Americký senát v sobotu schválil stimulačný balík prezidenta Joea Bidena vo výške 1,9 bilióna USD, pričom zmenený a doplnený návrh zákona vrátil späť na hlasovanie v snemovni a následne legislatívu podpísal. „Keď sme prevzali väčšinu v tejto komore, sľúbili sme, že prijmeme legislatívu na záchranu nášho ľudu a vrátime našu ekonomiku a krajinu späť k burácajúcemu vývoju“, uviedol predseda senátu Ch. Schumer.

Zatiaľ čo pôvodná verzia zahŕňala tiež zvýšenie minimálnej mzdy na $15/hod., konečná podoba s úpravou minimálnou mzdy nerátala. Zmenené a doplnené boli aj stimulačné kontroly príjmových hraníc a týždenná podpora v nezamestnanosti sa v senátnej verzii znížila zo 400 USD na 300 USD. Najnovšia legislatíva taktiež odpúšťa dane až do výšky 10 200 USD formu výhody pre nezamestnaných ľudí.

V balíčku sú zahrnuté i stimulačné platby, rozšírenie kľúčových programov nezamestnanosti, ktoré sa mali skončiť na jar, pomoc malým podnikom, cca 350 mld. USD pre štátne a miestne vlády, daňové úľavy pre rodiny s nízkymi príjmami a 160 mld. USD na národný program očkovania a testovania.

americký balíček
Americký balíček za 1,9 bil. USD, zdoj obrázku: Finance Yahoo

Oprávnení Američania dostanú jednorazovú platbu vo výške $1 400 a ďalších $1 400 pre všetky od nich závislé osoby. V praxi to znamená, že ľudia s príjmom do 75 000 USD ročne dostanú plnú výšku a tí čo zarábajú nad 80 000 USD ročne získajú znížené sumy. Dodatočné dávky v nezamestnanosti budú naďalej predstavovať 300 USD týždenne a ich platnosť sa predĺži do 6. septembra.

Investori dúfajú v oživenie akciových trhov po tom čo sme boli v uplynulých dvoch týždňoch svedkami korekcie a to hlavne v technologických tituloch. Akciový index Nasdaq Composite poklesol o cca 10% a niektoré vybrané technologické akcie, ktoré tešili svojich investorov v posledných mesiacoch vysokými výnosmi zažívajú v mnohých prípadoch prepady i o viac ako 40%. Pre porovnanie akciový index S&P 500 poklesol od svojej najvyšej hodnoty iba o cca 3%. Americký balíček


Nič však nenasvedčuje tomu, že by balíček akciové trhy upokojil, keď v pre-market obchodovaní je S&P nižšie o -0,85% a Nasdaq Composite o -2,00%.

Ďalšie novinky

xtb
xtb
ZDROJFinance Yahoo
Predchádzajúci článokRoyal Caribbean ponúkla 17 mil. akcií, získala upgrade a plánuje plavby v Izraeli
Ďalší článokAkcie Broadcom vs. Skyworks: Ktoré sú lepšie?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno