Svoje plány firma oznámila minulý týždeň vo štvrtok a mala by byť kótovaná na burze New York Stock Exchange. 23andMe nevstúpi na burzu typicky cez prvú verejnú ponuku akcií (IPO), ale formou čoraz populárnejšej metódy SPAC (Special Purpose Acquisition Company), čiže spoločnosti, ktorá bola založená iba za účelom získania kapitálu prostredníctvom IPO. V tomto prípade spoločnosti zakladateľa spoločnosti Virgin Group a miliardára Sira Richarda Bransona.

Podľa tlačovej správy, hodnota podniku dosiahne 3,5 mld. dolárov. „Zo stoviek spoločností, ktoré sme skontrolovali pre náš SPAC, firma 23andMe ostatné prevyšuje“, uviedol Branson. „Ako prvý investor som videl túto myšlienku vyvinúť sa v spoločnosť s obrovským potenciálom rastu“.

„Pandémia koronavírusu nám skutočne otvorila dvere. V roku 2003 som snívala sen, že genetika zmení spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti a teraz je tá doba skutočne tu“, poznamenala Wojcicki v spoločnom rozhovore s Bransonom.

spoločnosť 23andMe
Zdroj: Financial Times

Firma zo Sillicon Valey získa 759 mil. dolárov, pričom Branson i Wojcicki vložia po 25 mil. a pridávajú sa tak k inštitucionálnym investorom ako Fidelity Management & Research Company, Altimeter Capital a Foresite Capital, ktorých kapitál predstavuje 250 mil. dolárov. Súčasní investori budú vlastniť 81% kombinovanej spoločnosti, pričom uzavretie obchodu sa očakáva v druhom štvrťroku 2021. Akcie firmy bude následne možne obchodovať pod skratkou ME.

Spoločnosť 23andMe bola založená v roku 2006 a rovnako ako celé podnikanie genetického testovania zaznamenala v posledných rokoch rýchly rast. S prílevom nového kapitálu spoločnosť rozšíri svoj dosah na spotrebiteľskú úroveň, navyše aktuálne ma rozpracovaných viac ako 30 terapeutických programov, ktoré by tento kapitál mohol potlačiť vpred.

Ďalšie novinky

xtb
ZDROJFinance Yahoo
Predchádzajúci článokAkcie Palantir vyskočili o ďalších 13% vďaka dohode s IBM
Ďalší článokAkcie Electronic Arts mierne poskočili po plánovanej akvizícií Glu Mobile
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno