Zatiaľ čo menšie technologické akcie sa pohybujú stále v relatívne vysokých prepadoch, veľké tech akcie Facebook, Alphabet (Google) a Microsoft včera uzavreli obchodovanie na rekordných maximách. Akciové trhy dlhodobo vnímajú riziko v týchto firmách z dôvodu kritiky amerických regulátorov, že sú príliš veľké a môžu výrazne ovplyvňovať životy Američanov.

Preto ich akcie v porovnaní s minulosťou výraznejšie nerástli napriek výborným číslam a zaostávali za menšími tech spoločnosťami. Teraz ich však poslali k historickým maximám a rovnako tak akcie ďalších amerických technologických obrov ako Oracle či Hewlet Packard.

Facebook včera vzrástol o ďalších +3,4% na 308,91 USD za akciu, pričom optimizmus poháňa fakt, že gigant v oblasti sociálnych sietí naďalej zmietal obvinenia pri súdnych sporoch obviňujúcich Facebook z protisúťažných obchodných praktík a monopolného postavenia na trhu. Rast nepoškodilo ani zverejnenie osobných údajov 533 miliónov používateľov Facebooku, o ktoré sa postaral člen hackerského fóra.

Akcie spoločnosti Alphabet, ktorá je predmetom súdneho sporu ministerstva spravodlivosti, ako aj dvoch štátnych žalôb, prudko vzrástli o +4% a uzavreli na cene 2 218,96 USD. Firma čiastočne ťažila z víťazstva na Najvyššom súde USA nad spoločnosťou Oracle v dlhotrvajúcom spore o autorské práva na softvér používaný v systéme Android.

Zuckenberg obvinenie
Zdroj obrázku: Slate.com

Zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Facebook – Mark Zuckerberg sa stal terčom kritiky zo strany politikov kvôli postupom v oblasti zhromažďovania údajov, zásad ochrany osobných údajov a mikrocieľenia spotrebiteľov. Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Alphabet Sundar Pichai a zakladateľ Twitteru – Jack Dorsey sú taktiež kritizovaní za šírenie dezinformácií na ich rozľahlých digitálnych platformách.

Členovia amerického kongresu sa dokonca zaviazali, že prijmú právne predpisy, ktoré obmedzia schopnosť vyššie spomínaných podnikov získať potenciálnych konkurentov, ako to urobil Facebook v službách Instagram a WhatsApp (obe firmy Facebook kúpil a začlenil do svojej „rodiny“).

Protimonopolným skúmaním si prešla i spoločnosť Microsoft, ktorej akcie si za včera polepšili o +2,8% a skončili na cene 249,07 USD.Okrem nich svoje maximá dosiahli i ďalšie významné technologické firmy ako: Oracle, HP, Texas Instruments, Lam Research, Applied Materials a KLA Company.

Ďalšie novinky

xtb
xtb
ZDROJZacks
Predchádzajúci článok3 rastové akcie, ktoré nedávno vstúpili na burzu a poklesli o viac ako 40%
Ďalší článokNajlepšie ETF fondy v roku 2021 načrtli 2 jasné trendy
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno