Akcie Palantir pokračujú v prudkom raste. Tento raz je zdrojom rastu oznámenie, že sa spája s technologickou stálicou IBM v partnerstve, ktoré dramaticky rozšíri predajné možnosti firmy Palantir a zároveň uľahčí používanie softvéru umelej inteligencie IBM pre netechnických zákazníkov. Táto dohoda je najväčšia svojho druhu pre podnik, ktorý sa zaoberá vývojom softvéru zameraného na analýzu dát.

Produkt Palantiru bude ponúkať predajný tím IBM s viac ako 2 500 ľuďmi, čo vytvára obrovské možnosti pre rastovú spoločnosť, keďže jej súčasný tím pozostáva z 30 ľudí. Kolaborácia s IBM dáva zmysel taktiež z dôvodu, že zákazníci softvérovej spoločnosti sú väčšinou veľké podniky s príjmami presahujúcimi 500 mil. dolárov a s mnohými spolupracuje práve IBM.

„Predaj softvéru firmy Palantir na rozšírenie dátových a AI nástrojov, ktoré už spoločnosť IBM ponúka, a uľahčenie ich používania pre ďalších ľudí bola prirodzeným riešením“, uviedol Rob Thomas, viceprezident IBM pre softvér, cloud a dáta. „Chystáme sa ho predať do 180 krajín a tisícom zákazníkov“.

Akcie Palantir
Akcie Palantir, Zdroj obrázku: Twitter

Inovatívny softvér je prelomový v tom, že nevyžaduje takmer žiadne kódovanie , čo umožňuje menej technicky zdatným zamestnancom používať ho. Thomas ďalej poznamenal, že toto partnerstvo umožní zvýšiť počet zákazníkov, ktorí využívajú umelú inteligenciu zo súčasných 20% na 80%.

Prevádzkový riaditeľ spoločnosti Palantir, Shyam Sankar sa k dohode vyjadril, že technické zabezpečenie IBM a jej dosah sú súčasťou dlhodobého úsilia podniku o zvýšenie predaja. Okrem partnerstva, firma plánuje taktiež trojnásobne zvýšiť svoje vlastné predajné kapacity na cca 100 ľudí.

Popri komerčnom predaji sa produkt od Palantiru čoraz viac vyskytuje i vo vládnych agentúrach. Prírastkami sú americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb či centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktoré využívajú softvér na predpovedanie ohnísk Covid 19, distribúciu ochranných prostriedkov a prideľovanie vakcín. Aktuálne ma spoločnosť kontrakty so 132 vládnych a komerčných klientov, medzi ktorými nechýbajú giganti vo svojich odboroch ako BP, Merck či Airbus.

Ich softvér testovali i ďalšie významné spoločnosti ako American Express či Coca-cola, avšak neskôr sa ho zriekli, na čo Shankar reagoval, že tieto firmy nie sú na prvom mieste v zozname firemných priorít. „Dúfame, že tieto podniky získame späť neskôr“.


Akcie Palantir sú aktuálne jednými z najobľúbenejších na trhu a na oznámenie zareagovali rastom o viac ako 13%. Spoločnosť, ktorá vstúpila na burzu ešte len minulý rok, sa môže pochváliť, že jej akcie vystúpali za cca pol roka z $9,50 na súčasných $38,65, čo je nárast o viac ako 300%.

Tento nárast priniesol spoločnosti trhovú valuáciu na úrovni cca 71 mld. dolárov. Bude zaujímavé sledovať čo nám manažment prezradí pri kvartálnych výsledkoch, ktorých zverejnenie je naplánované na 16. februára. Ak budú pozitívne akcie Palantir môžu poskočiť ešte vyššie. O 3 dni neskôr sa taktiež uvoľní 80% zvyšných akcií, ktoré neboli oprávnené na obchodovanie na burze.

Ďalšie novinky

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokTOP 5: Najlepšie ETF fondy za uplynulú dekádu
Ďalší článokSpoločnosť na testovanie DNA – 23andMe vstúpi na burzu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno