Prosím predstavte sa nám kto ste a čo robíte.
V XTB Slovensko pôsobím od roku 2014 a vo firme momentálne pôsobím na pozícii Senior Account Managera, kde mám na starosti komunikáciu s klientmi, ale aj aj analytické veci hlavne v oblasti investovania do akcií.
Aký výkon akcií očakávate v mesiaci december, ktorý je historicky najhorší?
Veľa investorov sa riadi podľa sezónnosti jednotlivých inštrumentov, či už sa bavíme o akciách alebo komoditách. Od príchodu Covidu však trhy zaujímajú iné veci, ako ich zaujímali pred ním. Teraz ide hlavne o dopady lockdownov na ekonomiky, komentáre vlád a bankárov k dopadu obmedzení na ekonomiky a podobne, takže by som tej sezónnosti momentálne nepripisoval nejakú veľkú úlohu. Trhy sú momentálne relatívne pokojné, nevydesili ich ani posledné informácie o plánovanom znižovaní nákupu aktív a pripravovanom zvyšovaní úrokových sadzieb v USA, či napríklad informácie o problémoch v Číne, takže predpokladám, že si takúto náladu udržia aj do konca roka. Samozrejme môžu prísť aj nejaké neočakávané udalosti, avšak momentálne je trh naladený pozitívne.
Bude podľa Vás post-covidový rast pokračovať v roku 2022?
To sa samozrejme dá ťažko momentálne predikovať. Môj osobný názor je však skôr taký, že trhy budú skôr dobiehať svojimi ziskami vysoké ocenenia. Inak povedané, ziskovosť firiem bude rásť, možno aj ceny akcií, avšak pravdepodobne sa už nedočkáme 25% rastu, ako tomu bolo tento rok.
Akým výzvam budú čeliť akciové trhy v roku 2022?
Ako sme mali možnosť vidieť posledné týždne, Covid ešte stále nie je za nami a niektoré krajiny vstupujú opäť do lockdownov, čo má samozrejme negatívny vplyv na ekonomiky. Ďalšou témou bude určite inflácia, ktorá bude trvať zrejme dlhšie ako pôvodne bankári očakávali a taktiež bude vyššia. V súčasnosti už možno pozorovať, že sa premieta do takmer všetkých sektorov. Ďalšou témou bude podľa mňa určite spomaľovanie čínskej ekonomiky, ktorá tvorí veľkú časť svetovej ekonomiky. Témou bude aj dopad vysokých cien elektriny, emisných povoleniek, plynu či uhlia na hlavne priemyselné podniky a podobne. Problémy možno badať aj na trhu práce na ktorom vidíme, že firmy z takmer všetkých oblastí majú jednoducho nedostatok pracovníkov.
Aké špecifické rozdiely vidíte v európskych a amerických spoločnostiach/akciách? Ovplyvňuje to Vaše investičné rozhodovanie?
Rozdiely medzi danými ekonomickými celkami sú veľmi veľké. V Európe dlhodobo dominujú, až na pár výnimiek, staré firmy zo starých a tradičných ekonomických sektorov. To spôsobuje, že spoločnosti sú síce relatívne stabilné, avšak nejaký výrazný rast od nich čakať nemôžeme. Ide teda o tradičné firmy, ktoré vyplácajú dividendy. Na druhej strane tu máme USA, kde dominujú najmä technologické firmy. Tie rastú ročne tempom aj o desiatky percent z čoho vyplýva, že majú ešte stále vyšší potenciál rastu, avšak veľakrát nevyplácajú dividendy a ich akcie sú volatilnejšie. Americký trh je tiež menej zviazaný byrokraciou, je na ňom viac rizikového kapitálu, na súdoch je lepšia vymožiteľnosť práva a celkovo je krajina viac biznisovo orientovaná. To sú samozrejme všetko faktory, na základe ktorých by som sa rozhodoval pri výbere.
Považujete investovanie do čínskych akcií za bezpečné, resp. majú investori kvôli tamojším reguláciám možnosť profitovať z danej situácie?
Investovanie v Číne bezpečné určite nie je, hneď teraz mi napadlo viacero rizík – zlá demografia, vláda, ktorá ma vždy konečné slovo, žiadna vymožiteľnosť práva, problémy realitného sektoru, ktoré sa prenášajú do celej ekonomiky, regulácie a pokuty pre firmy, odklon od kapitalizmu späť k socializmu, riziká delistovania firiem a obmedzovania vstupu zahraničného kapitálu a podobne. Rizík je teda naozaj veľmi veľa, avšak akcie sú na základe toho aj patrične lacné. Dovolím si tvrdiť, že ak by dané firmy podnikali napríklad v USA, ich valuácia by bola násobne vyššia. Riziká sú teda zahrnuté v cene. Na druhej strane je v Číne ale aj veľa výhod – veľký domáci trh, zákaz vstupu niektorých konkurentov, vysoký rast HDP, rastúca životná úroveň, rastúca technologická dominancia, výrazne zvyšujúca sa miera automatizácie a podobne. Je potom len na subjektívnom zvážení daného človeka či u neho prevážia pri rozhodovaní klady nad zápormi alebo opačne.
Čo hovoríte na ocenenie elektromobilových akcií ako sú Tesla, Rivian, Lucid Motors či Lordstown. Nájdu si také miesto na trhu, aby odôvodnili súčasné valuácie?
Toto je asi najkontroverznejšia téma posledných rokov – jedna skupina ľudí by sa bila za to, že tie firmy sú super a že bez ohľadu na cenu sú super nákup a druhá skupina by si ťukala len po čele a neveriacky krútila hlavou. Začalo to všetko Teslou, neskôr sa k nej pridali iné elektroautomobilky. Všetky tieto firmy však majú spoločné to, že ich valuácia je veľmi vysoká a zisky nízke alebo záporné. Pred pár dňami vstupoval na burzu Rivian, ktorý má market cap okolo 130 miliárd USD, čo je podobne ako napríklad nemecký Volkswagen.To možno považovať za extrém, keďže táto firma má doslova nulové tržby. Na druhej strane ale treba povedať, že súčasné trendy prechodu na zelenú energiu a elektromobilu dávajú firmám logicky výhodu, avšak investovanie je o tom, že človek hľadá čo najvyšší výnos v pomere k riziku. Tieto firmy sú ale tak drahé, že im musia naozaj vychádzať všetky plány, aby si svoju valuáciu o niekoľko rokov obhájili. Zatiaľ sa skôr vezú na vlne hajpu okolo tohto sektoru, avšak naškálovať výrobu, aby firma zarábala a autá boli kvalitné je veľmi ťažké – Tesla, ktorá existuje v porovnaní so zvyškom podobných značiek, by o tom vedela hovoriť, nehovoriac o klasických značkách, ktoré sa na elektro trhu tiež technologicky doťahujú. Tieto firmy teda budú musieť zvládnuť všetko perfektne, aby do tej valuácie dorástli.
Ktoré odvetvia sú teda na vzostupe a investori by si ich mali všímať?
Ako prvý mi napadol sektor polovodičov, ktorý je na vzostupne hlavne posledné dva roky a prakticky celý svet sa zhoduje na tom, že dopyt s ponukou sa ako tak vyrovnajú až v roku 2023. Čipy sú momentálne naozaj všade, od práčok cez mikrovlnky, autá, servery, televízory až po počítače a tento trend bude do budúcna len rásť. V rámci neho je niekoľko spoločností, ktoré kontrolujú drvivú časť produkcie a vďaka svojmu technologickému náskoku je takmer nemožné ich dohnať. Okrem tohto sektoru sa ešte často skloňujú práve elektroautomobilky, vodíkové spoločnosti či rôzne firmy v oblasti zelenej energie. Vo väčšine prípadov sú to ale mladé firmy, ktoré nezarábajú, takže si investor skôr kupuje ich budúcnosť, ako nejakú súčasnú hodnotu.
Budú FAANMG akcie (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Microsoft, Google) v horizonte ďalších 5 rokov tak výrazne prekonávať širší akciový trh?
Myslím si, že áno. Tieto firmy, aspoň niektoré, na pomery dnešného akciového trhu nie sú extrémne drahé a hlavne ukazujú, že neustále zarábajú, rastú a nie sú zadlžené. Výhodou firiem je aj to, že každým rokov ľudí viac uzatvárajú do svojho ekosystému služieb a výrobkov, čo každým rokom zväčšuje ich konkurenčnú výhodu a ochotu ľudí meniť ich za iné. Veľa z firiem nepotrebuje fyzické distribučné cesty, keďže svoje služby predávajú online, takže pre ne nie je problémom ani súčasná situácia vo svete. Firma majú aj svoje riziká – regulačné, daňové a podobne, avšak ja osobne ich stále považujem, hlavne v dlhodobom horizonte, za dobré príležitosti.
Čo si myslíte o investovaní do SPAC spoločností
Praktickú skúsenosť s nákupom takéhoto druhu spoločnosti nemám, avšak chápem jeho výhody. Všeobecne by som bol ale veľmi opatrný, keďže ide väčšinou o firmy s veľmi rizikovým biznis modelom.
Povdzte nám nakoniec 3 akcie, ktoré osobne považujete za najlepšie na trhu a 3 akcie, ktoré sú naopak v centre pozornosti Wall Street, ale Vy by ste ich vo svojom portfóliu mať nechceli.
Prvou dobrou firmou je Alphabet, ktorý napriek svojmu rastu a veľkosti stále pridáva nové spôsoby a cesty, ako speňažovať svoje služby. Firma je lídrom v mnohých oblastiach a je prakticky monopolom. Sám Charlie Munger už dávno povedal, že takýto konkurenčný náskok ešte nevidel. Druhou firmou je holandská ASML, ktorá je síce drahá, ale je s veľkým prehľadom svetovou jednotkou vo výrobe strojov, pomocou ktorých sa vyrábajú čipy. Firma dlhé roky nemá žiadnu konkurenciu a ak čítate tento text, tak s takmer určitosťou ho čítate na zariadení, do ktorého sa vyrobil čip práve v stroji od ASML. Treťou spoločnosťou je čínska JD.com, ktorá je veľmi zjednodušene konkurentom Alibaby. JD si ale regulačné tlaky a pokuty neodnášala tak silno ako známejšia Alibaba, ktorá sa stala symbolom tlaku na technologické firmy v Číne. JD.com stále investuje obrovské prostriedky do zlepšenia logistiky a množstva iných projektov, ktoré realizujú aj americké technologické spoločnosti. Z tejto trojky je však najrizikovejšia.
A teraz poďme na tie firmy, ktoré ja osobne moc rád nemám. Prvou je spomínaná Tesla, ktorá síce začína zarábať, avšak už ani zďaleka nie je na trhu bez konkurencie ako pár rokov dozadu. Firma je na moje pomery proste veľmi drahá a nemá takú veľkú konkurenčnú výhodu, aby si ocenenie zaslúžila. Druhou spoločnosťou, alebo sektorom, ktorý sa mi moc nepáči, sú kartové spoločnosti (Visa, Mastercard, American Express). Ide paradoxne o firmy, ktoré fungujú veľmi dobre, avšak už dlhé roky neprinášajú žiadnu inováciu a posledné roky im začína konkurovať množstvo fintechov a rôznych startupov, ktoré chcú tento sektor prekopať, nehovoriac o kryptomenách, ktoré majú tiež šancu nájsť si miesto v tomto systéme. Ďalším problémom pre ne môžu byť aj technologické firmy (Google, Apple, Facebook) ktoré už teraz prinášajú, alebo budú prinášať aj svoje platobné systémy. Kartové spoločnosti sú ešte k tomu veľmi drahé, ich P/E sa pohybuje okolo 40-50 násobku ročných ziskov. Tretia spoločnosť síce nie je v centre pozornosti Wall Street, avšak v poslednej dobe som sa s ňou stretol na viacerých miestach. Tou firmou je IBM, ktorej dlhodobo klesajú zisky aj tržby, stále iba sľubuje úspech rôznych nových projektov v oblasti AI a podobne, avšak kvartál čo kvartál sklame investorov zlými výsledkami. Ide o klasický príklad value trap a pri tejto firmy by som sa bál dlhodobého pozvoľného poklesu.