Volkswgen chce byť do roku 2025 jednotkou

Volkswagen očakáva, že jeho biznis s elektrickými vozidlami (EV) bude rovnako ziskový ako jeho autá spaľujúce fosílne palivá skôr, ako sa plánovalo, uviedol vo štvrtok generálny riaditeľ Herbert Diess na výročnom stretnutí akcionárov automobilky. Volkswagen pôvodne počítal s tým, že svoje ziskové marže EV sa klasickým autám vyrovná za 2 až 3 roky, ale automobilka je v silnej finančnej situácii, uviedol Diess, a to aj napriek náročnému ekonomickému prostrediu.

„Očakávame, že podnikanie v oblasti e-mobility bude rovnako ziskové ako podnikanie so spaľovacími motormi skôr, ako sa plánovalo,“ povedal Diess. „Vďaka dobrému krízovému manažmentu sme finančne robustní a posilnili sme našu odolnosť.“

Diess má v úmysle, aby Volkswagen predbehol Teslu a stal sa svetovou jednotkou v oblasti predaja elektromobilov do roku 2025, pričom stavia na svojej väčšej produktovej ponuke zahŕňajúcej luxusné a prémiové autá, ako aj veľkosériové značky. Volkswagen tak môže ťažiť zo svojho širokého portfólia značiek, do ktorého patria úžitkové modely Volkswagen, Škoda, Seat a Cupra a prémiové modely Audi, Lamborghini, Bentley, Porsche či Ducati.

Volkswagen doubles deliveries of all-electric vehicles in 2021
Zdroj obrázku: Volkswagen

Volkswagen minulý rok celosvetovo dodal približne 369 000 elektromobilov a do roku 2030 má za cieľ, aby polovica jeho celosvetovej produkcie bola čisto elektrická. Pre porovnanie, Tesla, ktorá v minulom roku vyrobila 936 000 áut, chce do konca dekády dodávať na cesty 20 miliónov svojich EV ročne. Volkswagen celkovo v predošlom roku dodal zákazníkom 4,9 milióna áut.

Tesla viedla celosvetový trh s elektrickými vozidlami v roku 2021 so 14 % podielom na trhu, ale Volkswagen bol hneď za ňou s 12 % podielom na trhu, uviedla vo februári výskumná spoločnosť Canalys.

Oživenie značky Scout

V rámci svojej stratégie nemecký automobilový koncern plánuje investovať na rôznych trhoch desiatky miliárd eur. Pred niekoľkými dňami firma v súvislosti so svojimi plánmi uviedla, že od roku 2026 vytvorí samostatnú nezávislú spoločnosť na výrobu modelu Scout, ktorý bude navrhnutý, skonštruovaný a vyrobený v Spojených štátoch pre amerických zákazníkov. Cieľom spoločnosti je získať v USA 10 % podiel na trhu elektromobilov, ktorý bude zdá sa preplnený novými elektromobilovými startupmi.

Akcie Volkswagen


Akcie Volkswagen stratili za posledných 12 mesiacov -29,74 %, čo je výrazne viac ako -5,22 %, o ktorých poklesol za rovnaké obdobie index S&P 500. Volksagen podobne ako ďalšie automobilky sužujú problémy s dodávateľskými reťazcami kvôli ktorým má nedostatko materiálu a mešká produkcia. Zároveň automobillový priemysel čelí zdražovaniu. Akcie firmy sa aktuálne obchodujú za 4,1 násobok zisku na akciu (P/E), 3,6 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 4,0 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií dosahuje úroveň 5,29 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokČísla Disney nedosiahli očakávania, investorov však teší rast streamovacej služby
Ďalší článokInvestičný fond G. Sorosa naďalej vo veľkom vsádza na elektromobilitu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno