Dopyt po čipoch sa rýchlo znižuje

Po rokoch rekordných kapitálových výdavkov výrobcovia čipov varujú, že dopyt prudko klesá. Dnes spoločnosti Samsung Electronics a Advanced Micro Devices v podstate naraz oznámili neuspokojivé výsledky, ktoré nedosahovali vytýčené prognózy. Akcie AMD v reakcii v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o -4,51 % na $64,79 a pokles čaká aj akcie Samsung Electronics.

Samsung, najväčší svetový výrobca pamäťových čipov, vykázal v 3. štvrťroku 32 % pokles prevádzkového zisku na 10,8 bilióna wonov (7,8 miliardy eur), uviedla juhokórejská spoločnosť v piatokovom vyhlásení. Analytici odhadovali v priemere 12,1 bilióna wonov. Tržby tiež nesplnili odhady analytikov a dosiahli 76 biliónov wonov.

Výrobca grafických čipov a procesorov AMD uviedol, že nedosiahne svoje ciele v oblasti tržieb o približne 1 miliardu dolárov. Slabšie výsledky očkáva predovšetkým v segmente osobných počítačov a notebookov.

Negatívne správy nasledujú po pochmúrnych komentároch výrobcov pamätí Micron Technologies a Kioxia Holdings., ktorí znižujú výdavky a produkciu v snahe stabilizovať klesajúce ceny.

Ďalší znak blížiacej sa recesie:

Zatiaľ čo v posledných 2 až 3 rokoch sme neustále počúvali, že na trhu je nedostatok čipov, čo malo za dôsledok tlak na rast cien, dnes čítame, že situácia je opačná. Ako globálne hospodárstvo spomaľuje, znižuje sa spotrebiteľský dopyt. Zdá sa, že ide o neklamný znak toho, že recesia je skutočne za dverami.

Polovodičový priemysel však zápasí aj s exportnými obmedzeniami zo strany vlády USA, ktorá stupňuje tlak na svojich spojencov, aby zabránili dodávke špičkových čipov rastúcemu zoznamu čínskych spoločností. Najmä z dôvodu pribrzdenia tamojšieho technologického rozvoja, ale aj kvôli obavám, že určité technológie by mohla Čína dodať Rusku, ktoré vedie vojnu na Ukrajine. Exportné obmedzenie tak brzdí podnikanie výrobcov čipov na najväčšom svetovom trhu s polovodičmi.

„Tento pokles nie je poháňaný len typickou dynamikou ponuky a dopytu. Je to odlišné od minulých cyklov kvôli geopolitickým rizikám,“ povedal Heo Pil-Seok, generálny riaditeľ spoločnosti Midas International Asset Management v Soule. „Kontrola vývozu zo strany americkej vlády by ešte viac obmedzila predaje IT spoločností v Číne a veľká časť dopytu po čipoch bude oslabená. Ak AMD a Nvidia nebudú môcť predávať svoje čipy v Číne, zisky výrobcov pamätí sa budú ďalej zhoršovať.

Samotné spoločnosti sa pripravujú na dlhotrvajúci pokles. Vedúci spoločnosti Samsung v oblasti čipov, Kyung Kyehyun, povedal, že v priebehu budúceho roka nevidí oživenie na trhu. Kyung povedal zamestnancom na internom podujatí, že spoločnosť znížila svoje usmernenia týkajúce sa predaja čipov v druhej polovici roka o 32 % v porovnaní s aprílovou prognózou.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokMicron Technology investuje do rozšírenia produkcie čipov až $100 MLD
Ďalší článokČo môže držať trhy najbližšie týždne pri zemi?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno