Najziskovejšie spoločnosti sveta

Hoci si bude história rok 2020 navždy pamätať v súvislosti s pandémiou koronavírusu a problémov, ktoré spôsobila, niektorých firiem sa takmer nedotkla, resp. im aj pomohla. V našich článkoch nájdete takých prípadov mnoho. Ide predovšetkým o technologické podniky, ktoré ponúkajú riešenia v oblasti digitalizácie, cloudu či internetu, ktorým sa darilo najviac. My sa však v tomto článku pozrieme nie na tie firmy, ktorým sa darilo najviac rásť, ale na tie, ktoré vyprodukovali najväčší zisk. Treba poznamenať, že z nášho rebríčka sme vylúčili čínske banky. najziskovejšie spoločnosti sveta

1.Apple

Trhová kapitailzácia: $2,04 bil. (1.)
Čistý zisk: $57,41 mld.
Div. výnos: 0,68%

Vôbec najhodnotnejšia firma sveta je zároveň tou najziskovejšou. Výrobca obľúbených produktov iPhonov či Macov zaznamenal v roku 2020 svoje dosiaľ najvyššie výnosy a vďaka vysokej ziskovej marže dosiahol čistý zisk americkej spoločnosti druhú najvyššiu úroveň v histórii.

2.Saudi Aramco

Trhová kapitailzácia: $1,87 bil. (2.)
Čistý zisk: $49 mld.
Div. výnos: 4,04%

Hoci sa ropným spoločnostiam v minulosti veľmi nedarilo, nebol to úplne tak prípad arabskej firmy Saudi Aramco, v minulosti nazývanej Arabian-American Oil Company. Saudskoarabská spoločnosť je druhým najväčším producentom ropy na svete a zároveň má najväčšiu zásobu vzácnej komodity. Prevádzkuje vyše 100 ropných polí, resp. miest, kde sa ťaží zemný plyn a zamestnáva 80 000 ľudí. Saudi Aramco je aktuálne druhým najhodnotnejším verejne obchodovaným podnikom sveta.

3.TSMC

Trhová kapitailzácia: $544,35 mld. (11.)
Čistý zisk: $45,5 mld.
Div. výnos: 1,50%

Pre širšiu verejnosť možno menej známa firma, avšak Taiwan Semiconductor Manufacturing Company je v z hľadiska trhovej kapitalizácie na 11. mieste. Ázijský podnik je najväčším výrobcom polovodičových produktov na svete a v predchádzajúcom roku vytvoril zisk na úrovni 45,5 miliardy dolárov. Pod týmito výrobkami si môžete predstaviť napr. čipy potrebné pre smartfóny, počítače, automobily, atď.

4.Berkshire Hathaway

Trhová kapitailzácia: $596,02 mld. (9.)
Čistý zisk: $42,52 mld.
Div. výnos:

Spoločnosť Warrena Buffeta sa stala v minulom roku druhou najziskovejšou na svete. Americký konglomerát vlastní obrovské časti úspešných podnikov ako Apple, Coca-Cola, Kraft Heinz, Bank of America, Verizon, American Express, General Motoros, US Bancorp a mnoho ďalších. najziskovejšie spoločnosti sveta

5.Alphabet (Google)

Trhová kapitailzácia: $1,38 bil. (5.)
Čistý zisk: $40,27 mld.
Div. výnos:

Medzi najziskovejšie spoločnosti sveta zaradil i technologický gigant Alphabet, ktorý je dominantným hráčom na trhu digitálnej reklamy. Generovanie čistého zisku poháňali produkty ako Google, Gmail, Google Maps, Google Adsense, Google Cloud, Google Play či Youtube. Rok 2020 bol pre túto spoločnosť rekordný, zisk zaznamenal medziročný nárast o +17,27%.

6.Facebook

Trhová kapitailzácia: $828,15 mld. (6.)
Čistý zisk: $29,15 mld.
Div. výnos:

Facebook netreba nikomu predstavovať, vlastní 4 zo 6 najväčších sociálnych sietí na svete: Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp, ktoré využíva mesačne 3,1 mld. ľudí a denne viac ako 2,5 mld. ľudí. Okrem sociálnych sietí Facebook podniká i v oblasti virtuálnej reality a to prostredníctvom zariadení Oculus, avšak až 98,5% výnosov spoločnosti tvorí reklama. Rok 2020 bol pre Facebook z hľadiska čistého zisku rekordný a medziročne poskočil o +57%.

7.Sasmung

Trhová kapitailzácia: $828,15 mld. (12.)
Čistý zisk: $487,77 mld.
Div. výnos: 9,48%

Juhokórejsky výrobca elektrotechniky zaznamenal 7. najvyšší zisk spomedzi verejne obchodovaných firiem v roku 2020. Čistý zisk v predchádzajúcom roku dosiahol úroveň takmer pol bilióna dolárov. V tomto rebríčku Samsung kraľuje z pohľadu dividendového výnosu, ktorý je aktuálne vo výške 9,48%. najziskovejšie spoločnosti sveta

8.Amazon

Trhová kapitailzácia: $1,55 bil. (4.)
Čistý zisk: $21,33 mld.
Div. výnos:

Ďalšia firma z lukratívneho zoznamu FAANG je na 8. mieste. Ziskovosť najväčšieho online predajcu sveta ťahal najmä zvýšený dopyt spôsobený spomínanou pandémiou koronavírusu ako aj cloudová platforma Amazon Web Services. Spoločnosť Jeffa Bezosa zaznamenala svoj zatiaľ najvyšší zisk v histórii.

9.Intel

Trhová kapitailzácia: $262,06 mld. (30.)
Čistý zisk: $20,90 mld.
Div. výnos: 2,14%

Druhý výrobca v oblasti polovodičových výrobkov v TOP 10 najziskovejších spoločností zaznamenal najvyššie výnosy v histórií, avšak zisk je už tretí rok v podstate identický. V ďalších rokoch by však mohol byť pre Intel rekordný, vďaka nedostatku čipov na trhu a rastúcom dopyte po firemných produktoch, ktoré budú mimo iné potrebné aj v oblasti autonómnych vozidiel.

10.Alibaba

Trhová kapitailzácia: $603,85 mld. (8.)
Čistý zisk: $19,82 mld.
Div. výnos:

Čínsky technologický gigant aktuálne čelí viacerým problémom, ktoré sme spomínali tiež v našich ostatných článkoch v súvislosti s čínskymi akciami. Alibaba rieši problémy v oblasti zvýšenej regulácie zo strany domácich regulátorov, ale potenciálnu hrozbu odstránenia čínskych spoločností z akciovej burzy v USA. Tieto problémy by sa mohli odraziť na číslach v hospodárskom roku 2021, avšak rok 2020 bol pre Alibabu úspešným, keď spoločnosť zaznamenala zisk vo výške takmer 20 miliárd dolárov.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie

najziskovejšie spoločnosti sveta

xtb
Predchádzajúci článokBlockchain môže pomôcť sledovať vakcíny COVID-19
Ďalší článokMogo dáva zákazníkom BTC na splátky hypotéky
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno