More

  Japonská automobilka Nissan oznámila nárast zisku o 92,3 % na 2,5 miliardy EUR. To predstavuje takmer dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Celkový počet predaných vozidiel dosiahol 3,4 milióna kusov po celom svete.

  Japonská automobilka Nissan oznámila nárast zisku o 92,3 % na 2,5 miliardy EUR. To predstavuje takmer dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Celkový počet predaných vozidiel dosiahol 3,4 milióna kusov po celom svete.

  Kvartálne výsledky Nissan

  Nissan, renomovaný japonský výrobca automobilov, v poslednej kvartálnej správe prekvapil trhy svojimi finančnými výsledkami za fiškálny rok končiaci sa v marci 2024. Spoločnosť zaznamenala impozantný nárast čistého zisku o 92,3 %, dosahujúc približne 2,55 miliardy EUR, čo predstavuje takmer dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Celkový počet predaných vozidiel dosiahol 3,4 milióna kusov po celom svete.

  Napriek pozitívnym číslam za minulý rok, Nissan predpovedá pokles čistého zisku na 2,28 miliardy EUR pre aktuálny fiškálny rok 2024/2025, ktorý začal 1. apríla. Tento pokles sa pripisuje najmä zvýšenej konkurencii na trhu a trvajúcim problémom spojeným s vysokou infláciou, ktoré ovplyvňujú automobilový priemysel globálne.

  Prevádzkový zisk spoločnosti sa tiež zvýšil o viac ako 50 % vďaka rastúcemu objemu predaja a efektívnemu manažmentu fixných nákladov. Zaujímavým faktorom je, že oslabenie japonského jenu prispelo k krátkodobému zvýšeniu ziskovosti, ako to na tlačovej konferencii poznamenal generálny riaditeľ Makoto Učida.

  Avšak v štvrtom kvartáli fiskálneho roku 2023/2024 spoločnosť zaznamenala prevádzkový zisk vo výške 5,4 miliardy EUR, čo bolo podstatne nižšie ako odhady Wall Street, ktoré predpokladali zisk na úrovni 7,1 miliárd EUR. K pozitívnym číslam za minulý rok prispelo aj zrušenie rezervy na súdne spory, čo malo priaznivý vplyv na finančné výsledky Nissanu.

  Napriek tomu, že v apríli musela spoločnosť znížiť svoj odhad prevádzkového zisku za uplynulý rok o 14,5 % kvôli slabšiemu predaju vozidiel, v aktuálnom obchodnom roku predpokladá zvýšenie prevádzkového zisku o 5,5 %, čo sa očakáva vďaka zvýšeniu globálneho predaja. Nissan očakáva, že predaj vozidiel stúpne o 7,5 % na 3,7 milióna kusov.

  Tieto výsledky a predpovede sú dôležité pre investorov a analytikov, pretože odrážajú nielen súčasný stav spoločnosti, ale aj jej schopnosť navigovať v náročnom a konkurenčnom prostredí. Zvýšená konkurencia a inflačné tlaky predstavujú pre Nissan výzvy, ktoré si budú vyžadovať inovatívne stratégie a efektívne riadenie nákladov na udržanie konkurencieschopnosti v nadchádzajúcich rokoch.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 14,7 miliardy USD a jej akcie v tomto roku vzrástli o +2,3 % za posledných 12 mesiacov vzrástli o +13,7 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 3,7 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.