Nízkouhlíkové investície

Chevron, 3. najväčšia ropná spoločnosť sveta z hľadiska trhovej kapitalizácie, svojim záväzkom vynaložiť 10 miliárd dolárov do roku 2028 na vývoj alternatívnej energie a technológií v podobe biopalív, vodíka či zachytávania uhlíka strojnásobí svoje doterajšie nízkouhlíkové investície. Ide o ďalší relatívne významný posun k zelenšej energii, keďže posledný záväzok spoločnosti znel na zhruba 3 miliardy dolárov.

Generálny riaditeľ podniku, Mike Wirth uviedol, že zvýšenie výdavkov odráža optimizmus v novú energetickú divíziu spoločnosti, oznámenú v júli tohto roka, ktorá má dohliadať na nízkouhlíkové investície. Chevron na základe týchto investícií očakáva, že táto jednotka vygeneruje do roku 2030 operatívny cashflow na úrovni viac ako 1 miliardy dolárov.

„Dostali sme sa do bodu, kedy máme dostatočné znalosti o týchto technológiách,“ povedal Wirth.

Zvýšené zelené investície však naďalej predstavujú len zlomok z toho, čo firma vynakladá na ropné a plynové projekty. V decembri Chevron uviedol, že jeho kapitálové výdavky sa budú pohybovať od 14 miliárd do 16 miliárd dolárov ročne do roku 2025. Plánované nízkouhlíkové investície tak predstavujú iba približne 10% z celkových kapitálových výdavkov.

Wirth zároveň poznamenal, že stratégia spoločnosti umožňuje Chevronu reinvestovať financie do svojho starého podnikania a zároveň odhaľovať nové príležitosti, keďže ľudstvo je na začiatku cesty k prechodu na obnoviteľné zdroje energie, resp. na zdroje s nižšími emisiami uhlíka. Chevron by podľa Wirtha mohol investovať viac do nízkouhlíkovej energie, ak by boli zavedené určité politické stimuly.

Chevron neplánuje uhlíkovú neutralitu

Ropné spoločnosti čelia už niekoľko rokov stupňujúcemu sa tlaku zo strany aktivistických investorov, ktorí požadujú, aby svoje podnikanie diverzifikovali nad rámec produkcie fosílnych palív. K tomu ich tlačia zároveň jednotlivé štáty či verejnosť. To zároveň prispelo k veľkej fluktuácií cien akcií ropných firiem, ktorým sa v posledných rokoch na burze až tak nedarilo. V tomto roku však patria zatiaľ medzi tie najvýkonnejšie.

Plány Chevronu nezahŕňajú investície do výroby slnečnej alebo veternej energie, keďže podľa Wirtha ide o oblasti, ktoré ponúkajú iba malú príležitosť na zisk. Naopak manažment verí, že nové nízkouhlíkové investície podniku môžu okamžite priniesť dvojciferné výnosy, zatiaľ čo investície do veternej a slnečnej energie by mu priniesli výnosy nižšie ako 10%. Spoločnosť preto plánuje zvýšiť produkciu biopalív a vodíka.

Chevron sa na rozdiel od niekoľkých ďalších ropných koncernov ako BP či Royal Dutch Shell rozhodol neprijať tzv. čistý nulový záväzok, ktorého cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov na nulu. Vedenie spoločnosti reagovalo na tento fakt vyhlásením, že si nestanovujú ciele, ktoré nemajú v pláne dosiahnuť. Chevron sa namiesto toho zaviazal znížiť intenzitu uhlíka (emisie ako podiel na celkovej vyrobenej energii), pričom podľa vlastných slov tento záväzok plní.

Akcie Chevron


V prvom polroku 2021 patrili ropné spoločnosti medzi najvýkonnejšie akcie na burze, pričom odvetvie energetiky sa stalo taktiež najvýnosnejším, avšak v posledných 2 mesiacoch zažíva mierny pokles. Akcie Chevron tak v doterajšom priebehu roka vzrástli o +15,24%, čím mierne zaostávajú za výkonom S&P 500, ktorý stúpol o +19,11%. V súčasnosti sa Chevron obchoduje za 14,5 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (forward P/E) a 19,2 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Aktuálny dividendový výnos je na úrovni 5,46%.

Aj napriek súčasnému poklesu, ktorý zažívajú akcie Chevron, analytici sú ohľadom firmy pomerne optimistickí, keď z 31 analytikov, ktorí ju pokrývajú 4 majú určený rating BUY a ďalších 14 s ratingom OUTPERFORM očakáva, že svojim výkonom prekoná širší trh. Rozpätie cenového cieľa analytikov je od $100 do $155, pričom ich priemerný cieľ je vo výške $122,57, čo je o +25,9% viac ako je aktuálna cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokBoeing očakáva po viacerých problémoch návrat k silnému rastu
Ďalší článokEurópsky OVH Cloud by pri plánovanom IPO mohol získať hodnotu €4 mld.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno