Tragická nehoda

Akcie čínskeho výrobcu elektrických vozidiel NIO včera poklesli o -5,87% po smrteľnej nehode, ktorú spôsobilo autonómne riadenie vozidla ES8. V dnešnom pre-market obchodovaní cena akcií klesá o ďalších -2,67% na úroveň $37,59 za akciu.

K smrteľnej havárii športovo-úžitkového vozidla NIO ES8 došlo minulý týždeň v Číne. SUV je vybavené niekoľkými asistenčnými funkciami, ktoré umožňujú niektoré formy autonómneho riadenia. Asistenčné funkcie sa nazývajú NIO Pilot a používajú kamery ako oči auta.

NIO má taktiež ďalšiu technológiu autonómneho riadenia, označovanú ako NAD, ktorá zahŕňa laserový radar, kamerové videnie a výpočtový výkon poskytovaný čiastočne spoločnosťou Nvidia na spracovanie všetkých prichádzajúcich dát. Funkcie NAD však nie sú k dispozícii pre všetky vozidlá NIO a nie sú dostupné ani pre modely ES8.

Vedenie spoločnosti sa vyjadrilo k situácii prostredníctvom príspevku na svojom oficiálnom účte na čínskej sociálnej sieti Weibo. Príspevok naznačuje, že spoločnosť pri vyšetrovaní spolupracuje s políciou.

Rana pre autonómne riadenie

Globálny automobilový priemysel sa v posledných rokoch snaží vyvíjať vlastné technológie autonómneho riadenia, avšak stále zápasí s regulačnými problémami, keďže samoriadiace funkcie nie sú dostatočne bezpečné. Medzi najvýznamnejších hráčov, ktorí vyvíjajú autonómne riadenie patrí napr. Tesla, Waymo (Alphabet), GM Cruise, Zoox, Nissan, Nvidia, Nuro, Nio či Baidu.

Nehoda Tesly
Nehoda Tesly, zdroj obrázku: CNN

Samoriadiace funkcie ako napríklad adaptívny tempomat a asistencia pri udržiavaní v jazdnom pruhu, robia jazdu bezpečnejšou, pokiaľ sa systémy používajú podľa plánu, ale stále nejde o plnú funkciu autopilota, kedy by sa nevyžadovala ostražitosť šoférov.

Okrem čínskej automobilky rieši problémy s nehodami, ktoré spôsobili asistenčné služby autopilota aj Tesla. Americká spoločnosť aktuálne čelí obvineniu kvôli 11 nehodám zo strany amerických regulačných úradov. Výsledok týchto kolízií je 17 zranených a 1 mŕtvy

Akcie Nio


Akcie Nio sa kvôli tragickej nehode včera prepadli o -5,87% a prehĺbili tak zaostávanie za akciovým indexom S&P 500. Od začiatku roka akcie čínskej automobilky klesli o -20,76%, zatiaľ čo cena S&P 500 stúpla o +18,95%, pričom slabý výkon akcií spoločnosti odzrkadľuje taktiež neistotou v čínskych aktívach kvôli stupňujúcej sa regulácií.

V súčasnosti sa akcie Nio obchodujú za 15,12 násobok ročných výnosov na akciu (P/S) a 364,3 násobok ročného cashflowu na akciu (P/FCF). Napriek drahému oceneniu sú analytici z Wall Street ohľadom firmy pomerne optimistickí, keď z 21 analytikov 6 má určený rating BUY a ďalších 11 očakáva, že jej akcie prekonajú širší trh. Ich cenový cieľ sa pohybuje v rozpätí od $20,01 do $92,03 s priemerým cieľom vo výške $61,02, čo je o +58% viac ako je súčasná cena akcií na trhu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokPepsi predáva značku Tropicana firme PAI za 2,78 mld. eur
Ďalší článokJust Eat Takeaway pokračuje vo výbornom raste
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno