More

  Holandský výrobca domácich spotrebičov Philips si pripisuje 47 %. Za jediný deň sa zvýšila trhová kapitalizácia výrobcu zdravotníckych zariadení o takmer 9 miliárd USD. Náklady na vyrovnanie súdnych sporov spojených so zariadeniami na spánkové apnoé sú nižšie ako sa očakávalo.

  Holandský výrobca domácich spotrebičov Philips si pripisuje 47 %. Za jediný deň sa zvýšila trhová kapitalizácia výrobcu zdravotníckych zariadení o takmer 9 miliárd USD. Náklady na vyrovnanie súdnych sporov spojených so zariadeniami na spánkové apnoé sú nižšie ako sa očakávalo.

  Kvartálne výsledky Philips

  Za jediný deň sa zvýšila trhová kapitalizácia výrobcu zdravotníckych zariadení o takmer 9 miliárd USD. Trhové ocenenie spoločnosti Philips zostáva stále o 35 % nižšie ako pred začiatkom súdneho sporu, vďaka ktorému spoločnosť vymenila svojho generálneho riaditeľa a prepustila 10 000 zamestnancov, aby ušetrila náklady.

  Holandská spoločnosť vyčlenila 1,1 miliardy USD na pokrytie očakávaných nákladov na hromadnú žalobu z lekárskeho monitorovania a individuálne nároky na ublíženie na zdraví v USA, čo je oveľa menej, než predpovedali analytici, až 4,5 miliardy USD. Očakáva sa, že dohoda urobí čiaru za tvrdeniami USA o chybných zariadeniach na spánkovú terapiu, ktoré zaťažujú zásoby firmy od júna 2021.

  Výrobca začal sťahovať zariadenia na spánkovú terapiu kvôli obavám z rozpadajúcej sa peny potláčajúcej hluk vo vnútri prístrojov, ktoré pacienti vdychovali. Americký úrad pre potraviny a liečivá označil chybu za problém 1. triedy, najzávažnejší typ. Celkové náklady na stiahnutie spánkového apnoe sú teraz podľa výpočtov agentúry Bloomberg okolo 5 miliárd USD.

  Spoločnosť Philips tvrdí, že používanie chybných zariadení nespôsobí pacientom „žiadnu citeľnú škodu“. Napriek tomu FDA uviedol, že neverí, že analýza je dostatočná na úplné vyhodnotenie rizík, ktoré predstavujú pre používateľov, a požiadala spoločnosť Philips o dodatočné testovanie. Spoločnosť stále vykonáva toxikologické testy súvisiace so zariadením.

  Zariadenia sú navrhnuté tak, aby vytlačili do hrdla ďalší vzduch na liečbu obštrukčného apnoe, ochorenia, ktoré narúša správny spánok a môže spôsobiť smrteľné srdcové problémy. Používatelia tvrdili, že vdychovanie peny po jej rozpade predstavuje riziko rakoviny. Predstavitelia FDA v januári uviedli, že dostali 561 hlásení o úmrtiach pravdepodobne spojených s nefunkčnými strojmi.

  Po dohode s americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv v januári dostal Philips tiež príkaz pozastaviť predaj zariadení v USA. Spoločnosť navyše vyšetruje ministerstvo spravodlivosti USA a zatiaľ v tejto veci nerobilo žiadne finančné rezervy. Vyrovnanie „pokrýva všetky nároky v USA, dokonca aj tie, ktoré prídu v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Philips Roy Jakobs v rozhovore pre televíziu Bloomberg. „To neznamená, že je všetko vyriešené,“ povedal Jakobs s odkazom na vyšetrovanie ministerstva spravodlivosti.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 19,1 miliardy USD a jej akcie v tomto roku vzrástli o +30,7 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli 45,5 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 27,7 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.