Kvartálne výsledky

Včera sa opäť začala hlavná kvartálna výsledková sezóna a tradične ako prvé reportujú svoje výsledky najmä americké banky. Popri nich však zverejnila svoje štvrťročné čísla aj 10. najhodnotnejšia spoločnosť sveta Taiwan Semiconductor Company (TSMC). Zmluvný výrobca čipov dokázal prekonať odhady analytikov z hľadiska tržieb i zisku vďaka pretrvávajúcemu silnému dopytu zo strany zákazníkov. Vedenie firmy taktiež ponúklo zvýšenie svojho cieľového ohľadu na tento rok. Akcie TSMC v reakcii vo včerajšom obchodovaní stúpli o +4,17 % na $101,50.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli 2022 TSMC zaznamenalo tržby vo výške $17,57 mld., čo je o +35,5 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku, pričom analytici očakávali príjmy 16,97 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk podniku v porovnaní s minulým rokom stúpol o +48,7 %, z $5,37 mld. na $8,01 mld. Operatívna zisková marža mierne stúpla z 41,5 % na 45,6 %. .

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne vzrástol o +45,2 %, z $4,98 mld. na $7,26 mld., resp. z $0,96 na $1,40 na akciu. Analytici odhadovali zisk $1,31 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow sa zvýšil o +63,9 %, z $8,12 mld. na $13,31 mld., zatiaľ čo voľný cashflow vzrástol z -$0,72 mld. na $3,94 mld.

Spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. zvýšila svoj výhľad predaja na tento rok po tom, čo štvrťročné zisky vyskočili o 45 %, k čomu prispel solídny dopyt po čipoch používaných vo všetkom od smartfónov po autá.

„Naše podnikanie v prvom štvrťroku bolo podporené silným dopytom po HPC a riešeniach v automobilovom priemysle,“ povedal Wendell Huang, viceprezident a finančný riaditeľ TSMC. „V druhom štvrťroku 2022 očakávame, že naše podnikanie bude naďalej podporované dopytom v oblasti HPC a automobilovým priemyslom, ktorý bude čiastočne kompenzovaný sezónnosťou smartfónov.“

tsmc
Vývoj tržieb a zisku spoločnosti TSMC v miliardách dolárov

Najdôležitejšie novinky

Taiwanská spoločnosť TSMC začala rok doslova štýlov, keď jej zisk stúpol medziročne v prvom štvrťroku o 45 %. V prvom štvrťroku dodávky čipov o veľkosti 5 nanometrov predstavovali 20 % celkových príjmov; veľkosť 7 nanometrov 30 a pokročilé technológie, definované ako 7-nanometrové a pokročilejšie technológie, predstavovali 50 % celkových príjmov podniku.

Manažment očakáva, že v druhom kvartáli 2022 jej príjmy dosiahnu rozpätie 17,6 až 18,2 miliárd dolárov, hrubú ziskovú maržu 56 % až 58 % a operatívnu ziskovú maržu 45 % až 47 %. Táto predpoveď signalizuje trvalý dopyt po mobilných telefónoch, inteligentných televízoroch a iných zariadeniach od výrobcov, ako sú Apple a Samsung Electronics.

Priemysel sa naďalej vysporiadava s nedostatkom čipov a na odstránenie tohto problému vynaloží TSMC aspoň 40 miliárd dolárov. Tie sú alokované na rozšírenie a modernizáciu firemných zariadení. Ide o rekordné výdavky, ktorých cieľom je udržať spoločnosť na čele rýchlo sa vyvíjajúcej technológie a uspokojiť budúci dopyt.

Analytici vrátane Randyho Abramsa z Credit Suisse však varujú, že rast polovodičového sektora by sa mohol v druhej polovici roka spomaliť, keďže vyššie úrokové sadzby, čínska politika riešenia pandémie Covid a rastúce ceny komodít oslabuia výdavky na spotrebnú elektroniku.

Akcie TSMC


Akcie TSMC za posledných 12 mesiacov nedosahujú výkon indexu S&P 500, keď napriek včerajšiemu nárastu ich cena klesla o -16,30 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 24,8 násobok zisku na akciu (P/E), 13,4 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 13,3 násobok EV/EBITDA. Ročný dividendový výnos akcií je vo výške 1,95 %. Akcie TSMC sme tiež zaradili do nášho článku 3 najlepšie ázijské akcie mimo Číny, ktoré sa oplatí sledovať.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokCoinbase podľa analytikov rýchlo stráca podiel na trhu voči konkurencii
Ďalší článokČaká investorov týždeň pravdy?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno