Munger je optimistický ohľadom podniku Costco

Podpredseda spoločnosti Berkshire Hathaway Charlie Munger možno nie je verejnosti až tak známy ako samotný veštec z Omahy – Warren Buffet, avšak je to práve on, ktorý má pri riadení firemného portfólia dôležité slovo a ktorý zároveň výrazne ovplyvnil stratégiu najlepšieho investora všetkých čias.

Munger sa vyjadril počas včerajšieho výročného stretnutia akcionárov Daily Journal Corporation k viacerým témam. Podľa jeho slov má napr. americká spoločnosť Costco určité výhody oproti Amazonu. „Myslím si, že Costco má jednu vec, ktorú Amazon nemá. Ľudia skutočne veria, že táto firma poskytuje obrovské hodnoty. Preto predstavuje určité nebezpečenstvo pre Amazon, keďže majú lepšiu reputáciu čo sa týka poskytovania hodnoty ako prakticky ktokoľvek iný, vrátane Amazonu.“

Napriek tomu však Berkshire Hathaway opustila svoje pozície v nej, pričom k tomuto kroku došlo v priebehu roka, kedy sa akcie Costco dostali na rekordnú úroveň, keďže zákazníci sa zásobovali v dôsledku pandémie. Berkshire sa zbavil 4,33 mil. akcií v hodnote 1,31 mld. dolárov. Charlie Munger však naďalej udržuje dobré vzťahy s veľkoobchodom, keďže v ňom v minulosti pracoval ako riaditeľ a osobne stále vlastní takmer 200 tisíc akcií.

Costco
Zdroj obrázku: LinkedIn

Spoločnosť Costco

Costco je veľkoobchod s trhovou hodnotou vo výške cca 150 mld. dolárov a je druhým najväčším predajcom na svete po Walmarte. Spoločnosť bola založená pred 45 rokmi a odvtedy sa rozrástla na takmer 800 skladov, ktoré obsluhujú zákazníkov najmä v USA, Kanade, Veľkej Británii, Mexiku, Južnej Kórei, na Taiwane a v menšej miere v zopár ďalších krajinách. Akcie Costco patria medzi veľmi obľúbené vďaka schopnosti firmy napriek svojej veľkosti ďalej rásť.

Rok20162017201820192020
Tržby (mld. $)118,72129,03141,58152,70166,76
Medziročný rast 2,17%8,68%9,73%7,86%9,21%
Čistý zisk (mld. $)2,352,683,133,664,00
zdrojové údaje: marketwatch

Pri otázke ako veľmi je dôležitá firemná kultúra pri investičných rozhodnutiach sa Munger vyjadril: „je dosť dôležitá a je to časť úspechu spoločnosti Costco. Je úžasné, že jedna malá firma, ktorá začala pred len pred pár desaťročiami sa stala tak rýchlo a tak veľkou. Vytvorili si silnú firemnú kultúru v oblasti nákladov, kvality, efektívnosti, cti a všetkých ďalších dobrých vecí. A samozrejme všetko toto fungovalo a teda firemná kultúra je určite veľmi dôležitá.

Akcie Costco

Rovnako ako sa darilo v uplynulých rokoch samotnej firme sa darilo i jej akciám na burze. Ak by ste ich nakúpili pred 30 rokmi napr. za 1000 eur, mohli by ste sa dnes tešiť z podielu, ktorý má hodnotu niečo viac ako 30 000 eur. Aktuálne sú akcie Costco od svojho maxima nižšie o 13,5%. Spoločnosť ponúka taktiež svojim akcionárom dividendový výnos, ktorý je pri momentálnej cene na úrovni 0,82%.


Ďalšie novinky

xtb
xtb
ZDROJYahoo Finance
Predchádzajúci článokKvartálne výsledky Square – tržby vzrástli o 141%, investícia do Bitcoinu
Ďalší článokAkcie McDonald s: Reťazec vstupuje do boja s kuracími sendvičmi
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno