BP navyšuje buyback

Britská spoločnosť týmto rozhodnutím nasleduje kroky svojich konkurentov z ropného odvetvia, Exxon Mobil, Chevron a Shell, z ktorých všetky nalievajú investorom peniaze späť po rokoch mizerných výnosov. BP zvýši svoj plán spätných odkupov o 1,5 miliardy dolárov.

„Posledné dva roky posilnili našu vieru v príležitosti, ktoré energetický prechod predstavuje,“ uviedol Looney vo vyhlásení.

Výkaz ziskov a strát podniku naznačuje celkové spätné odkúpenia za 6 miliárd dolárov za rok, uviedli analytici spoločnosti Redburn v poznámke. To je nad predchádzajúcimi očakávaniami vo výške 5 miliárd dolárov, ale „nie také agresívne zvýšenie, aké bolo minulý týždeň vidieť pri firme Shell“.

„Pri cene ropy na 60 dolároch máme kapacitu na spätné odkúpenie akcií okolo 4 miliárd dolárov ročne,“ povedal generálny riaditeľ Bernard Looney v utorok v rozhovore pre Bloomberg TV. „Je zrejmé, že ak sú ceny vyššie, existuje príležitosť na zvýšenie spätného odkúpenia.“

Štvrťročné výsledky

Upravený čistý zisk za posledný štvrťrok stúpol v porovnaní s minulým rokom zo 115 miliónov na 4,07 miliardy dolárov, čo predstavuje 35 násobný nárast. Tento výsledok prekonal priemerný odhadov analytikov, ktorý bol na úrovni 3,87 miliardy dolárov. Operatívny cashflow stúpol medziročne o 169 % na 2,27 miliardy dolárov.

Návratnosť priemerného vloženého kapitálu, ktorá je meradlom toho, ako dobre podnik investuje peniaze svojich akcionárov, sa v roku 2021 vyšplhala na 13,3 %, čím prekonala hodnotu 8,8 % konkurenčného Shellu. Manažment zároveň oznámil, že za posledný rok spoločnosť splatila viac ako 8 miliárd dolárov dlhu a zvýšila dividendu, ktorá je aktuálne 1,29 pence na akciu. To značí dividendový výnos 3,87 %.

Kapitálové výdavky by mali roku 2022 dosiahnuť rozmedzie 14 až 15 miliárd dolárov, čo je nárast z 12,8 miliardy dolárov v roku 2021 a zostanú okolo tohto rozpätia až do roku 2025. Dovtedy plánuje BP venovať viac ako 40 % svojich investícií do podnikania v oblasti energetickej transformácie. Spoločnosť tiež uviedla, že by mohla dosiahnuť nulové čisté emisie skôr, ako je jej cieľ do roku 2050.

Akcie BP


Akcie BP reagovali na správu rastom o +1,7 % na 415,5 pencí, čo predstavuje nárast o takmer +60 % za posledný rok. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 17,6 násobok zisku na akciu (P/E), 8,1 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E), 13,2 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 6,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokBitka o Peloton Interactive, kto ho získa?
Ďalší článok3 fintech akcie, na ktorých poklese možno profitovať
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno