Odstúpenie CEO

Akcie softvérovej spoločnosti Splunk zažili v pondelok najhorší deň za takmer rok, keď stratili za jediný deň -18,1% zo svojej hodnoty. Prudký pokles vyvolalo oznámenie, že generálny riaditeľ Doug Merrrit odstúpi z čela podniku po 6 rokoch. Dôvody odstúpenia D. Merritta nie sú známe, ale vo všeobecnosti sa takéto ťahy nestretávajú na Wall Street s pozitívnou reakciou, obzvlášť, ak je na čele manažmentu schopný líder.

Za takého sa Merritt určite dal považovať, veď pod jeho vedením výnosy Splunk stúpli z 302,6 milióna v roku 2014 na 2,23 miliardy v roku 2020. Merritt zostane v spoločnosti naďalej ako poradca, aby zabezpečil hladký prechod, kým predstavenstvo nenájde nového generálneho riaditeľa. Správa prišla len 7 mesiacov po tom, čo z funkcie hlavného technologického riaditeľa odstúpil Tim Tully.

„Splunk sa od môjho nástupu do tímu pred takmer ôsmimi rokmi výrazne rozvinul, z 302 miliónov dolárov v príjmoch vo fiškálnom roku 2014 na takmer 3 miliardy dolárov v ARR v treťom štvrťroku fiškálneho roku 2022,“ povedal Merritt. „Dnes je Splunk dátovou základňou pre desiatky tisíc zákazníkov na celom svete, čo týmto organizáciám umožňuje uvádzať dáta do práce, zlepšovať bezpečnosť, zvýšiť odolnosť a odomknúť inovácie.“

Merritta na poste CEO dočasne vystrieda Graham Smith. Ten pôsobí ako člen predstavenstva spoločnosti Splunk od roku 2011 a ako predseda od roku 2019. V minulosti pôsobil aj na viacerých výkonných pozíciách v Salesforce, vrátane finančného riaditeľa od decembra 2007 do júla 2014. Ako dočasný generálny riaditeľ sa Smith zameria na investície a priority na nadchádzajúci fiškálny rok spoločnosti s cieľom zabezpečiť pokračujúci úspech v transformácii zákazníkov na cloud.

Splunk a predbežné výsledky v Q3

Splunk poskytuje softvér na analýzu dát pre kritické potreby ako je kybernetická bezpečnosť a monitorovanie IT infraštruktúry. V podstate teda technológia Splunk získava v reálnom čase údaje z tisíciek zariadení a vizualizuje ich do zrozumiteľných dátových blokov či grafov, s ktorými možno ďalej pracovať. Táto oblasť získava čoraz väčší význam vďaka rozširovaniu technológií strojového učenia, internetu vecí – IoT či umelej inteligencie a možno ju zaradiť pod trh s názvom „Big Data“. Viac sme sa firme venovali v našej analýze akcie Splunk.

Okrem oznámenia o odstúpení, manažment informoval aj o predbežných výsledkoch za 3. kvartál, ktorý sa skončil 31. októbra 2021.

Vedenie podniku očakáva, že za 3. štvrťrok vykáže medziročný nárast príjmov o 19% na 660 miliónov dolárov, pričom analytici FactSet prognózovali tržby na úrovni 642 miliónov dolárov. Pôvodné usmernenie manažmentu Splunk znelo na 625 až 650 miliónov dolárov. Spoločnosť tiež predpokladá, že ročné opakujúce sa príjmy (ARR) sa zvýšia o 37% na 2,825 miliardy dolárov, zatiaľ čo cloudové ARR by mali stúpnuť o 75% na 1,105 miliardy dolárov. Konsenzus analytikov FactSet ohľadom ARR bol 2,817 miliardy dolárov. Upravená operatívna zisková marža na báze Non-GAAP by mala dosiahnuť hodnotu -14%.

„Vďaka sústredenému vykonu nášho tímu sme zaznamenali ďalší vynikajúci štvrťrok a prekonali sme 1 miliardu dolárov ARR v cloude. Pokračujeme v poskytovaní vysokej hodnoty našim zákazníkom, keďže vidíme pokračujúcu dynamiku našich transformácií cloudu a obchodných modelov,“ povedal Jason Child, finančný riaditeľ podniku.

Odozva Wall Street

Prepad akcií Splunk využilo viacero investorov na ich nákup, vrátane C. Wood, ktorá nakúpila pre svoj ETF fond Ark Next Generation Internet v pondelok 119 677 akcií firmy za zhruba 14,6 milióna dolárov.

K akciám Splunk sa navyše vyjadrilo aj viacero analytikov. Jedným z nich je Kirk Materne z Everescore ISI. „Hoci očakávame, že skeptici by mohli poukázať na skutočnosť, že Splunk neprekonal svoj výhľadom ohľadom ARR tak ako iné spoločnosti, Splunk je však materiálne väčší ako jeho konkurenti v oblasti infraštruktúrneho softvéru a podľa nášho názoru výsledky vyjadrujú skutočnosť, že podnik je v oveľa lepšom stave ako násobky naznačujú,“ napísal vo svojej správe Materne. Akcie firmy sa aktuálne obchodujú za 9,5 násobok ročných tržieb na akciu (P/S).

Materne tvrdil, že odstúpenie generálneho riaditeľa by nemalo znieť „ako úplné prekvapenie pre investorov“ a pondelkový výpredaj akcií Splunk považoval za príležitosť na nákup.

„Na trhu, kde investori smerujú k „čistým“ príbehom, nie je Splunk momentálne pre väčšinu softvérových investorov prvoradá. Veríme však, že kombinácia nového generálneho riaditeľa, nového investora a člena predstavenstva (Silver Lake) a solídnych fundamentov (rast ARR o 37 % v 3Q) by mohla viesť k významnému „prehodnoteniu“ v priebehu nasledujúcich 6-9 mesiacov,“ napísal Materne.

Analytik Joel Fishbein zas poznamenal, že ho mrzí odchod Merrita z čela spoločnosti, avšak môže to byť dobrá príležitosť k tomu, aby sa Splunk presunul do novej fázy, keďže Splunk sa nachádza v transformácií podnikania na cloud. Fishbein ponechal svoje hodnotenie akcií ratingom BUY a cenový cieľ na úrovni $200.

Splunk podržala aj investičná banka Goldman Sachs a jej analytik Kash Rangan, ktorý taktiež udržal svoj rating BUY a cenový cieľ vo výške $215. Rangan prognózuje, že podnik je so súčasným rastom cloudových príjmov na dobrej ceste, aby sa z neho stal niekoľkomiliardový hráč na poli cloudu.

Akcie Splunk


Akcie Splunk v tomto roku poklesli o -16,78%, čím výrazne zaostávajú za výkonom indexu S&P 500, ktorý vzrástol o +25,15%. Aktuálne sa firma obchoduje za 9,5 násobok násobok ročných výnosov na akciu (P/S).

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokSea pokračuje v astronomickom raste, manažment zvyšuje výhľad
Ďalší článokRozhovor s analytikom XTB ohľadom diania na akciovom trhu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno