More

  Sony zaznamenalo pokles zisku v roku 2023/2024 napriek rastu tržieb. Napriek slušným číslam v štvrtom kvartáli, Sony predpovedá v nasledujúcom finančnom roku 2024/2025 pokles predaja svojej konzoly PS5 na približne 18 miliónov kusov.

  Sony zaznamenalo pokles zisku v roku 2023/2024 napriek rastu tržieb. Napriek slušným číslam v štvrtom kvartáli, Sony predpovedá v nasledujúcom finančnom roku 2024/2025 pokles predaja svojej konzoly PS5 na približne 18 miliónov kusov.

  Kvartálne výsledky Sony

  Japonský technologický gigant Sony ohlásil v utorok pokles zisku za finančný rok 2023/2024, čo je dôsledok slabých výsledkov v divíziách finančných služieb a výroby čipov. Hoci tržby spoločnosti stúpli vďaka slabšiemu jenu, ktorý prispel k zvýšeným príjmom zo zahraničia, nepomohlo to odvrátiť celkový pokles ziskovosti.

  Prevádzkový zisk Sony klesol o 7 % na 7,13 miliardy EUR, čím sa dostal na úroveň očakávaní trhu. Napriek tomu tržby firmy vzrástli o 19 % na 77 miliárd EUR. Divízia finančných služieb spoločnosti výrazne ovplyvnila ziskovosť koncernu, keďže jej prevádzkový zisk klesol o 22,5 % na 1,03 miliardy EUR. Taktiež divízia zobrazovacích a snímacích riešení (I&SS), ktorá sa zaoberá výrobou zobrazovacích čipov, zaznamenala pokles prevádzkového zisku o 9 % na 1,14 miliardy EUR.

  Na druhej strane, herný a hudobný sektor spoločnosti Sony vykázal výrazný nárast tržieb, čo manažment pripisuje oslabeniu japonského jenu. V rámci herného sektoru sa spoločnosti podarilo predajom svojej konzoly PlayStation 5 (PS5) takmer dosiahnuť cieľ na úrovni 21 miliónov kusov, keď predala 20,8 milióna jednotiek.

  V poslednom štvrťroku finančného roka 2023/2024 Sony prekonalo očakávania trhu, keď jeho čistý zisk za tri mesiace do konca marca 2024 dosiahol 1,12 miliárd EUR, čo je výrazne nad priemerným odhadom analytikov, ktorý bol na úrovni 0,91 miliardy EUR. Tržby vo štvrtom kvartáli vzrástli o 14 % na 21 miliárd EUR a prevádzkový zisk sa zvýšil o 57 % na 1,36 miliardy EUR. Napriek tomuto úspechu v štvrtom kvartáli, Sony predpovedá v nasledujúcom finančnom roku 2024/2025 pokles predaja svojej konzoly PS5 na približne 18 miliónov kusov. Spoločnosť očakáva pokles tržieb o 5 % na 12,3 bilióna EUR do konca marca 2025.

  Celkovo, aj napriek niektorým pozitívnym aspektom, ako sú silné tržby v hernom a hudobnom sektore a úspech v štvrtom kvartáli, Sony čelí výzvam v podobe oslabujúcej ziskovosti v kľúčových divíziách a predpokladanému poklesu predaja v nadchádzajúcom roku. Toto všetko naznačuje, že akcie spoločnosti, ktoré sú momentálne považované za relatívne lacné podľa väčšiny hodnotiacich metrík, by mohli byť skutočne pascou na hodnotu, ak sa nedokáže obrátiť trend v týchto kritických oblastiach.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 66,3 miliardy EUR a jej akcie v tomto roku klesli o -0,3 % za posledných 12 mesiacov vzrástli o +1,5 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 75 EUR.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.