesh - virtuálna realita
Microsoft Mesh – virtuálna realita, zdroj obrázku

Virtuálna realita pre masový trh

V rámci ukážky technický pracovník spoločnosti Alex Kipman opísal produkt a odpovedal na otázky prostredníctvom svojho avatara cez zariadenie náhlavnej súpravy HoloLens a neskôr zariadenia Reverb. Zamestnanec sa ocitol vo „vodnom vesmíre“, kde okolo neho plávali medúzy a žralok. Všetky hologramy boli schopné sa presúvať tam a späť, menili svoju veľkosť a skúmali svoje okolie.

Microsoft vstúpil do odvetvia virtuálnej reality práve s produktom HoloLens, ktorý stojí 3 500 dolárov a bol zameraný na firemné účely. Hoci mnohé firmy sa snažia vyvíjať túto oblasť a predstavili podľa nich prelomové technológie, medzi nimi napr. Facebook, HP či Snap so svojimi okuliarmi, virtuálna realita dosiaľ neoslovila masové trhy. Výnimkou môžu byť niektoré mobilné aplikácie nižšej triedy ako Pokémon Go od spoločnosti Niantic.

Tretia najhodnotnejšia spoločnosť sveta sa to chystá zmeniť. Verí, že sada cloudových nástrojov Mesh uľahčí vývoj pútavých aplikácií VR pre akýkoľvek typ zariadení a osloví širšie spektrum zákazníkov. Nadella uviedol, že kľúčom je priniesť tieto technológie do zariadení, ktoré ľudia používajú najčastejšie namiesto toho, aby museli objavovať nové. Najvyšší muž Microsoftu naznačil, že napriek tomu, že náhlavné súpravy budú pri vizualizácií 3D hologramov naďalej potrebné, mobily a počítače budú hrať časom dôležitejšiu úlohu.

Mesh je založený na cloudových, dátových a umelo-inteligenčných technológiách. Zákazníci môžu požiadať o prístup k verzii aplikácie AltspaceVR, ktorá umožní firmám organizovať virtuálne stretnutia so zabezpečeným prístupom a ochranou osobných údajov. Ďalšie funkcie by mali byť pridané v budúcom roku a plánuje sa tiež rozšírenie do telekonferenčnej aplikácie MS Teams. Mesh taktiež využíva priestorový zvuk na základe toho, kde sa hologramy nachádzajú čo dáva používateľovi ešte realistickejší pocit.

Mesh - virtuálna realita od Microsoft
Microsoft Mesh – virtuálna realita, zdroj obrázku

Obrovský potenciál

Počas ďalšej demonštrácie si generálny riaditeľ podniku Niantic, John Hanke nasadil zariadenie HoloLens a lovil pokémonov neďaleko Oaklandu v kalifornskom jazere Merritt, ku ktorému sa pridal Kipmanov avatar a neskôr ďalší používateľ. Hoci demonštrované funkcie zatiaľ nie sú súčasťou hotového produktu, Niantic pracuje na hrách a službách, ktoré využívajú podobné koncepty, pričom softvér Mesh bude využívať na programovanie prítomnosti 2 alebo viacerých hologramov.

„Pre mňa je predstava zmiešania skutočného a virtuálneho sveta z hľadiska sociálnej interakcie vzrušujúca“, poznamenal Hanke a pokračoval: „V budúcnosti by si sa mohol pripojiť z Texasu a hrať hru s mamou, otcom či deťmi alebo by si sa mohol pridať k spolubývajúcemu na vysokej škole v New Yorku a prechádzať sa po Central Parku virtuálne s ľuďmi vo fyzickom svete“.

Nový produkt od Microsoftu sa už chystajú využiť viaceré známe spoločnosti ako napr. Hanai World od spoluzakladateľa svetoznámeho cirkusu Cirque de Soleil na vytváranie zábavných podujatí, ktoré budú kombinovať živé a virtuálne aspekty. Nezisková organizácia OceanX jedného z najlepších investorov Raya Dalia, plánuje využiť Mesh pre ekologické účely a Accenture vytvorila virtuálne sídlo na prepojenie zamestnancov.

„Microsoft ako aj celé odvetvie by malo tlačiť na rozvoj spôsobu, akým komunikujeme, spolupracujeme a budujeme komunitu, či už na prácu alebo na hranie“, uzavrel Nadella.

Akcie Microsoft


Akcie Microsoft sa aktuálne slnia na svojich historicky najvyšších úrovniach. Ich rast poháňa najmä stávka „all-in“ spred 10 rokov do oblasti cloudu. Technologický gigant si nielen drží svoju silnú pozíciu, ale si ju i upevňuje novými iniciatívami a vstupmi do oblastí s veľkým potenciálom, medzi ktoré patrí i spomínaná virtuálna realita. Spoločnosti sme sa venovali tiež v našom článku o firmách, ktoré Microsoft vlastní a možno o tom neviete.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokKryptomena Ripple, zastaví súdny proces SEC prijatie XRP.
Ďalší článokAkcie českej spoločnosti Avast klesajú o 6% a oproti konkurencii vyzerajú lacno
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno