Varovanie priamo od JP Morgan

Generálny riaditeľ JPMorgan Chase Jamie Dimon v pondelok varoval investorov, že očakáva, že finančné trhy zostanú v dohľadnej budúcnosti volatilné a že index S&P 500 by mohol ľahko klesnúť o ďalších 20 %, keďže Federálny rezervný systém (FED) bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. To bude naďalej ochladzovať ekonomiku.

Na otázku CNBC o tom, kde by mohli akciové trhy nájsť dno, Dimon odpovedal, že to nemôže povedať s istotou, ale že je ľahké si predstaviť, že S&P 500 klesne o ďalších 20 %, pretože volatilné trhy sa stávajú ešte „neporiadnejšími“, kvôli rastúcim úrokovým sadzbám.

„Môže to mať cestu. Naozaj to závisí od toho mäkkého a tvrdého pristátia, a keďže na to nepoznám odpoveď, je ťažké odpovedať…môže to byť ďalších 20 percent,“ povedal Dimon. „Ďalších 20 % by mohlo byť oveľa bolestivejších ako prvých. Zvyšovanie sadzieb o ďalších 100 bázických bodov bude oveľa bolestivejšie ako prvých 100, pretože ľudia na to nie sú zvyknutí, a myslím si, že negatívne sadzby, keď sa všetko povie a urobí, budú úplným zlyhaním.“ Európa je podľa Dimona už v recesii a očakáva, že do USA príde v priebehu „šiestich až deviatich mesiacov“.

Dôležité je sledovať udalosti na Ukrajine

Prípadný hospodársky pokles v USA by sa mohol pohybovať od „veľmi mierneho až po dosť tvrdý“. V konečnom dôsledku to bude závisieť od výsledku vojny na Ukrajine, dodal Dimon. Keďže nie je možné presne „uhádnuť“, aké zlé by to mohlo byť pre ekonomiku aj trhy, investori a spoločnosti by mali byť „pripravení“ na najhorší scenár, povedal Dimon. Varoval tiež, že na úverových trhoch sa začínajú objavovať trhliny a že niekde vo vesmíre globálneho dlhu môže vzniknúť plnohodnotná panika.

„Pravdepodobné miesto, kde by ste mohli vidieť skôr praskliny alebo trochu viac paniky, sú úverové trhy. A môže to byť ETF, môže to byť krajina, môže to byť niečo, o čom nemáte podozrenie. Ak si urobíte zoznam všetkých úverových kríz… nemôžete predpovedať, odkiaľ prišli, aj keď si myslím, že viete predpovedať, že tentoraz sa to stane,“ povedal.

Dlhoročný šéf banky varoval začiatkom tohto roka, že vidí „ekonomický hurikán“ smerujúci do USA. V auguste varoval, že šance na „tvrdšiu recesiu“ stúpajú.

JP Morgan onedlho zverejní výsledky

Spoločnosť JPMorgan sa už stáva „veľmi konzervatívnou“ so svojimi štandardmi poskytovania úverov, dodal Dimon. Tento týždeň začína kvartálna výsledková sezóna a už v piatok zverejní svoje štvrťročné čísla aj megabanka so sídlom v New Yorku.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokPodľa analytikov Netflix zarobí na reklamách miliardy
Ďalší článokČo očakávať od novej kvartálnej sezóny? Príde oživenie alebo ďalší pokles?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno