Štvrťročná sezóna výsledkov začína

Akciové trhy sú na dvojročnom minime, keďže spotrebiteľov a spoločnosti drví energetická kríza a zvyšovanie úrokových sadzieb. Ekonomické spomaľovanie je cítiť v podstate v každom segmente a podľa mnohých by mohlo byť ešte horšie. Šéf najväčšej banky sveta JP Morgan Chase, Jamie Dimon tvrdí, že index S&P 500 by mohol kľudne klesnúť o ďalších 20 %. A práve v tomto neprívetivom období sa začína kvartálna sezóna, počas ktorej budú verejne obchodované spoločnosti zverejňovať svoje výsledky za uplynulý štvrťrok.

Aké sú očakávania na Wall Street?

Vo všeobecnosti sa dá očakávať, že inflácia sa „zažrala“ do ziskových marží jednotlivých spoločností a tiež do peňaženiek spotrebiteľov, ktorí tak znižujú svoj dopyt. Príjmy a zisky jednotlivých podnikov by tak mali stagnovať. Približne rovnaké čísla z hľadiska medziročného obdobia nie sú také zlé, obavy panujú skôr ohľadom toho, aké prognózy manažmenty ponúknu do budúcnosti. Pretože práve v ďalších štvťrokoch by malo spomaľovanie pokračaovať.

Analytici na Wall Street očakávajú, že sezóna reportovania, ktorá začína piatkovými výsledkami veľkých bánk, bude slabá. Okrem vyššie spomínaných dôvodov by mali mať negatívny dopad aj silný dolár, nafúknuté zásoby a neistota ohľadom zvyšovania úrokových sadzieb.

Je pravdepoboné, že niektorým spoločnostiam sa aj v poslednom štvrťroku podarilo prekonať vlastné prognózy z hľadiska príjmov, ale investori budú teraz chcieť počuť čo ich čaká v budúcnosti. Tá by však svetlá byť nemala. Iba za posledných šesť týždňov popredné spoločnosti ako FedEx., Ford, Nike, Nvidia, AMD, Carnival a Micron Technology znížili svoje prognózy, čo vyvolalo prudký pokles ich akcií. Podľa Bank of America sa takéto prípady budú rýchlo kopiť.

Pokiaľ ide o výsledky za posledný štvrťrok, „koho to zaujíma?“, napísali stratégovia BofA vrátane Savity Subramanianovej v poznámke pre klientov. „Prognózy bude hrozné. Očakávame, že usmernenia sa budú ďalej oslabovať a nastane viac revízií smerom nadol vo všeobecnosti.“

Pre Michaela Wilsona z Morgan Stanley predstavuje hlavné riziko tejto výnosovej sezóny nadmerné zásoby a spomaľujúci sa dopyt. Problém zásob je obzvlášť akútny pre spotrebiteľský maloobchod a sektory IT hardvéru, napísal v poznámke tím Morgan Stanley vedený Wilsonom. To prispeje k ďalšiemu spomaleniu rastu ziskov, uviedli stratégovia.

Dnes už bola dokonca zverejnená správa od výskumnej spoločnosti Gartner, v ktorej sa uvádzal, že trh s osobnými počítačmi klesol v treťom štvrťroku medziornče o 19,5 %. To je významný prepad, ktorý sa dotkne hlavných hráčov v odvetví a teda najmä firmy Lenovo, HP, Dell, Apple, Asus či Acer.

Škodí aj silný dolár

Pre stratégov v Goldman Sachs, rastúci dolár, ktorý smeruje k šiestemu štvrťročnému posilneniu za sebou, spôsobuje veľké bolesti hlavy spoločnostiam, ktoré získavajú značné príjmy v zahraničí. Silnejší dolár bol historicky spojený s menším počtom predajov, uviedli stratégovia na čele s Davidom Kostinom v poznámke, pričom poukázali na spoločnosť Levi Strauss & Co., ktorá minulý týždeň nesplnila očakávania čiastočne kvôli prudko rastúcej mene.

Stratégovia firmy Sanford C. Bernstein, Sarah McCarthy a Mark Diver tvrdia, že americké a európske akcie čaká ďalší pokles, keďže odhady ziskov a investičné toky z akciových fondov ešte nedosiahli dno.

„Medvedí trh sa neskončí, kým sa zhoršujúci sa základný obraz úplne nezredukuje,“ napísal Wilson z Morgan Stanley. Sentiment bude ovplyvnený „keď spoločnosti hodia uterák“ alebo ak dôjde k vonkajšiemu finančnému šoku.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokJamie Dimon: „Akcie by mohli klesnúť o ďalších 20% a druhý pokles bude omnoho bolestivejší“
Ďalší článokMeta Platforms plánuje so svojimi headsetmi s virtuálnou realitou nahradiť počítače
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno