Odkup vlastných akcií

Jedenásta najhodnotnejšia spoločnosť sveta, Berkshire Hathaway v sobotu zverejnila svoje štvrťročné výsledky. To čo bilo všetkým investorom do očí bola skutočnosť, že Buffetov podnik odkúpil vlastné akcie za 24,7 mld. dolárov a uviedol, že odkupy budú pokračovať, keďže nevidel dostatočne lákavé príležitosti na investovanie a potreboval rozložiť svoju obrovskú hromadu hotovosti.

90 ročný Warren Buffet vo svojom liste akcionárom informoval: „Berkshire odkúpil koncom roka množstvo akcií a je pravdepodobné, že v budúcnosti ešte zníži počet svojich akcií. Tento krok zvýšil vaše vlastníctvo vo všetkých podnikoch spoločnosti Berkshire Hathaway o 5,2% bez toho, aby ste siahli do svojej peňaženky.“

Medzi najväčšie investície spoločnosti patrí naďalej Apple, ktorá má aktuálnu hodnotu až 120 mld. dolárov. Prémiový výrobca uviedol, že má tiež v pláne využiť plán spätného odkupu akcií. „Matematika spätných odkupov je pomalý proces, ale ten môže byť časom naozaj silný. Ponúka investorom jednoduchý spôsob ako vlastniť neustále sa rozširujúcu časť výnimočných firiem“, pokračoval Buffet.

Berkshire Hathaway - Warren Buffet a Charlie Munger
Berkshire Hathaway – Warren Buffet a Charlie Munger, zdroj obrázku

Optimizmus a chyba

Pravidelne podrobne sledovaná správa od najlepšieho investora všetkých čias sa prioritne venovala práve spätným odkupom akcií, keďže práve tam smerovala najväčšia časť firemného kapitálu. Buffet taktiež opätovne prejavil svoj optimizmus ohľadom USA hovoriac, že progres bol síce nerovnomerný, ale pokračoval. Vyhlásenie umocnil heslom: „Nikdy nevsádzajte proti Amerike“.

Ten si tiež priznal chybu, ktorú poznamenal pri odpise v hodnote 11 mld. dolárov. Tento odpis bol takmer výlučne spojený s kúpou spoločnosti Precision Castparts. „Mýlil som sa pri posudzovaní priemernej výšky budúcich zárobkov a teda aj pri výpočte ceny, ktorá sa má zaplatiť za tento podnik“.

Miliardár pri jednej z najväčších otázok ohľadom vzdatia sa kormidla Berkshire vynaliezavo odpovedal, že p. Blumkinová, ktorá založila firmu Nebraska Furniture Mart pracovala do svojich 103 rokov. To označil, za smiešne skorý vek odchodu do dôchodku pre mňa aj Charlieho (Mungera, viceprezidenta spoločnosti, ktorý má 97 rokov).

Akcie Berkshire Hathaway


Akcie Berkshire Hathaway sú aktuálne na svojej najvyššej úrovni, avšak v poslednej dobe zaostávajú za širším trhom ako aj hlavnými akciovými indexami.

Ďalšie novinky

xtb
xtb
Predchádzajúci článokGrayscale Bitcoin Trust, najväčší bitcoinový fond klesol za týždeň o 22%
Ďalší článokAkcie Zoom opäť v zelenom, spoločnosť vykázala medziročný rast tržieb o 369%
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno