More

  Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca kúpi kanadskú spoločnosť Fusion Pharmaceuticals, ktorá sa zaoberá liečbou rakoviny za takmer 2,4 miliardy USD. Technológia od Fusion pomôže lekárom efektívnejšie zacieliť rakovinové bunky.

  Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca kúpi kanadskú spoločnosť Fusion Pharmaceuticals, ktorá sa zaoberá liečbou rakoviny za takmer 2,4 miliardy USD. Technológia od Fusion pomôže lekárom efektívnejšie zacieliť rakovinové bunky.

  Akvizícia na linke AstraZeneca-Fusion Pharmaceuticals

  AstraZeneca uviedla, že dohoda o kúpe spoločnosti Fusion Pharmaceuticals bude „významným krokom vpred“ v pláne pomáhať nahradzovať chemoterapiu a rádioterapiu. „Radioizotopy novej generácie“, na ktorých pracujet Fusion, pomôžu lekárom zaceliť rakovinové bunky priamočiarocejšie než v minulosti.

  To pomôže minimalizovať poškodenie okolitých zdravých buniek a tiež umožní liečbu nádorov, ktoré tradičné metódy nedosiahnu. Technológia Fusion je založená na verzii chemického prvku aktínia. Nazýva sa aktínium-225 a môže byť použité na produkciu alfa častíc, ktoré pomáhajú zabíjať rakovinové bunky narušením ich DNA.

  Na rozdiel od väčšiny iných metód rádioterapie alfa častice prekonajú iba krátke vzdialenosti, až do troch buniek, a preto môžu selektívne ničiť nádory bez toho, aby spôsobili také veľké poškodenie zdravým bunkám. Jedným z nevýhod je však to, že aktínium-225 sa dnes produkuje veľmi málo. Podľa Andrewa Robertsona, vedca z Univerzity v Britskej Kolumbii, je ho iba dosť na liečbu niekoľkých tisíc pacientov ročne.

  Dr. Valliant, ktorý je generálnym riaditeľom Fusion, povedal: „Táto akvizícia spája odbornosť a schopnosti Fusion v oblasti rádioizotopov, vrátane našej priemyselnej vedúcej pozície v R&D rádioliekov, pipeliny, výroby a dodávania aktínia-225, s vedením Astry v oblasti malých molekúl a biologického inžinierstva na vývoj nových rádioizotopov.“

  Susan Galbraith, výkonná viceprezidentka onkologickej výskumnej a vývojovej divízie AstryZeneca, povedala: „Medzi 30 % a 50 % pacientov s rakovinou dnes niekedy počas liečby dostáva rádioterapiu, a akvizícia Fusion ďalej posilňuje našu ambíciu transformovať tento aspekt starostlivosti s radioizotopmi novej generácie.“

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 203,5 miliardy USD a jej akcie za posledný rok klesli o -5,5 % a v súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 65,6 USD. Ide tak o 3. najhodnotnejšiu britskú firmu.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.