Najznámejší bitcoinový fond Grayscale bitcoin trust (GBTC) v hodnote 31,6 miliárd dolárov sa tento týždeň prepadol o 22%, čím predstihol 17% pokles najväčšej kryptomeny na svete. „Je to skôr dôkaz toho, že je k dispozícii toľko akcií, že dopyt po bitcoinoch za tieto ceny klesá,“ uviedol analytik agentúry Bloomberg Intelligence James Seyffart.

Čo je bitcoinový fond Grayscale bitcoin trust a ako funguje

Grayscale Bitcoin Trust je tradičný investičný nástroj s akciami s názvom v mene investorov, ktorý poskytuje známu štruktúru pre finančných a daňových poradcov a umožňuje ľahký prevod na príjemcov podľa daných zákonov.

Spoločnosť Grayscale Bitcoin Trust, ktorá bola pôvodne založená v roku 2013 ako Bitcoin Investment Trust (BIT), ponúka akreditovaným investorom príležitosť získať expozíciu voči hlavnej kryptomene nákupom akcií otvoreného súkromného trustu, ktorý k dnešnému dňu drží viac ako 649 130 BTC – čo sa rovná takmer 3,1% súčasnej obehovej ponuky BTC.

Akcie GBTC sú súčasťou rady tradičných finančných produktov, ktoré sledujú ceny kryptomien ponúkané spoločnosťou Grayscale Investments; najväčšia svetová spoločnosťou v oblasti správy digitálnych aktív a súčasť skupiny Digital Currency Group (DCG), vedená zakladateľom a generálnym riaditeľom Barrym Silbertom. Digital Currency Group je tiež materskou spoločnosťou spoločnosti Coindesk.

Fond sleduje cenu bitcoinu pomocou indexu XBX, zverejneného spoločnosťou TradeBlock, ktorú nedávno získala spoločnosť CoinDesk. V obdobiach vysokej volatility trhu s bitcoinmi sa akcie GBTC obchodujú so zľavou alebo prémiou v závislosti od dopytu investorov. Napríklad, keď bitcoin prudko rastie, je všeobecne vyšší dopyt po akciách GBTC zo strany inštitucionálnych investorov, čo následne zvyšuje ich cenu.

GBTC - pokles fondu
GBTC- Zdroj: YahooFinance

Pokles Grayscale bitcoin trust (GBTC)

Pre bitcoinový fond Grayscale bitcoin trust, ktorá sa od založenia fondu v roku 2013 neustále obchodovalo s prirážkou k hodnote svojich čistých aktív. Toto číslo sa koncom roku 2020 vyšplhalo na 40 percent, pričom investori boli ochotní zaplatiť prirážku za expozíciu voči bitcoinom. Táto lavína prílevov zvýšila počet akcií v obehu v GBTC na rekordných 692 miliónov. Grayscale bitcoin trust však neumožňuje spätné odkúpenie – to znamená, že podiely je možné iba vytvárať, ale nie zničiť. Keď sa teraz stúpanie Bitcoinu pozastavuje, vytvára to nerovnováhu medzi ponukou a dopytom, pretože účastníci sa snažia nájsť kupcov na sekundárnom trhu.


Dôvody poklesu GBTC

Bitcoin sa minulý víkend vyšplhal na rekordných viac ako 58 000 dolárov, odvtedy však padol o viac ako 10 000 dolárov. Širší index kryptomeny Bloomberg Galaxy, ktorý sleduje bitcoiny, éter a ďalšie tri kryptomeny, je tento týždeň v poklese o 19,7%. O predikcii Bitcoinu na rok 2021, si môžete prečítať TU.

Padali aj ceny akcií špičkových technologických spoločností, ktoré spolupracujú s Grayscale bitcoin trust, pretože investori prehodnocovali vysoké ocenenia a k tomu index Nasdaq 100 bol na ceste k najhoršiemu týždňu od marca roku 2020.

Medzi najviac zasiahnuté spoločnosti patrí Ark Investment Management od Cathie Wood. Vlajková loď ARK Innovation ETF už piaty deň po sebe klesá na cene a pomaly vymazáva svoje medziročné zisky po takmer 150% náraste v roku 2020. Spoločnosť Ark Investment je štvrtým najväčším držiteľom GBTC.

Michael Sonnenshein, generálny riaditeľ spoločnosti Grayscale Investments, vo štvrtok vo svojom vystúpení v paneli krypto Summitu Bloomberg pripustil riziko zmiznutia prémie GBTC. „Je to určite riziko, o tom niet pochýb, ale nakoniec je cena v GBTC každý deň riadená výlučne trhovými silami,“ uviedol Sonnenshein.

Grayscale bitcoin trust- noviky
Grayscale bitcoin trust – Zdroj: Investopedia

Množstvo nových účastníkov môže byť tiež výzvou pre velenie GBTC v konkurenčnom prostredí. Fond Bitwise 10 Crypto Index, Osprey Bitcoin Trust a SkyBridge Bitcoin Fund LP boli uvedené na trh v priebehu posledných troch mesiacov. Medzitým sa tento mesiac v Kanade začali obchodovať s dvoma bitcoinovými ETF – štruktúrou, ktorú ešte musia schváliť americké regulačné orgány.

„Od začiatku roka sme sa dočkali uvedenia viacerých konkurenčných produktov na trh,“ uviedol Nate Geraci, prezident poradenskej spoločnosti ETF Store. „Nepríjemná pravda pre investorov GBTC je, že konkurencia narúša dopyt po produkte, čo môže viesť k zrúteniu prémie alebo dokonca k prudkejšiemu pádu.“

Pre viac informácií a noviniek zo sveta kryptomien kliknite TU.

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Investopedia, Wealthfront
Predchádzajúci článokSalesforce uzavrel výborný hospodársky rok 2021, avšak výhľad sklamal
Ďalší článokBuffetov Berkshire Hathaway odkúpil vlastné akcie za 24,7 mld. dolárov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno