Nový závod v Turecku

Ford Motor sa spojí so spoločnosťou LG Energy na vybudovaní novej továrne na batérie v Turecku, pričom odstúpi od zmluvy so spoločnosťou SK On, keďže americká automobilka sa snaží urýchliť prechod na čisté autá a diverzifikovať svojich dodávateľov batérií. Spoločnosti plánujú podpísať memorandum o porozumení v priebehu nasledujúcich týždňov, pravdepodobne koncom januára alebo začiatkom februára, podľa predstaviteľov spoločnosti.

Americká automobilka bude pokračovať v spolupráci s batériovou jednotkou SK Innovation a SK On, na ďalších projektoch, vrátane vybudovania dvoch tovární v USA a zvýšenia kapacity závodu v Maďarsku, čo je súčasťou snahy vyrábať 2 milióny elektrických vozidiel ročne do konca roka 2026. Zariadenie v Turecku má byť otvorené už v roku 2025 s ročnou kapacitou 30 až 45 gigawatthodín, podľa dohody z marca minulého roka medzi Fordom a spoločnosťou SK On a tureckým konglomerátom Koc Holding.

Predchádzajúce správy z médií uviedli, že americká automobilka zrušila svoj plán závodu v Turecku. Hovorca spoločnosti uviedol, že projekt batérie je však na dobrej ceste. Spoločnosť LG Energy Solution to zatiaľ odmietla komentovať. Akcie Fordu od vydania správy vzrástli o 0,3 % na 12,61 USD. LG Energy Solution uzavrelo obchodovanie v Soule so ziskom 4,5 %.

Generálny riaditeľ spoločnosti Jim Farley venoval 50 miliárd dolárov na vývoj a výrobu elektrických vozidiel. Automobilka zrýchľuje výrobu elektromobilov a batérií, vrátane svojho prvého úplne nového montážneho závodu na výrobu batérií v Tennessee. SK On vyrába batérie pre elektrický pickup F-150 Lightning vyrábaný v Michigane, zatiaľ čo LG dodáva batérie, ktoré poháňajú Mustang Mach-E, výrobcom automobilov v Mexiku. Automobilka sa tiež snaží vybudovať továreň na batérie v USA s čínskou spoločnosťou Contemporary Amperex Technology.

Budovanie miestnych závodov na výrobu batérií je ústredným bodom úsilia spoločnosti Ford, ale vysoké ceny energie v Európe sa stali kameňom úrazu. Švédsky výrobca batérií NorthVolt AB prehodnocuje plány na pridanie nemeckej továrne a Tesla údajne odkladá úsilie o výrobu batérií vo svojom závode mimo Berlína. SK On uviedol, že sa ešte nerozhodol, či zastaviť rokovania s americkou automobilkou o založení spoločného podniku v Turecku.

Akcie Ford

Akcie spoločnosti Ford, v tomto roku klesli o – 47,89 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 12,69 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 5,72 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 19,6 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 6,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokRolls-Royce v roku 2022 prekonal svoj rekord v predaji luxusných vozidiel
Ďalší článokNový rok, nové akciové portfólio. Na čo by sa mal začiatočník zamerať?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno