Prvý štvrťrok za nami

Máme za sebou prvý štvrťrok v roku 2021 a ten jasne načrtol trendy na súčasných finančných trhoch. Širší americký akciový trh sa rozbehol tam, kde minulý rok skončil, a pokračoval v rekordoch za rekordmi, keď napr. akciový index S&P 500 prekonával svoje historické rekordy. V tomto článku sa pozrieme na najlepších ETF fondov v doterajšom priebehu roka 2021 a trendy, ktoré sú aktuálne nastolené na akciových trhoch. Ak nevieš čo sú to ETF fondy, prečítaj si náš článok: Čo sú ETF fondy a prečo sa do nich oplatí investovať?

Najlepšie ETF v 2021


TickerETF FondyVýnos 
BDRYBreakwave Dry Bulk Shipping ETF119.74%
CNBSAmplify Seymour Cannabis ETF66.48%
POTXGlobal X Cannabis ETF62.12%
MJETFMG Alternative Harvest ETF59.72%
BLOKAmplify Transformational Data Sharing ETF59.63%
THCXThe Cannabis ETF57.52%
PXEInvesco Dynamic Energy Exploration & Production ETF46.06%
FCGFirst Trust Natural Gas ETF45.24%
PSCEInvesco S&P SmallCap Energy ETF43.80%
PXIInvesco DWA Energy Momentum ETF40.83%
RWJInvesco S&P SmallCap 600 Revenue ETF40.71%
TOKECambria Cannabis ETF40.51%
XOPSPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF39.65%
XSVMInvesco S&P SmallCap Value with Momentum ETF39.46%
YOLOAdvisorShares Pure Cannabis ETF39.06%
XRTSPDR S&P Retail ETF38.94%
PSCDInvesco S&P SmallCap Consumer Discretionary ETF37.91%
IEOiShares U.S. Oil & Gas Exploration & Production ETF36.40%
SYLDCambria Shareholder Yield ETF34.98%
FTXNFirst Trust Nasdaq Oil & Gas ETF33.92%
Zdrojové údaje: ETF.com

2 trendy na akciových trhoch

Energie sú späť

Oblasťou, ktorá sa úplne vytratila zo záujmu investorov bola „stará“ energia. Tento sektor ponúka svojim akcionárom najmä dividendový výnos, zatiaľ čo najmä mladšie ročníky hľadajú predovšetkým vysoké výnosy, napr. v technológiách alebo v zelených (obnoviteľných) energiách. Preto sa energetická oblasť stala takmer mŕtvou čomu dopomohol tiež výrazný pokles ceny ropy, avšak energia sa potichu v prvom štvrťroku 2021 vrátila. Sedem z 20 najvýkonnejších ETF v tomto štvrťroku súvisí s energetikou.

Najlepšie ETF fondy zamerané na energetiku sú Invesco Dynamic Energy Exploration & Production ETF (PXE), First Trust Natural Gas ETF (FCG) a Invesco S&P SmallCap Energy ETF (PSCE), ktoré v priebehu roka dosiahli +46,1%, +45,2% a +43,8% za prvé 3 mesiace v roku. Najlepšie ETF fondy

Marihuana a viera v jej legalizáciu

Na druhom mieste je marihuana a fondy, ktoré investujú do spoločností spojených s jej pestovaním, vývojom či predajom. Celkovo až 6 marihuanových ETF sa dostalo medzi najlepších 20. Investori sa neboja riskovať, pričom svoju vieru opierajú v očakávania, že demokratická väčšina v americkom kongrese môže viesť k legalizácii marihuany na federálnej úrovni ako aj na možné legalizačné tlaky v EÚ. Pre príklad nemusíme ísť ďaleko, Slovensko ako posledná krajina v EÚ zlegalizuje CBD produkty, ktoré sú jedným z hlavných zdrojov príjmov marihuanových spoločností.

Vôbec najúspešnejším fondom zameraným na marihuanu je Amplify Seymour Cannabis ETF, ktorý sa v celkovom zozname umiestnil na 2. mieste s výnosom +66,48%, nasledovaný Global X Cannabis ETF na 3. mieste (+62,12%) a ETFMG Alternative Harvest ETF na 4. mieste (+59,72%). Najlepšie ETF fondy

xtb
xtb
ZDROJETF.com
Predchádzajúci článokVeľké tech akcie sú späť – Facebook, Google a Microsoft na svojom maxime
Ďalší článokSarcos Robotics plánuje vstúpiť na burzu prostredníctvom SPAC
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno