Zmiešané čísla

Čínsky výrobca elektrotechniky zaznamenal v poslednom štvrťroku pokles príjmov z predaja smartfónov o 11 %, pričom pokles zasiahol aj divízie inteligentnej elektroniky a internetových služieb. Spoločnosť so sídlom v Pekingu dosiahla tržby vo výške 70,5 miliardy juanov (9,8 miliardy eur), čo je mierne nad odhadmi analytikov. Vykázala však prekvapivú čistú stratu 1,5 miliardy juanov a to najmä kvôli odpisom vo výške 3 miliárd juanov za investičné straty. Upravený čistý zisk bez započítania jednorazových položiek prekonal analytické predpoklady.

Pokles dopytu po elektronike

Xiaomi podobne ako ďalšie čínske spoločnosti dopláca na tamojšie problémy, ktorým sme sa bližšie venovali nedávno v našom článku. Vrásky na čele firmám vytvára predovšetkým politika nulovej tolerancie voči Covidu-19, ktorá zasiala chaos v technologickom priemysle a dodávateľských reťazcoch krajiny, čím utlmila tamojšiu aktivitu. V dôsledku toho sa zároveň ochladzuje dopyt po elektronike, pretože nakupujúci reagujú na zvýšenú infláciu a spomaľujúci sa ekonomický rast. Na to doplácajú výrobcovia elektroniky a medzi nimi aj samotná Xiaomi.

Globálne dodávky smartfónov sú najnižšie za posledné roky vďaka, ale Xiaomi sa podarilo získať podiel na trhu v Európe, informovali manažéri podniku počas konferenčného hovoru. „Výzvou v Číne je Covid, pandemická situácia je stále nestabilná,“ povedal prezident Wang Xiang. „Na zámorských trhoch je stále priestor na rast,“ dodal.

Organizácia Jefferies tento mesiac predpovedala, že celosvetový predaj smartfónov v budúcom roku klesne o 2,9 % po 12,2 % prepade v roku 2022. Jefferies taktiež prognózuje, že predaj Xiaomi sa tento a budúci rok zníži a v roku 2024 bude nasledovať mierne zotavenie. Očakávaný pokles dopytu by mal spôsobiť fakt, že súčasné telefóny sú dobre skonštruované, takže spotrebitelia nemajú potrebu kupovať nové, uviedli analytici Jefferies. Nové modely navyše pridávajú len málo inovácií.

Situácia nešetrí ani svetových lídrov

Znižujúci sa dopytu po smartfónoch a elektronike cítia aj najväčší hráči na trhu. Juhokórejsky Samsung Electronics, najväčší svetový výrobca telefónov, displejov a pamäťových kariet, označil klesajúci predaj mobilných telefónov v Číne za brzdu svojho obchodu s komponentmi. Apple očakáva, že tento rok vyrobí aspoň o 3 milióny telefónov iPhone 14 menej, než sa pôvodne predpokladalo a to predovšetkým kvôli nižšiemu dopytu po lacnejších verziách modelu.

Akcie Xiaomi


Akcie Xiaomi v tomto roku stratili polovicu svojej hodnoty, čím dosahuje aktuálna trhová kapitalizácia elektronického výrobcu približne 31 miliárd dolárov. Napriek tomu sa mu darí lepšie ako niektorým z jeho domácich konkurentov v oblasti výroby telefónov, ako sú Oppo a Vivo, vďaka svojej širšej medzinárodnej stope a distribúcii.

Firma pri prezentovaní štvrťročných výsledkov tiež informovala, že robí pokroky vo svojich plánoch produkovať vlastné elektromobily. Táto oblasť by mala byť zdrojom nového rastu spoločnosti. Tento projekt, oznámený začiatkom minulého roka, bude trvať roky a stáť by mal 10 miliárd USD.

Ďalšie novinky zo sveta financovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článok200% rast za 1 deň? Akcie Grindr debutovali na burze
Ďalší článokZoznam: Rastové akcie, ktoré sú na svojom ročnom minime a kedy príde zvrat?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno