More

  Ekonomika eurozóny by mala v tomto roku zrýchliť. Najnovšie údaje ukazujú, že rast HDP eurozóny by mal v roku 2024 dosiahnuť 0,7 %, čo je viac ako predchádzajúce odhady na úrovni 0,5 % z minulého mesiaca.

  Ekonomika eurozóny by mala v tomto roku zrýchliť. Najnovšie údaje ukazujú, že rast HDP eurozóny by mal v roku 2024 dosiahnuť 0,7 %, čo je viac ako predchádzajúce odhady na úrovni 0,5 % z minulého mesiaca.

  Ekonomika eurozóny


  Podľa najnovších ekonomických prieskumov sa očakáva, že rast ekonomiky eurozóny v tomto roku prevýši pôvodné predpoklady, pričom hlavnou hnacou silou tohto rastu je postupné zotavovanie Nemecka. Po období takmer nulového rastu, ktoré trvalo viac ako rok, nemecká ekonomika začína znova naberať na sile. Tieto informácie poskytla agentúra Bloomberg po konzultácii s poprednými analytikmi.

  Najnovšie údaje ukazujú, že rast HDP eurozóny by mal v roku 2024 dosiahnuť 0,7 %, čo je viac ako predchádzajúce odhady na úrovni 0,5 % z minulého mesiaca. V Nemecku sa očakáva rast HDP o 0,2 %, čo je dvojnásobok pôvodne odhadovaného rastu. Okrem Nemecka sa zlepšujúce ekonomické vyhliadky hlásia aj z Francúzska, Talianska a Španielska, čo prispieva k optimistickému vnímaniu celkovej situácie v eurozóne.

  V prvom štvrťroku tohto roka eurozóna zaznamenala rast HDP o 0,3 %, čo analytikov príjemne prekvapilo. Rovnako inflácia zostala v apríli 2024 na úrovni 2,4 %, čo je rovnaké ako v marci, signalizujúc stabilizáciu inflačných tlakov smerom k cieľovej úrovni 2 %, ktorú si kladie za cieľ Európska centrálna banka (ECB). Stabilizácia inflácie by mohla ECB umožniť prijímať opatrenia na zníženie úrokových sadzieb.

  Respondenti prieskumu od Bloombergu očakávajú, že ECB tento rok zníži depozitnú úrokovú sadzbu trikrát zo súčasnej úrovne 4 %. Tento postoj je v súlade s očakávaniami investorov na finančných trhoch. Prezidentka ECB, Christine Lagardová, nedávno potvrdila, že ekonomika eurozóny sa zotavuje a sú viditeľné jasné známky oživenia. Očakáva sa, že inflácia sa v nasledujúcich štvrťrokoch stabilizuje a dosiahne cieľovú úroveň okolo 2 % vo druhom štvrťroku nasledujúceho roka.

  Tento pozitívny trend v ekonomike eurozóny poskytuje dôvod na optimizmus investorom a analytikom, ktorí monitorujú vývoj v regióne. Zvýšená ekonomická aktivita a očakávané zníženie úrokových sadzieb by mohli prilákať nové investície a podporiť obchod, čím by sa posilnila celková ekonomická stabilita v eurozóne. Vzhľadom na tieto pozitívne signály môžu investori zvažovať diverzifikáciu svojich portfólií s cieľom maximalizovať výnosy v obnovujúcom sa ekonomickom prostredí.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie rôznych spoločností si môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.