Megainvestícia Micronu

Spoločnosť Micron Technology informovala, že v priebehu nasledujúcich 20 rokov plánuje investovať až 100 miliárd dolárov do vybudovania novej továrne v štáte New York na zvýšenie americkej výroby pamäťových čipov. Oznámenie z utorka predstavuje najväčšiu súkromnú investíciu v histórii štátu New York. Spoločnosť uviedla, že investícia prvej fázy vo výške 20 miliárd dolárov v Clay v štáte New York je naplánovaná do konca tohto desaťročia a bude to najväčšie zariadenie na výrobu polovodičov postavené v USA.

Čipy budú zásobovať mobilné zariadenia, dátové centrá a elektromobily. Takzvaný komplex továrne na výrobu čipov megafab, ktorý zamestná až 50 000 ľudí, je súčasťou stratégie firmy zvýšiť produkciu DRAM na 40 % celosvetovej produkcie v nasledujúcom desaťročí.

Investícia nadväzuje na zákon CHIPS

Záväzok spoločnosti Micron prichádza po tom, čo vláda USA v auguste schválila zákon CHIPS, ktorý poskytuje 52 miliárd dolárov na podporu domáceho výskumu a vývoja polovodičov. Návrh zákona je stredobodom úsilia Bidenovej administratívy znížiť závislosť od ázijských dodávateľov ako sú Taiwan a Južná Kórea, ktorých domáce spoločnosti vedú na trhu a riešiť prekážky v oblasti dodávateľského reťazca a následné zvyšovanie cien určitých tovarov obsahujúcich polovodiče.

Podpis zákona podnietil americké čipové spoločnosti, aby plánovali nové investície v hodnote miliárd dolárov. Napríklad spoločnosť Qualcomm spolupracuje so spoločnosťou GlobalFoundries, ktorá má tiež závod v štáte New York, v rámci dohody o výrobe čipov v hodnote 4,2 miliardy USD.

Generálny riaditeľ Micronu Sanjay Mehrotra povedal, že „hlboko oceňuje“ prezidenta Bidena a jeho administratívu za to, že sa zákon o čipoch stal prioritou. „Dnes sa tu v USA vyrábajú iba 2 % svetových pamäťových čipov, ale to sa chystáme zmeniť,“ povedal Mehrotra a načrtol plány ako pomôcť zvýšiť podiel na trhu v USA na 10 % celosvetovej ponuky v nasledujúcom desaťročí.

Prípravné práce pre továreň na výrobu čipov sa začnú budúci rok a výstavba sa začne v roku 2024. Výrobná produkcia sa v druhej polovici dekády zvýši a postupne sa zvýši v súlade s dopytom priemyslu, uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti Micron.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokOptimistickú seansu na finančných trhoch zastavil ropný kartel OPEC+
Ďalší článokDopyt po čipoch prudko klesá, čo zvyšuje pravdepodobnosť recesie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno