Credit Suisse v problémoch
V pondelok sa akcie spoločnosti prepadli na rekordné minimum 3,52 švajčiarskych frankov v dôsledku prudkého nárastu nákladov na poistenie dlhu proti bankrotu. Takzvané swapy na úverové zlyhanie (CDS) teraz naznačujú, že trhy stanovujú ceny s predpokladanou 23-percentnou pravdepodobnosťou, že Credit Suisse vyhlási bankrot v nasledujúcich 5 rokoch, čo pripomína situáciu z roku 2008, kedy neslávne dopadla investičná banka z Wall Street Lehman Brothers. Tá následkom kolapsu trhu s rizikovými hypotékami vyhlásila bankrot.
Vzhľadom na dôležitosť dôvery v úverové trhy môžu nepodložené reči o problémoch vyvolať medzi niektorými ľudmi často paniku, ktorá vyústi do obrazného “útoku na banku”, čo znamená, že veľké množstvo veriteľov sa bude snažiť rýchlo si vybrať svoje finančné prostriedky.
Čo spôsobilo výpredaj a existuje dôvod na obavy?
Odkedy globálne centrálne banky začali zvyšovať sadzby, podmienky financovania sa vo všeobecnosti sprísnili, pričom investori sa obávajú najmä toho, že agresívne kroky FEDu budú mať negatívny vplyv na finančné trhy. Čo je ešte horšie, očakáva sa, že energetická kríza v Európe spustí vážnu recesiu hospodárstva. Celkový sentiment na kapitálových trhoch je preto dosť volatilný, najmä pokiaľ ide o finančný sektor.
Ak k tomu pripočítate fakt, že banku trápia vlastné problémy, obraz nie je zrovna pozitívny. To je aj prípad Credit Suisse, ktorá nahradila Deutsche Bank ako hlavný zdroj nestability v európskom bankovom sektore.
Spoločnosť už 1 a pol roka čelí sérií škandálov a zahanbujúcich odchodov z vedenia podniku vrátane predsedu Antonia Hortu Osoria a generálneho riaditeľa Thomasa Gottsteina. Banka zaznamenala pokles trhovej kapitalizácie na zhruba štvrtinu zo 42,5 miliardy frankov hmotného účtovného majetku. To znamená, že jej akcie sú ocenené s výrazným diskontom vzhľadom na súčet ťažko vymáhateľných aktív banky, ktoré možno zlikvidovať na pokrytie dlhu v prípade jej kolapsu.
Vzhľadom na horúčkovité trhy a takmer vyčerpanú rezervu dôvery Credit Suisse nedávno rozpracovala svoj tretí plán reštrukturalizácie. Firma oslovila investorov ohľadom navýšenia kapitálu, aby financovala náklady na obmedzovanie svojich aktivít investičného bankovníctva. Niektorí analytici odhadujú, že si to môže vyžiadať až 4 miliardy frankov, čo je viac ako tretina súčasnej hodnoty banky. Generálny riaditeľ Credit Suisse Körner má predstaviť svoj plán reštrukturalizácie 27. októbra, keď banka vykáže výsledky za tretí štvrťrok.
„Cieľom je vytvoriť sústredenejšiu, agilnejšiu skupinu s výrazne nižšou absolútnou nákladovou základňou, schopnú poskytovať udržateľné výnosy pre všetky zainteresované strany a prvotriedne služby klientom,“ informovala minulý pondelok.
Credit Suisse medzitým nevedomky zhoršila svoje problémy po tom, čo v piatok uniklo interné oznámenie nového generálneho riaditeľa Ulricha Körnera, v ktorom zamestnancom povedal, že banka má „silnú kapitálovú základňu a likviditu“. Uchyľovanie sa k uisteniam ako je toto sa môže vypomstiť a vytvoriť zamýšľaný psychologicky opačný efekt. To sa potvrdilo, keďže oznámenie trhy skôr znervóznilo, než aby upokojilo a Credit Suisse na začiatku nasledujúceho obchodného dňa okamžite klesla o 12 %.
Skutočné riziko pre globálnych investorov
Potenciálny bankrot Credit Suisse by bol určite šokom, pričom skutočným rizikom pre globálnych investorov je dominový efekt, ak by iní veritelia boli nútení odpísať veľké expozície voči svojim švajčiarskym partnerom, čo potom vytvára reťazovú neistotu v celom sektore. Kľúčovým bude rovnako ako v roku 2008 to, čo sa nachádza na súvahe banky.