Ohľadom najočakávanejších zverejnení štvrťročných výsledkov sme písali taktiež v samostatnom článku. Dnes pred otvorením americkej burzy zverejnila svoje hospodárske výsledky za posledné 3 mesiace investičná banka z Wall Street Goldman Sachs. Tieto výsledky vysoko prekonali očakávania analytikov, ktorí očakávali príjmy na úrovni 10,07 mld. dolárov, avšak banka zaznamenala výnosy vo výške 11,74 mld. Tie sa medziročne zvýšili o 18%.

Goldman Sachs zaznamenala výborný štvrťrok aj čo sa týka rentability, zisk na akciu (EPS) za obdobie október až december predstavuje hodnotu 12,08, pričom EPS sa očakávalo vo výške 7,47. Investičná banka tak uzavrela hospodársky rok 2020, v ktorom zaznamenala najvyššie výnosy na úrovni 44,6 mld. dolárov od roku 2009. Výborné výsledky zaznamenal aj hlavný konkurent Goldman Sachs, investičná banka JP Morgan, ktorá zverejnila svoje výsledky minulý týždeň.

goldman
Zdrojové údaje: Full Year Results

V tlačovom vyhlásení sa ohľadom výsledkov vyjadril aj výkonný riaditeľ Goldman Sachs, David Solomon: „Bol to náročný rok na mnohých frontoch a som vážne hrdý na to, ako naši ľudia pomohli klientom reagovať na hospodárske problémy spôsobené pandémiou koronavírusu a vysokou volatilitou na trhu, ktorá sa naskytla v posledných mesiacoch. Dúfame, že tento rok prinesie potrebnú stabilitu a úľavu od pandémie. Sme však naďalej pripravení zvládnuť širokú škálu výziev, ktoré prídu a vyhovieť potrebám našich klientov“.

Goldman Sachs zaznamenal v roku 2020 veľmi dobré výsledky vo všetkých segmentoch s dvojciferným medziročným rastom s výnimkou segmentu asset management, ktorý poklesol oproti minulému roku o 11%. Výnosy spoločnosti vzrástli oproti minulému roku o 22% na úroveň 44,56 miliárd dolárov, čistý zisk sa zvýšil o 11,73% na 9,46 mld. dolárov a zisk na jednotku predstavuje hodnotu 24,74.

goldman 2
Zdrojové údaje: Full Year Results

Napriek dobrým výsledkom, ktoré spoločnosť zverejnila sa jej akcie aktuálne obchodujú nižšie. Dnes po uzavretí trhu zverejní svoje kvartálne výsledky napr. aj Netflix či Interactive Brokers a zajtra môžeme očakávať štvťročné čísla od firiem ako Procter & Gamble, UniHealth, Discover Financial Services, Morgan Stanley, US Bancorp či BNY Mellon.


xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Facebook vs. Google. Ktoré sa oplatí kúpiť viac začiatkom roka 2021?
Ďalší článokNetflix v uplynulom štvrťroku získal ďalších 8,5 milióna predplatiteľov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno