Legendy sa nezhodli

Legendárny investor Peter Lynch, ktorého sme v našom rebríčku 10 najlepších investorov zaradili hneď na 2. miesto za Warrena Buffetta, je aktuálne nadšený z možností, ktoré dnes akciový trh ponúka. Investor, ktorý medzi rokmi 1977 a 1990 viedol investičný fond Fidelity Investment’s Magellan Fund, dosiahol priemerný ročný výnos 29,2 %, čím prekonal výkonnosť indexu S&P 500 takmer dvojnásobne (15,8 %). Jeho názory sú tak samozrejme v investičnej komunite veľmi rešpektované.

„Boli sme v neuveriteľnom medvedom trhu dva roky,“ s výnimkou asi 10 mega-cap akcií, vyjadril sa Lynch v nedávnom rozhovore pre Barron’s. Dodal tiež, že mnohé akcie sa dnes naďalej obchodujú za najnižšie hodnoty v ich histórií. Pri otázke, či je optimistický ohľadom indexu malých amerických akcií Russell 2000, ktoré sa obchodujú oproti tým veľkým (S&P 500), za historicky najnižšie úrovne, odpovedal „určite, milujem, keď akcie klesajú.“

Na druhej strane Seth Klarman, ktorého sme pre zmenu zaradili medzi 10 investorov, ktorých krokov sa oplatí v súčasnosti sledovať, je situáciou na finančných trhoch omnoho znepokojenejší. Generálny riaditeľ Baupost Group prezývaný „Bostonský orákulum“ pre svoj prístup k investovaniu v štýle Warrena Buffetta, sa vyjadril pesimistickejšie.

„Trh je strašidelný a zraniteľný,“ povedal pre Barron’s. „Zdá sa, že geopolitické napätie sa dosť jasne zvýšilo. Myslím si, že v niektorých ohľadoch je rozsah katastrofy, keď Fed držal sadzby na nule desať rokov, teraz oveľa jasnejší.“

Napätie na trhoch nevyvoláva iba pretrvávajúca vysoká inflácia, rastúce úrokové sadzby, ekonomické spomaľovanie Číny, ale aj vojna medzi Izraelom a Hamasom, či vojna na Ukrajine.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokRyanair po rekordnom zisku sľubuje investorom dividendu
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno