Kvartálne výsledky

Akcie Broadcom by mali dnes dosiahnuť novú najvyššiu cenovú úroveň vo svojej úspešnej histórií. Naznačuje to dnešné pre-market obchodovanie, v ktorom stúpajú o +6,96% na $6224. Optimizmus investorov vyvolali štvrťročné výsledky, ktoré prekonali odhady analytikov, zvýšenie výhľadu na ďalší rok a najmä avizované agresívne vracanie hodnoty investorom manažmentom.

Jedna z najcennejších polovodičových a čipových firiem na svete, ktorej sme sa tiež venovali v našom článku Akcie Broadcom vs. Skyworks, je známa tým, že ide proti súčasnému prúdu technologických firiem a vypláca vysoké dividendy. Okrem zvýšenia dividendy o 14% vedenie podniku informovalo aj o novom pláne spätných odkupov akcií za 10 miliárd dolárov.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V poslednom štvrťroku 2022 Broadcom zaznamenal tržby vo výške $7,4 mld., čo je o +14,5% viac ako v predchádzajúcom roku. Analytici FactSet očakávali príjmy na úrovni $7,36 mld. Za celý fiškálny rok tržby vzrástli o +14,9%, z $23,9 mld. na $27,5 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk sa medziročne zvýšil o +21,4%, z $2,1 mld. na $2,6 mld. a operatívna marža sa zlepšila z 31,4% na 34,8%. Za celý rok sa operatívny zisk zvýšil o +112,2%, z $4,0 mld. na $8,5 mld.

Čistý zisk: Čistý zisk stúpol o +6,0%, z $1,88 mld. na $1,99 mld., resp. z $4,20 na $4,45 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP dosiahol hodnotu $7,81 na akciu, čo predstavuje nárast o +23,0% v porovnaní s minulým rokom. Analytici FactSet odhadovali upravený zisk na úrovni $7,74 na akciu. Za celý rok zisk stúpol o +127,6%, z $2,96 mld. na $6,74 mld., resp. z $6,33 na $15,00 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow vzrástol o +5,8%, z $3,3 mld. na $3,5 mld. a voľný cashflow o +6,3%, z $3,25 mld. na $3,45 mld., resp. zo $7,62 mld. na $8,03 na akciu. Za celý rok operatívny cashflow vzrástol o +14,1%, z $12,06 mld. na $13,76 mld. a voľný cashflow o +14,8%, z $11,60 mld. na $13,32 mld., resp. z $27,55 na $31,05 na akciu.

„Broadcom uzavrel rok s rekordnými výsledkami za štvrtý štvrťrok, ktoré boli poháňané oživením v podnikaní a pokračujúcou silou dopytu po cloude a poskytovateľoch služieb. Rast nášho softvéru v oblasti infraštruktúry je naďalej stabilný s naším zameraním na strategických zákazníkov,“ povedal Hock Tan, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Broadcom. „So silou a šírkou nášho IP portfólia sme naďalej schopní poskytovať jedinečné, špičkové a najlepšie polovodičové riešenia vo svojej triede a rozširovať naše vedúce postavenie na našich franšízových trhoch.“

Vracanie hodnoty akcionárom a výhľad

Spoločnosť ukončila svoj hospodársky rok 2021 s hotovosťou a hotovostnými ekvivalentmi na úrovni 12,2 miliardy dolárov. Tieto prostriedky plánuje vo veľkej miere distribuovať svojim akcionárom skrz dividendu a taktiež aj spätné odkupy akcií. Manažment oznámil, že štvrťročnú dividendu zvyšuje o 14% na $4,10 na akciu, súčasnej cene predstavuje dividendový výnos vo výške 2,62%. Broadcom zároveň oznámil, že predstavenstvo schválilo nový plán spätného odkupu akcií v hodnote 10 miliárd dolárov autorizovaný do konca roka 2022.

V prvom štvrťroku 2022 vedenie firmy očakáva, že príjmy dosiahnu hodnotu 7,6 miliardy dolárov, zatiaľ čo upravený (non-GAAP) zisk na báze EBITDA (pred zaplatením úrokov, daní a odpisov) bude tvoriť zhruba 61,5% z projektovaných tržieb. Tieto čísla taktiež prekonali odhady Wall Street.

Akcie Broadcom


Akcie Broadcom ponúkajú svojim akcionárom ďalší dôvod na radosť, keďže v tomto roku prekonávajú index S&P 500 dvojnásobne s výkonom +43,17%. Aktuálne sa obchodujú za 19,1 násobok budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E), 19,0 násobok ročného zisku na akciu (P/FCF) a 19,4 násobok EV/EBITDA.

Vzhľadom na silnú pozíciu firmy na trhu, jej ďalší potenciál a hlavne akcionárom orientovanú politiku sa zdajú byť akcie Broadcom mimoriadne lákavé, avšak investori by sa mali mať na pozore predovšetkým pred vysokým dlhom podniku. Ten za posledných 5 rokov stúpol viac ako trojnásobne, z 13,6 na 44,3 miliardy dolárov. Napriek tomu je konsenzus analytikov optimistický, keď 27 z 33 analytikov má k dnešnému dňu stanovený rating BUY alebo OUTPEFORM. Ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $654,5.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Akcie MongoDB stúpajú o 20% po prekonaní analytických predpokladov
Akcie Docusign strácajú tretinu hodnoty a atakujú najnižšiu cenu za rok a pol
Akcie Snowflake sa po výborných výsledkoch odrazili o 14% vyššie
Akcie Salesforce opäť klesajú, výhľad manažmentu sklamal
Akcie Autodesk sa prepadávajú o 13,5%, rast firmy spomaľuje
Akcie Zoom sa prepadli už o 58% a sú na ročnom minime
Sea pokračuje v astronomickom raste, manažment zvyšuje výhľad
Akcie Walt Disney klesajú, počet používateľov Disney+ naďalej spomaľuje
Akcie Roblox poskočili o 30% po ďalšom zdvojnásobení tržieb
Airbnb zaznamenalo najlepší štvrťrok v histórií, cestovanie sa zotavuje
Apple s rekordným kvartálom, avšak kvôli nedostatku čipov prišiel o $6 mld.
Visa silným kvartálom uzavrela rok 2021 a oznámila zvýšenie dividendy
Google opäť rozmetal očakávania zisk stúpol o 68%
Facebook oznámil zmiešané výsledky, reorganizáciu a odkup akcií za $50 mld.
Tesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer pätnásobne, tržby však sklamali
Snapchat prišiel o štvrtinu svojej hodnoty
Netflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Johnson & Johnson na ceste k rekordnému roku
TSMC očakáva silný záver vďaka rastúcemu dopytu
BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Ďalšie výsledky na našom FB & IG

xtb
Predchádzajúci článokNovartis očakáva konzistentný rast čakajúc na hromade hotovosti
Ďalší článokPfizer kúpi Arenu Pharmaceuticals za $6,7 mld. a získal upgrade od analytika UBS
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno