Akvizícia

Spoločnosť Zoom Video Communications prevádzkujúca jednu z najpoužívanejších videokonferenčných služieb, ktorá si získala globálnu popularitu najmä počas pandémie, plánuje na zabezpečenie svojho ďalšieho rastu kúpiť firmu Five9 za 14,7 miliardy dolárov (12,5 mld. eur).

Five9 je dodávateľom cloudového softvéru pre zákaznícke služby a Zoomu by mal podnik pomôcť rozšíriť jeho ponuku pre obchodných klientov. Zároveň akvizícia zvýši cieľovú zákaznícku základňu a rozšíri podnikanie Zoomu do oblasti kontaktných centier. Integráciou Five 9 získa aj prístup k nástrojom umelej inteligencie na analýzu údajov z kontaktného centra. V posledných rokoch Five9 zaznamenával rýchly rast, keď jeho tržby medzi rokmi 2017 a 2020 vzrástli viac ako dvojnásobne, z 200 miliónov na 435 miliónov dolárov. Medzi zákazníkov Five9 patria okrem iných tiež známe mená ako Under Armour, Citrix, Athena Health a Lululemon.

Transakcia by mala prebehnúť kompletne bezhotovostne, pričom Zoom získa akcie Five9 za $200,18/kus. V piatok pritom uzavreli akcie Five9 obchodovanie na cene $177,60, čo predstavuje prémium, ktoré musí zaplatiť Zoom na úrovni 13%. Keď sa akvizícia dokončí, každý akcionár Five9 získa 0,5533 akcií Zoom.

Malo by ísť o vôbec najväčšiu akvizíciu firmy Zoom v jej histórií, ale zďaleka nie o prvú. Minulý rok kúpila startup Keybase, ktorý jej pomôže vybudovať komplexné možnosti šifrovania pre svoju videokonferenčnú službu. Predchádzajúci mesiac zas získala výrobcu prekladového softvéru Kites GmbH.

Predstavenstvo oboch spoločností už transakciu schválilo, avšak tú ešte musia schváliť taktiež akcionári Five9. Zároveň si akvizícia vyžaduje súhlas regulačných orgánov a ak pôjde všetko podľa plánu, dohoda sa uzavrie v prvej polovici roku 2022. Následne bude Five9 prevádzkovou jednotkou Zoom.

five9
Five9 poskytuje služby kontaktného centra, zdroj obrázku: cxtoday.com

Generálny riaditeľ spoločnosti Zoom, Eric Yuan ohľadom akvizície uviedol, že kúpa Five9 pomôže pri podpore služby Zoom Phone, ktorá nahrádza kancelárske telefónne systémy cloudovou službou. V tomto odvetví pôsobí taktiež Amazon a firmy Genesys Telecommunications Laboratories a NICE inContact.

„Neustále hľadáme spôsoby ako vylepšiť našu platformu a pridanie produktu Five9 je prirodzeným riešením,“ uviedol Yuan.

Zoom plánuje vyťažiť z pandémie čo najviac

Podnikanie spoločnosti Zoom bolo jedným z hlavných víťazov pandemickej situácie, keďže nemožnosť pracovať z kancelárií prinútila firmy hľadať možnosti ako komunikovať cez videoplatformy. Mnoho podnikov si pritom zvolilo práve platformu Zoom a tá si získavala čoraz väčšiu popularitu. To sa premietlo taktiež do čísel, keď ešte v hospodárskom roku 2020 zaznamenala spoločnosť výnosy vo výške 622 miliónov dolárov, o rok neskôr to bolo 2,65 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o +369%. Počet zákazníkov s viac ako 10 zamestnancami sa pritom zvýšil na 467 tisíc, čo je 6 násobne viac ako pred rokom.

Nejde pritom o krátkodobý skok. V súčasnom hospodárskom roku 2022 by mal Zoom dosiahnuť výnosy na úrovni 3,99 miliardy dolárov. Manažment predpokladá, že hoci bude pandémia ustupovať, veľa firiem sa nevráti k predošlej forme práce, ale rozhodne sa pre hybridnú prácu, čiže ich zamestnanci budú pracovať časť týždňa z homeofficu. To by zvýšilo stály dopyt po videokonferenčných službách.

„Trend smerujúci k hybridnej pracovnej sile sa za posledný rok zrýchlil, pokračuje presun kontaktných centier do cloudu a zvýšil sa dopyt zákazníkov po prispôsobených a personalizovaných zážitkoch,“ uviedol Yuan v blogu ohľadom transakcie.

Vďaka výbornému momentu, ktoré priniesla pandémia spoločnosti Zoom, sa manažment snaží získané prostriedky a vyššiu hodnotu akcií použiť na podobné akvizície a vylepšenie svojej ponuky.

Akcie Zoom


Akcie Zoom po vypuknutí pandémie a čoraz väčšej adopcii jej platformy zákazníkmi vystrelili vyššie o viac ako +450%, keď vzrástli zo $100 na maximálnu výšku $565 na akciu. Túto úroveň dosiahla cena akcie v decembri minulého roka a odvtedy nabrali postupne klesajúci smer, keď vzrástli obavy medzi investormi či ocenenie akcií je príliš nadhodnotené a z toho či otváranie ekonomiky nezníži dopyt po službe Zoom. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú na cene $362, čo je -36% pokles od najvyššej hodnoty a to dáva spoločnosti trhovú kapitalizáciu 106,5 miliardy dolárov.

Napriek tomu, že sú akcie Zoom o tretinu nižšie od svojej najvyššej cenovej úrovne, stále ich nemožno pokladať za lacné, keďže sa obchodujú za 124,8 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 33,2 násobok ročných výnosov na akciu (P/S).

Momentálne pokrýva Zoom a jeho akcie 28 analytikov, ktorých sentiment je rozdelený najmä medzi odporúčania BUY and HOLD a ich cenový cieľ je v rozpätí od $242 do $525. Ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $412, čo je o +13,8% viac ako je súčasná cena akcií Zoom.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokDogecoin poskočil o 10% vďaka ďalšiemu tweetu E.Muska
Ďalší článokSquare vytvorí DeFi Bitcoin platformu pre vývojárov nových technológií
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno