General Motors kvartálne výsledky

Akcie americkej automobilky vyskočili o 9,4 % po tom, čo oznámila plán spätného odkúpenia akcií v hodnote 10 miliárd USD a štvrťročné zvýšenie dividendy o 33 %. GM tiež obnovil svoje usmernenia po skončení štrajku United Auto Workers. Firma plánuje výrazne zvýšiť návratnosť hotovosti pre akcionárov, keďže generálna riaditeľka Mary Barra sa snaží uistiť investorov o dobrom stave kľúčového podnikania GM v oblasti výroby automobilov po neúspechoch v začínajúcich činnostiach, ako sú elektrické vozidlá a vozidlá bez vodiča.

„Dokončujeme rozpočet na rok 2024, ktorý bude plne kompenzovať prírastkové náklady našich nových pracovných zmlúv a dlhodobý plán, ktorý realizujeme, zahŕňa zníženie kapitálovej náročnosti podnikania, vývoj produktov ešte efektívnejšie a ďalšie znižovanie našich fixných a variabilných náklady,“ uviedla generálna riaditeľka GM Mary Barra povedala, že jej spoločnosť „v roku 2023 prinesie veľmi silné zisky“.

Spoločnosť tiež v stredu uviedla, že sa bude snažiť kompenzovať vyššie mzdové náklady vyplývajúce z novej zmluvy s United Auto Workers a odborovými zamestnancami v Kanade. Kontrakty prinesú náklady v celkovej výške 9,3 miliardy USD počas približne štyroch rokov, vrátane 1,5 miliardy USD v budúcom roku, čo je viac, ako odhadovali analytici. General Motors vykázal za tretí štvrtok príjem vo výške 44,13 miliárd USD, čo predstavuje nárast o 5,4 % oproti predchádzajúcemu roku. Čistý zisk bol na úrovni 3,06 miliárd USD. Štrajky robotníkov, stála automobilka približne 800 miliónov USD na prevádzkovom zisku.

Na pomoc pri financovaní spätných odkupov General Motors zníži výdavky na svoju jednotku elektrického vozidla, ktorá bola sužovaná výrobnými problémami, aj na svoju začínajúcu samoriadiacu taxislužbu Cruise, ktorá po havárii v Kalifornii minulý mesiac pozastavila všetky testy. GM tiež v stredu obnovil svoj celoročný výhľad, ktorý stiahol, keď minulý mesiac oznámil zisk za tretí štvrťrok kvôli volatilite v dôsledku štrajkov.

Podľa novej zmluvy UAW sa mzdy pravdepodobne zvýšia o 25 %. GM dnes uviedol, že prinesie určité úspory nákladov, ktoré pomôžu kompenzovať vyššie náklady na pracovnú silu. Predstavitelia spoločnosti sa na zisky v roku 2023 pozerajú opatrnejšie. Predpovedajú v roku 2023 čistý zisk vo výške 9,1 miliardy USD až 9,3 miliardy USD, čo je pokles z 9,3 miliardy USD na 10,7 miliardy USD predtým.

Akcie General Motors


Akcie General Motors od začiatku roka klesli o -6,6 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 31,6 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 4,4 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 28,6 násobok ročného prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 5,1 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokCrowdStrike s historickým míľnikom, akcie vystrelili o 10 %
Ďalší článokSlovenský Gevorkyan čaká burzovná zmena
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno