Dividendový král

Jedna z najpopulárnejších dividendových akcií a hlavný konkurent spoločnosti Procter&Gamble včera oznámila, že jej predstavenstvo zvýši štvrťročnú dividendu o 2 centy, z $0,45 na $0,47. Ide pritom o už o 60. rok v rade, kedy Colgate-Palmolive zvýšilo svoju dividendu a tým pádom drží titul dividendový kráľ. Nová dividenda bude splatná 13. mája akcionárom, ktorí budú držať akcie firmy k 21. aprílu. Pri súčasnej výške dividendy predstavuje ročný dividendový výnos akcií Colgate-Palmolive úroveň 2,55 %.

Okrem zvýšenia dividendy spoločnosť oznámila, že svojich akcionárov odmení aj prostredníctvom odkupov akcií v hodnote 5 miliárd dolárov. Nový program odkupov akcií nahradí predchádzajúci program v rovnakej výške, ktorý bol autorizovaný v roku 2018. Odkup akcií sa začne po 10. marci.

Colgate-Palmolive

Firma Colgate-Palmolive bola založená v roku 1806, čiže pred viac ako 200 rokmi a za ten čas získala trhovú hodnotu 62 miliárd dolárov. Svojím zákazníkom ponúka produkty z oblasti orálnej hygieny, drogérie a domácej starostlivosti, ktoré sú dostupné vo viac ako 200 krajinách sveta. Medzi jej najznámejšie značky patria napr. Colgate, Palmolive, Elmex, Ajax či Bonus Spoločnosť v minulom roku vygenerovala výnosy vo výške 17,4 miliardy a zisk na úrovni 2,17 miliardy dolárov.

Colgate Palmolive – Welcome to the world of Colgate Palmolive

Akcie Colgate-Palmolive


Akcie Colgate-Palmolive za posledných 12 mesiacov klesli o -2,60 % čím zaostávajú za výkonom indexu S&P 500, ktorého cena za rovnaké obdobie vzrástla o +9,70 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 28,8 násobok zisku na akciu (P/E), 22,7 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 18,0 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokCrowdstrike poľahky prekonal analytické predpoklady, akcie stúpajú
Ďalší článokČínske akcie sú pod tlakom, keďže hrozba stiahnutia z US burzy je reálnejšia
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno