More

    Čínska centrálna banka (PBOC) ponecháva úrokové sadzby nezmenené, zameriava sa na stabilizáciu trhu. Toto rozhodnutie prišlo po sérii nových opatrení zavedených vládou minulý týždeň.

    Čínska centrálna banka (PBOC) ponecháva úrokové sadzby nezmenené, zameriava sa na stabilizáciu trhu. Toto rozhodnutie prišlo po sérii nových opatrení zavedených vládou minulý týždeň.

    Čínska centrálna banka ponecháva úrokové sadzby

    Čínska centrálna banka, Ľudová banka Číny (PBOC), sa rozhodla ponechať základné úrokové sadzby nezmenené, čo reflektuje snahu vlády stabilizovať trh s nehnuteľnosťami a podporiť ekonomické zotavenie. Toto rozhodnutie prišlo po sérii nových opatrení zavedených vládou minulý týždeň. Čínsky akciový trh sa pritom nadychuje, keď v tomto roku prekonáva aj japonský Nikkei 225, a to najmä vďaka silnému minulému mesiacu. Túto tému sme tiež rozoberali v našom najnovšom podcaste.

    PBOC potvrdila, že ročná základná úroková sadzba (LPR) zostane na úrovni 3,45 %. Päťročná LPR, ktorá slúži ako referenčná sadzba pre hypotekárne úvery, tiež zostáva nezmenená na úrovni 3,95 %. Päťročná LPR bola naposledy znížená vo februári, kedy bola znížená o päť percentuálnych bodov v snahe stimulovať trh s nehnuteľnosťami.

    LPR, ktorá nahradila tradičnú referenčnú úrokovú sadzbu v auguste 2019, je stanovovaná každý mesiac na základe údajov od 18 vybraných bánk. Hoci je tento proces založený na podkladoch od bánk, Peking si stále udržuje významný vplyv na konečné určovanie týchto sadzieb. Rozhodnutie o ponechaní úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni bolo v súlade s očakávaniami analytikov. Strednodobá úroková sadzba (MLF), ktorá slúži ako referenčný ukazovateľ pre základné úrokové sadzby úverov, zostala minulý týždeň nezmenená.

    Čína tiež minulý týždeň vydala mimoriadnu emisiu dlhodobých vládnych dlhopisov v hodnote jedného bilióna čínskych jüanov. Tento krok je zameraný na financovanie strategických projektov, ktoré sú kľúčové pre dlhodobý ekonomický rozvoj krajiny.

    Priemyselná produkcia v Číne zaznamenala v apríli zrýchlenie rastu na 6,7 %, čo bolo podporené silným vývozom. Na druhej strane, rast maloobchodných tržieb sa zmiernil na 2,3 %, čo poukazuje na nerovnomerné zotavovanie druhej najväčšej ekonomiky sveta. Nedávne prognózy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) naznačujú, že hospodársky rast Číny v tomto roku môže mierne zaostávať za vládnym cieľom 5 %.

    Tento vývoj podčiarkuje výzvy, ktorým čelí čínska ekonomika v súvislosti s globálnou ekonomickou neistotou a internými hospodárskymi problémami. Čínska vláda a centrálna banka pokračujú v implementácii opatrení na podporu rastu a stabilizáciu kľúčových sektorov. Pre investorov je kľúčové sledovať tieto kroky a ich vplyv na trh, keďže môžu mať významný dopad na investičné príležitosti a ekonomické prostredie v Číne.

    Strategické kroky, ako je ponechanie úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni a vydávanie dlhodobých vládnych dlhopisov, sú súčasťou širšej snahy podporiť stabilitu a rast čínskej ekonomiky. Tieto opatrenia majú potenciál nielen stabilizovať trh s nehnuteľnosťami, ale aj posilniť dôveru investorov a spotrebiteľov. Ako sa Čína snaží navigovať cez tieto ekonomické výzvy, bude dôležité sledovať ďalšie rozhodnutia PBOC a ich vplyv na globálny trh.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Akcie čínskych spoločností si môžete kúpiť TU.

    Upozorňujeme:

    – Článok nie je investičným odporúčaním
    – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
    – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové