DeFi platforma od Square

Spoločnosť Square, ktorú sme zaradili taktiež medzi 3 nadhodnotené akcie, ktorým je lepšie sa vyhnúť a 3 technologické akcie, ktoré menia svet vytvára novú obchodnú divíziu ktorá má vývojárom pomáhať pri vytváraní produktov finančných služieb zameraných na bitcoin. Informoval o tom zakladateľ Square a Twitteru, Jack Dorsey, ktorý je známy svojou náklonnosťou voči kryptomenám.

Dorsey vo svojom tweete informoval, že Square „buduje otvorenú vývojársku platformu s jediným cieľom, ktorý uľahčuje vytváranie neväzbových a decentralizovaných finančných služieb.“ Nový biznis spoločnosti zatiaľ nemá svoje meno, avšak verejnou informáciou je, že jeho cieľom bude vytvoriť platformu na báze decentralizovaného financovania (DeFi) postavenú na technológii Bitcoinu. Na čele tejto platformy bude Mike Brock, výkonný riaditeľ, ktorý presadzoval vstup Square do sveta kryptomien.

„Rovnako ako naša nová hardvérová peňaženka #Bitcoin, aj toto urobíme úplne otvorene,“ tweetoval vo štvrtok Dorsey. „Otvorený plán, otvorený vývoj a otvorený zdroj.“

Platforma by mohla poskytnúť nový spôsob prístupu k finančným službám od pôžičiek a obchodovania až po poistné a sporiace produkty. Zatiaľ však nie je jasné, čo konkrétne by firma potenciálnym vývojárom mohla ponúknuť alebo ako by sa dala speňažiť.

Mnoho projektov DeFi je aktuálne postavených na ethereum blockchaine, pretože sa dajú použiť na ľahké vytváranie inteligentných zmlúv – v podstate počítačového kódu, ktorý sa automaticky spustí pri splnení určitých podmienok. Square však bude budovať technológiu so zameraním nie na blockchain Etherea, ale Bitcoinu, najstaršieho a najpopulárnejšieho blockchainu vôbec. A to aj napriek tomu, že Bitcoin je považovaný za pomalší a menej efektívny v porovnaní s Ethereom.

Jedna z najcennejších spoločností zameraných na finančné technológie má aktuálne 3 obchodné divízie: Aplikáciu cash App, produkty Square Seller a streamovaciu službu hudby rappera Jay-Z, Tidal, ktorú získala začiatkom tohto roka. Zakladateľ a CEO, Dorsey sa už dlhšiu dobu zaujíma o diverzifikáciu portfólia a premenu fintech podniku na širšiu organizáciu s množstvom samostatných jednotiek.

Square Bitcoin
Square sa previazal so svetom kryptomien, zdroj obrázku: thedistillery.pub

Square sa definitívne previazal s kryptomenami

Spoločnosť úmyslom vybudovať novú DeFi platformu definitívne previazala svoje podnikanie so svetom kryptomien, čo je krok, ktorý vyvoláva v niektorých investoroch nadšenie a iní sa na tento krok pozerajú skepticky. Treba však povedať, že k tomu smerovali kroky manažmentu už dlhšie.

Najprv firma v rámci svojej obľúbenej aplikácie CashApp povolila nákupy, predaj a transakcie Bitcoinu, čo odštartovalo raketový rast nielen počtu používateľov, ale aj výnosov. Výnosy z Bitcoinu ako sa teraz nazýva segment pri reportovaní kvartálnych výsledkov stúpli v porovnaní s predchádzajúcim rokom o +1047% a tvorili až 69% celkových príjmov spoločnosti.

Vo februári vedenie podniku informovalo, že v poslednom štvrťroku nakúpilo Bitcoiny v hodnote 470 miliónov dolárov a minulý mesiac zas oznámilo, že spoločnosť buduje hardvérovú peňaženku pre kryptomeny.

Akcie Square


Akcie Square sa aktuálne zdajú byť mimoriadne drahé, keďže sa obchodujú za 334 násobok zisku na akciu (P/E) a 9,18 násobok výnosov na akciu (P/S). Napriek tomu je mnoho analytikov z Wall Street optimistických ohľadom budúcnosti podniku, pričom ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $280,38, čo je o +18% viac ako je súčasná cena akcií na trhu.

Jedným z nich je analytik Mizuho, Dan Dolev, ktorý napísal, že Cash App „môže byť na ceste stať sa konečnou neo-bankou a bankou peňažného centra budúcnosti.“ Tvrdí, že nákup akcií Square práve teraz je „obdobou nákupu J. P. Morgana v roku 1871.“

Momentálne sa dá pozerať na akcie Square z 2 uhlov. Ak ste človek, ktorý je pozitívne naklonený globálnej adopcii technológie kryptomien v budúcnosti, kúpa akcií napriek drahému oceneniu nemusí byť zlým rozhodnutím. Naopak z konzervatívneho hľadiska sa javia akcie Square medzi tie najnadhodnotenejšie akcie na trhu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokZoom kupuje Five9 za 12,5 miliardy eur vo svojej najväčšej akvizícií
Ďalší článokSlovenské bistro.sk kupuje donášková služba Just Eat Takeaway
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno