Dohoda s Hertz

Tesla včera ako siedma verejne obchodovaná spoločnosť prekonala trhovú kapitalizáciu 1 bilióna dolárov a keďže z elitného klubu Facebook minulý týždeň vypadol, americká automobilka je aktuálne 6. najhodnotnejším podnikom sveta. Stalo sa tak v reakcii na oznámenie spolupráce s firmou Hertz, globálnym prenajímateľom automobilov, ktorý si objednal od Tesly 100 000 áut, pričom tie by mali byť dodané do konca budúceho roka.

Hertz týmto krokom chce rozšíriť svoju ponuku áut o modely Tesla 3, aby mohla svojim zákazníkom ponúknuť alternatívu, ak preferujú elektromobily. Ten nedávno začal investovať po tom, čo sa počas koronakrízy v máji minulého roka dostal do konkurzu, pričom jeho vysoké zadlženie a pozastavené medzinárodne cestovanie ochromilo jeho podnikanie. Rozširovanie ponuky elektrických vozidiel je súčasťou stratégie, ktorú sama definuje ako „nový Hertz“, ktorá sa zameriava na elektrifikáciu, zdieľanú mobilitu a digitálny zážitok.

Akcie Tesla sa tak v reakcii na oznámené partnerstvo zvýšili o +12,66% a ukončili včerajšie obchodovanie na cene $1 024,86, čo zvýšilo trhovú kapitalizáciu firmy o viac ako 80 miliárd dolárov a jej súčasná hodnota dosiahla výšku 1,026 bilióna dolárov. Z hľadiska trhovej hodnoty sa tak pred Teslou nachádzajú už iba americké technologické „bluechip“ spoločnosti Apple, Microsoft, Alphabet (Google), Amazon a saudskoarabská ropná spoločnosť Saudi Aramco.

Zoznam spoločností s biliónovou trhovou hodnotou
Zoznam spoločností s biliónovou trhovou hodnotou, FB z neho nedávno vypadol, zdroj obrázku: companiesmarketcap.com

Veľmi pochybné ocenenie

Hoci je obrovská dohoda s požičovňou áut ďalším pozitívom pre akcionárov Tesly, nárast kapitalizácie o 80 miliárd dolárov zodpovedá trhovej hodnote celých spoločností: Uber, Mondelez, Zoom, Xiaomi, Adidas a dvojnásobku hodnoty spoločností: Pinterest, Roku, Zscaler, Electronic Arts či Hyundai.

Skok v ocenení prekvapil aj samotného Elona Muska, ktorý si tak posilnil svoju pozíciu najbohatšieho človeka na svete. „Divoké časy,“ napísal včera E. Musk na twitteri a ohľadom objednávky Herzu dodal: „Zvláštne, že posunula ocenenie, keďže Tesla do značnej miery čelí problémom s výrobnou kapacitou, nie s problémami dopytu.“

Skok trhovej hodnoty o 80 miliárd nedáva veľmi zmysel ani z hľadiska samotných čísel. Objednávka Herzu by totiž mala zvýšil tržby podniku o zhruba 4,2 miliardy dolárov, čo by mohlo priniesť zisk približne 250 miliónov dolárov (možno ešte nižší, keďže pri veľkých hromadných objednávkach firmy zvyčajné získajú zľavy). Táto jednoduchá kalkulácia tým pádom oceňuje oznámenú dohodu na 320 násobok zisku (P/E).

Dnes je trhová kapitalizácia Tesly väčšia ako v prípade ďalších 9 najväčších automobiliek na svete.

Kvartálne výsledky

K veľkému posunu prišlo len pár dní po tom čo Tesla oznámila svoje štvrťročné čísla, v ktorých vykázala nárast príjmov o 56,8% na 13,76 miliardy dolárov a takmer päťnásobný nárast zisku. Dodávky sa medziročne zvýšili o 72,9% na 241 391 vozidiel, z toho 96% tvorili modely Tesla 3 a Tesla Y.

Manažment ďalej informoval, že výrobné závody v Berlíne a Austine, ktoré budú produkovať model Y by mali byť pripravené koncom tohto roka. Pôvodne sa však očakávalo, že továreň v Berlíne už bude pripravená. Spoločnosť zároveň napreduje v industrializácii kontroverzného modelu Cybertruck. V súvislosti s rozšírením výrobnej kapacity, Tesla aj naďalej predpokladá, že v niekoľkoročnom horizonte bude dosahovať priemerné ročné tempo rastu dodávok vozidiel na úrovni 50%.

Z hľadiska rentability vedenie firmy počíta s tým, že operatívna marža bude v priebehu času naďalej rásť. Konkrétne číselne usmernenie ohľadom tržieb či zisku Tesla neponúkla.

Akcie Tesla


Akcie Tesla v tomto roku vzrástli o +45,23%, čím dvojnásobne prekonávajú širší trh a nachádzajú na svojej historicky najvyššej úrovni. Firma sa k dnešnému dňu obchoduje za 533,8 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 149,9 násobok predpokladaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 443,1 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Názory analytikov na akcie Tesla sú stále veľmi rôznorodé, nakoľko 51 analytikov má určené svoje hodnotenie naprieč celou škálou od BUY po SELL. Ich cenový cieľ to odzrkadľuje taktiež, keď k 20. októbru sa analytické ciele pohybujú od $67 do $1 591 na akciu. Priemerný cenový cieľ je pritom na úrovni $757 na akciu, čo je o -26,2% nižšie ako je ich aktuálna hodnota na burze.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokSnapchat včera prišiel o štvrtinu svojej hodnoty
Ďalší článokFacebook oznámil zmiešané výsledky, reorganizáciu a odkup akcií za $50 mld.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno