Rozšírenie produkcie

Spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. plánuje v najbližších troch rokoch minúť 100 miliárd dolárov na rozšírenie svojej kapacity na výrobu čipov, čo predstavuje ohromujúci finančný záväzok zameraný na riešenie rastúceho dopytu po nových technológiách. O firme sme písali taktiež v našom článku o 10 najziskovejších firmách za rok 2020, v ktorom sa TSMC umiestnila na 3. mieste.

Jedenásty najhodnotnejší verejne obchodovaný podnik sveta je popredný svetový výrobca pokročilých polovodičov. Vedenie spoločnosti už tento rok plánovalo rekordné kapitálové výdavky vo výške 28 miliárd dolárov, ale posledné trendy a nedostatok čipov tlačili na ešte výraznejšie zvýšenie kapacity.

„TSMC očakáva, že v nasledujúcich troch rokoch investuje 100 miliárd dolárov do zvýšenia kapacity na podporu výroby a výskumu a vývoja pokročilých polovodičových technológií,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení reagujúcom na správy miestnych médií. „TSMC úzko spolupracuje s našimi zákazníkmi na udržateľnom riešení ich potrieb.“

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company

Najväčšia taiwanská spoločnosť je známa aj výrobca čipov, ktoré sú navrhnuté inými. Takúto spoluprácu udržiava s najdôležitejšími hráčmi vo svojom odvetví ako sú Apple, Qualcomm, Nvidia či Advanced Micro Devices. Firemné produkty sa dostávajú v podstate do každého moderného kusu elektroniky, od smartfónov a inteligentných chladničiek až po automobily. Podľa agentúry Bloomberg TSMC prijíma tisíce nových zamestnancov a niekoľko nových tovární je vo výstavbe.

Akcie TSMC
Zdroj obrázku: TSMC

Ako bolo spomenuté, manažment plánuje výrazne navýšenie výrobnej kapacity z dôvodu nedostatkov čipov. Najväčšmi boli týmto nedostatkom zasiahnuté svetové automobilky, ktoré v mnohých prípadoch pozastavili produkciu a ich odhadovaná stratový strata z tohto dôvodu činí v tomto roku viac ako 60 miliárd dolárov. Jednou z firiem, ktoré dočasne pozastavili výrobu je Ford, ten stopol produkciu v 2 závodoch.

Americký konkurent Intel v marci oznámil plány priamo konkurovať TSMC v oblasti výroby čipov pre ďalšie spoločnosti s investíciou 20 miliárd dolárov do dvoch nových tovární v Arizone. Juhokórejská spoločnosť Samsung Electronics tiež plánuje vynaložiť v tejto dekáde viac ako 100 miliárd dolárov na rozšírenie svojho podnikania v oblasti polovodičov.

Akcie TSMC


Cena akcie TSMC včera v súvislosti s oznámením poskočila o +2%. Na grafe vyššie je zobrazený vývoj akcií spoločnosti za posledných 10 rokov. Za tento čas sa zvýšili v podstate presne o desaťnásobok, pričom aktuálne sa nachádzajú v poklese o takmer -20% zo svojho maxima. Svojim akcionárom spoločnosť ponúka taktiež dividendový výnos, ktorý je aktuálne na úrovni 1,48%.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokAkcie Coursera stúpli v prvý deň obchodovania na burze o 36%
Ďalší článok3 rastové akcie, ktoré nedávno vstúpili na burzu a poklesli o viac ako 40%
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno