Akcie Snowflake

Akcie Snowflake po dosiahnutí najnižších cenových úrovni od svojho vstupu na burzu a prekonaní hranice $200, poskočili včera o +5,12%, čím uzavreli obchodovanie na cene $223,53 za akciu. Včerajší optimizmus spôsobil analytik firmy Rosenblatt Securitties, Blair Abernathy, ktorý vyjadril svoj pozitívny názor na podnik poskytujúci skladovanie, zdieľanie a analýzu dát. Ide tak o uvoľnenie pre akcionárov firmy, keďže akcie Snowflake podobne ako ostatné rastové spoločnosti boli v poslednom čase pod výrazným predajným tlakom. Od svojej maximálnej výšky ($429) sa prepadli o viac ako -50%.

Snowflake patrí od svojho debutu na akciovom trhu medzi najsledovanejšie rastové spoločnosti na trhu. Na svedomí to má najmä fakt, že prilákala pozornosť W. Buffeta, ktorý bol ochotný vzdať sa svojho pravidla neinvestovať do akcií pri IPO a vyhýbať sa technologickým firmám, ktorým podľa vlastných slov nerozumie. Prostredníctvom Berkshire Hathaway, Buffet získal 6,1 milióna akcií a 2,2%-ný podiel vo firme.


Čo čaká akcie Snowflake?

Ďalšie smerovanie akcií by mali určiť výsledky za posledný fiškálny kvartál, ktorý sa končil 30. apríla a ktorý má byť zverejnený 26. mája. Manažment predpokladá tržby z predaja produktov v rozmedzí od 195 do 200 miliónov dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o +92% až +96%. Vedenie spoločnosti však neposkytlo prognózy celkových výnosov, ale v januárovom štvrťroku tvorili tržby z produktov zhruba 94% celkových výnosov.

Z hľadiska ocenenia sa však napriek prepadu z posledných týždňov javia akcie firmy veľmi draho, keď trhová hodnota spoločnosti je 112,5x vyššia ako jej výnosy za uplynulý rok a 35,7x vyššia ako jej očakávané výnosy v roku 2023. Súčasný pomer trhovej hodnoty a RPO (Remaining performance obligations – ukazovateľa, ktorý zohľadňuje budúce príjmy zatiaľ neobjavujúce sa vo výnosoch) je na úrovni 49,6, čo je stále veľa, avšak vzhľadom na rast tohto ukazovateľa (+213% za minulý rok) sa cena nemusí už zdať taká drahá.

Čo hovoria na Snowflake analytici?

Blair Abernathy, analytik, ktorý spôsobil včerajší pozitívny trend zvýšil svoj rating pre akcie Snowflake z „držať“ na „nákup“, pričom im stanovil cenový cieľ na úroveň $285, čo je cena o +34% vyššia cena ako v súčasnosti.

„Vďaka stiahnutiu akcií od správy za posledný štvrťrok a prevádzkovej sile, ktorú očakávame v tomto štvrťroku, vylepšujeme náš rating,“ uviedol Abernathy.

Vo svojom hodnotení uviedol, že vzhľadom na vysoké výdavky na IT v tomto roku, zrýchľujúce sa trendy digitálnej transformácie a silný výkon v prvom štvrťroku 2021 popredných poskytovateľov cloudových služieb (Amazon, Microsoft, Alphabet), by Snowflake mal splniť alebo prekročiť svoj odhad rastu v príjmoch.

Ten však tiež upozornil, že na základe hodnoty podniku a tržieb sa javia akcie Snowflake draho a v „hornom rozpätí porovnateľných služieb podnikového softvéru s vysokým rastom“. Nie každému takéto vysoké ocenenie vyhovuje.

Analytik organizácie Jefferies, Brent Thill v utorok na rozdiel od Abernatyho znížil svoj cenový cieľ pre akcie Snowflake z $280 na $235, avšak zníženiu sa nevyhli ani ďalšie technologické, rastové firmy. Thill uviedol, že ocenenia sú stále o 15% až 20% nad minimálnymi úrovňami a spoločnosti so zvýšenými násobkami (zisku, tržieb, cashflowu,…) môžu byť náchylnejšie na ďalšie poklesy. Podľa neho medzi takéto firmy patrí Snowflake, Cloudflare, CrowdStrike, Palantir či Datadog.

Ak by ocenenie Snowflake kleslo na 25-násobok jeho odhadu výnosov pre rok 2022, akcie by podľa neho mohli klesnúť o ďalších 37%. Analytik okresal svoje cenové ciele tiež pre akcie Cloudflare zo $100 na $85, CrowdStrike, z $275 na $230 a Datadog z $120 na $105, pričom ich rating ostal nezmenený – „držať akcie“.

Aktuálne majú akcie Snowflake rating zhodne od 13 analytikov pre „držanie akcií“ ako aj pre „nakupovanie“, pričom ich cenový ciele sa pohybujú od minimálnej ceny – $235 až po najvyššiu cenu – $350. Ich priemerná cieľová cena je $288,41.

Spoločnosti Snowflake sme sa tiež venovali v našom článku 3 rastové akcie, ktoré sa prepadli o viac ako 50%.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokM. Burry a jeho druhý „Big Short“ smeruje proti Tesle
Ďalší článokTwilio kupuje aplikáciu na odosielanie správ Zipwhip za 850 miliónov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno